• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
Yazar Taiichi Ohno
toyota ruhu - taiichi ohno
birçok ekonomi teorisyeninin 1900'lerden çıkış yolu olarak tanımladığı toyota üretim sistemi, amerikan toplu üretim sisteminin anti-tezidir; "hep daha fazla" ve "hep daha hızlı" ideolojisinin kayıplara neden olan büyük miktarlarda satış kavramının tam tersini söylemektedir... abd ve ingiltere'de 1980'lerde, avrupa'da ise 1990'ların başından itibaren çevirisi yapılarak sayısız baskısı gerçekleştirilen toyota ruhu, toyota üretim sistemi'ni kurucusunun kaleminden aktarıyor. dünya şirketler tarihindeki en büyük başarı öykülerinden biri olan toyota ruhu, japonya'nın ikinci dünya savaşı ertesinde başlayan olağanüstü "yükselişine" ışık tutan tarihi bir materyal olma özelliğini taşıyor. bu kitaba katkılarından dolayı toyotasa'ya teşekkür ederiz.
-arka kapaktan-
 1. şu yorumda bahsettiğim yönetim/iş geliştirme tarzında bir kaç kitapla ilgili yorum yazmaya karar verdim, madem başka bir şey okuyacak vakit yok, bunlarla ilgili içerik oluşturayım..
  toyota üretim sistemi, amerikan tarzı üretim sisteminin alternatifi olarak japonya'da doğmuş. sistem temel olarak itme yerine çekme sistemi kullanıp, tam zamanında üretim ve kanban yöntemleri ve sürekli iyileştirme metoduyla üretim hatlarındaki kayıpları engellemeyi ve stok yığılmalarını önlemeyi amaçlıyor.

  bu kitapta tekstilde çalışan bir mühendisin (ohno) otomotiv'e geçerek bütün bu sistemi nasıl yarattığını, nelerden ilham aldığını ve uygulamayla ilgili hangi zorluklarla karşılaştığını anlatıyor. kitapta bu sistemin neden doğduğunu hangi hırsla oluşturulduğunu da öğreniyoruz. japonların ikinci dünya savaşı sonrası yükselişini de açıklıyor aslında, yada ben kendimi avutuyorum..
  kitabın türkiye baskısında dönemin toyotasa fabrikasında uygulanan metodlarda açıklanmış, toyotaya falan mülakata gidecek olanınız varsa, işe yarayabilir..