• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.56)
toy story - john lasseter
buzz lightyear adlı yeni çıkan oyuncak, andy'e hediye edilir. oyuncağı çok seven andy, eski gözdesi şerif woody'e olan ilgisini yitirir. bir gün buzz yanlışlıkla pencereden aşağı uçunca, herkes woody'nin onu öldürdüğüne inanır. woody, kendisini kurtarabilmek için buzz'ın arkasından giderek onu geri getirmeye karar verir. fakat ikiliyi dış dünyada büyük tehlikelerle dolu maceralar beklemektedir.
 1. devam filmlerinden biri olan "oyuncak hikayesi" tıpkı "geleceğe dönüş" gibi seri filmlerin en iyilerindendir. birinci film olarak eğlenceli ve biraz da mesaj kaygısı olan film ikinci ve hatta üçüncülerinin olacağını zaten haber vermektedir. bir animasyon filmi olarak hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap edebiliyor olmak zor bence. bu da öyle filmlerden.

  (bkz: oyuncak hikayesi - john lasseter)
  (bkz: oyuncak hikayesi 2 - john lasseter)
  (bkz: oyuncak hikayesi 3 - lee unkrich)
 2. 1995 yılında pixar'ın çıkarttığı animasyon filmidir.

  en büyük özelliği ise tamamen bilgisayar desteği ile yapılmış olan uzun metrajlı ve konulu* ilk animasyon film olmasıdır.

  ek: wikipedi'de yer alan bir bilgidir: "oyuncak hikayesi", 2005 yılında amerika birleşik devletleri kongre kütüphanesi tarafından "kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli" filmler arasına seçilerek abd ulusal film arşivi'nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.