• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
train de vie - radu mihaileanu
yahudilerle dolu bir köy, ansızın naziler’in gelmekte olduğu haberi ile sarsılır. haberi veren köyün delisi shlomo’dur. yıl 1941’dir. o sırada diğer civardaki tüm köylerde yahudiler çoktan öldürülmüşlerdir bile. sıra kendilerine gelmiştir ve kimsenin ne olacağı belli değildir. bir şekilde hayatta kalmak zorundadırlar. tüm köy halkı rabbi’nin önderliğinde birlikte bir karar vermeye çalışırlar. shlomo ortaya enteresan bir fikir atar. söz konusu naziler’i bir trenle kandıracaklardır. trendeki insanların bir kısmı nazi subayları rolüne girecek, diğer kısmı da sürülen yahudileri oynayacaktır. trenin makinisti köylülerden olacaktır. işte bu hayali hayat trenidir onların tek kurtuluş yolu.
 1. müziklerini goran bregovi'in yaptığı soykırıma uğrayanların soykırım yapanlarla dalga geçtiği soykırımı anlatan komedi türünde tek film.

  nazilerin yahudi soykırımı ile ilgili yapılan bir film daha. ama bu defa dram yerine komedi var. yer yer hayat güzeldir (la vita è bella) tadı alıyorsunuz. ama bence ondan çok daha güzeli.

  filme başka bir noktadan da bakarsak, rolünü gereğinden fazla benimsemenin zararlarından tutun ateizm,marksizm, faşizm,nazizm bile var. asla sıkılmayacağınız eğlenceli, sıcak, komik,harika bir film,
 2. mükemmel bir kara komedi örneği. uzun uzun analiz yapmaya gerek yok; mutlaka izlenmesi gereken bir film.

  film yahudilerle de, almanlarla da, komünistlerle de çok güzel dalga geçiyor.