1. şerit değiştirmekten kaynaklanan yavaşlamanın geriye doğru yayılması.
  abi
 2. bilinenin aksine içine sıkışılan bir şey değildir. zira siz trafikte sıkışmadınız, trafik sizsiniz.
 3. akış, gidiş geliş anlamlarına gelen terim.

  ülkemizde araç trafiğinde yaşananlara uzun zamandır dikkat ediyorum. yollarda insanların birbirlerine bağırıp çağırmaları, anlamsız kavgalar, gereksiz kornalar, selektörler, küfürler, kıyametler vb.

  herhangi bir insanın arabasına bindiği zaman büründüğü ruh hali sanki bilinçaltındaki bazı duyguları dışarı çıkarıyormuş gibi geliyor bana. ne kadar naif olursanız olun trafikteki herhangi bir sataşmada içinizdeki canavarın dışarı çıkmaması mümkün değildir.

  bu durumun insanlardaki eksikliklerden mi yoksa bastırılmış arzulardan mı kaynaklandığını daha derinlemesine incelemek gerek. kendimden de örneklemem gerekirse ben de bazen trafikte canavara dönüştüğümü hissediyorum. özellikle o günlerde neden bu hale geldiğime dikkat ettiğimde ya birine sinirlenmişimdir de ona bağıramamışımdır, ya o ayki ödemeler sıkıştırmıştır, ya evde bir problem vardır vb. trafiğe dikkatlice baktığımızda bağrışmanın, sataşmanın, kornanın * bu derece yaygın olması insanların aslında mutlu olmadıklarını ya da problemleri olduğunu gösteriyor. toplumsal olarak bir gerginlik var. bu durum trafikte apaçık görülebiliyor. herkes birbirinin üstüne basmak istiyor, herkes birbirine bağırıyor, herkes birbirini dürtüyor.

  trafik toplumsal hastalıklarımızın görüldüğü en güzel sahnedir kanımca.
 4. bugün çok enteresan bir olaya rastladım. bir midibüs sağ ön kapısı açık şekilde hareket ederken yolun ortasında durdu. birden "ibrahim abi" diye bağırdı. "noluyor la" demeden biri şoföre dönerek "nabıyosun, ne ediyosun" gibi sıradan cümleler kurarak şoför ile beraber 40 saniye kadar yolu gasp etti. arkasında ise 2 minibüs, 1 taksi ve 2 tanede binek vardı. işin garibi kimse ne kornaya bastı ne de levyesine sarılıp adamı alaşağı etmeye çalışmadı.

  daha da garibi ise marketten dönerken elimdeki poşetlerin bana vermiş olduğu yetkiye dayanarak karşıdan karşıya biraz yavaş geçtim. bunun sonucunda ise 5 saniyelik korna konçertesonu dinledim. hayat çok garip.