• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (6.60)
transformers - michael bay
çok uzun zaman önce, çok uzaklardaki cybertron gezegeninde bir savaş başlamak üzeredir. burası başka yapılara bürünebilen robotların dünyasıdır. her yerde olduğu üzere bu gezegende de robotlar da iyiler ve kötüler olarak ayrılmaktadırlar. kendilerince başka amaçlar uğrunda mücadele eden bu transformerlar, gezegenin yakıtı biterken uzay ortamındaki diğer yakıt kaynaklarının arayışına girerler. hal böyleyken bu arayış onları dünya’ya kadar yönlendirecektir. istedikleri anda arabaya, gemiye ya da uçağa dönüşebilen bu robotlar, bu kez dünya’yı ele geçirmek için savaş açacaklardır. elbete bu savaşı başlatanların tam karşısında iyi huylu robotlar baş rolde olacaklardır. pearl harbor, ada gibi kült ve bütçesi büyük filmlerin üstesinden gelmiş olan micheal bay, bir başka unutulmazı izleyicisi ile buluşturmak üzere kolları sıvamış bir yönetmen konumunda.
 1. umarsızca kötü tarafı tuttuğum filmdir. bunca zamandır decepticonları haklı gördüm. çocukken kaba adamlar olduğu için kötü taraf olduklarını biliyordum fakat büyüdüğümde gördüm ki herifler mantıklı. başlarda kendimi kötücül karakter sempatizanı sandım, sonradan ceza'nın bir şarkısında da bu durumdan azıcık bahsettiğini farkettim ve ''yine delirmedim ulan'' diyip sevinçle havaya salladığım yumruğumu öptüm.
  teorim şudur sayın youserlar: biz insanlık olarak iki tarafa bölündük diyelim. haliyle zaman geçtikçe dünyanın ciğerini sömüreceğiz. baktık gezegen çöküyor, ne yapacağız? tabii ki başka diyarlara gideceğiz. bir de ne olsa beğenirsiniz bulduğumuz en yaşanılabilir gezegende bize göre daha basit yaşam formları hüküm sürmekte. bu durumda gezegene saldırıp soyumuzu devam ettirmeye çalışmaz mıyız? decepticonların yaptığı da tamamen bundan ibaret. yamuluyorsam düzeltin ama bütün soyumuz kurumaya yüz tuttuğunda kimse uzaylı hakları savunucusu olmaz.

  edit: imla
 2. ilk filmde, filmin başındaki sahnelerden birinde bir çocuktan şu replik duyulur;

  ''bu şey armageddon' dan bile on kat daha iyi''

  (bkz: michael bay)