1. "güvenlik ile özgürlük çatışırsa kesinlikle güvenlik kazanır. çünkü güvenlik biyolojik evrim ile ilişkilidir, özgürlük ise toplumsal evrimle. biyolojiyle sosyoloji çatışırsa biyoloji kazanır." üzerinde bolca tartışılması gereken, ender helvacıoğlu tarafından 1 kasım 2015 seçimleri sonrasında yapılmış, bence mükemmel tespit. yazının tamamı şurada
    mesut
  2. yazıyı okudum da keşke biraz daha derine inseydi, yüzeysel yazmış. hani genel resmi tam yansıtmamış gibi geldi bana. şöyle ki, toplumsal bazı olaylar birbirini tetikler. 'güvenlik ve özgürlük çatışırsa kesinlikle güvenlik kazanır' evet, doğrudur. peki bu bağlamın berisinde açlık ile güvenlik çatışırsa ne olur? ülkenin işsizlik ve yoksulluk boyutu son yılların zirvesinde. yoksulluğun olduğu noktada güvenlikten daha önce gelen bir ''güvensizlik'' atmosferini de yabana atmamak lazım en nihayetinde. sadece güvenlik sorunu yaşayan bir topluma 'özgürlük'ün esamesi okunmaz demek, yanlış değil de, biraz da eksik bir tespit olur. güvenlik sorunundan daha da önemlisi 'güvensizlik' sorununu da ayrı bir incelemek lazım zannımca. gerçi yazının sonunda da bizzat belirtmiş 'bunlar tartışmalı, tozun dumanın dağılması gerekli' diye.

    ekleme: 'güvensizlik atmosferi' dediğim şey, sağ seçmen nazarında 7 haziran sonrası muhalefetten bir cacık çıkmayacağı düşüncesi. (ör: mhp'nin her şeye hayır demesi vs.)