1. bağımlılık yapan online strateji oyunu. tüm oyunu düşünebilirsiniz eğer bağımlı olmaya yatkın bir bünyeniz varsa.
 2. Travian Online Oyunu Web Tabanlı bir çeşit strateji ve savaş oyunudur. 2003 yılından bu yana hizmet veren oyunda birçok güncelleme yapılmış ve bu güncellemeler ile oyunda çok köklü olmasada bir dizi değişiklikler yapılmıştır. En son yapılan güncellemeyle Travian 4.4 versiyonuna yükseltilmiştir. (vikipedi alıntı)

  Evet dostlar oyun 4.4 sürümüne geçti ve yıllaar önceki travian'a göre, bence çok daha güzel oldu. Oyunda 3 adet ırk var. Cermenler-Galyalılar-Romalılar... Her birinin farklı özellikleri var o yüzden uzun uzun bahsetme gereği duymadım. kendi sitesinden ve forumundan öğrenebilirsiniz. Şuanda empire-empire2x-normal server 1-5-6-9 ve benim de dahil olduğum speed 3x serverları bulunmakta. empire server hakkında en ufak bir fikrim yok.

  Speed 3x Server: oyun hızı normalin 3 katı demek. Yani normal serverda inşaa ettiğiniz 10. seviye kışlanız 3saatte biterken, bu serverda 1 saatte bitiyor.

  (bkz: yaşandı bitti saygısızca)

  dünya haritasında 4-4-4-6, 3-4-4-7, 4-3-5-6 gibi köy kurabileceğiniz boş alanlar bulunmakta. --Bu şu demek; 4 adet demir madeni- 4 adet tuğla ocağı- 4 adet orman- 6tane tahıl tarlası -

  Belirlediğiniz taktiklere göre istediğiniz yere köylerinizi kurabilirsiniz. Ha bir de unutmadan 1-1-1-15 tarlası var ki genelde burası sonradan ele geçirilip merkez yapılır, 15adet tarla olduğu için seviye 21'e kadar yükseltilebilir. Buradaki amaç; diğer köylerinizde bastığınız askerleri daha rahat bir biçimde besleyebilirsiniz.

  Amacımız köylerimizi geliştirmek, hammadde ve tarla alanlarını uygun bir aşamaya getirmek ve bu sırada saldırı-savunma birlikleri basmak. Canı isteyen yağma yapar, canı isteyen normal hücum saldırısı yapar yada birliklere katılarak ortaklaşa hareket eder. (tek tabanca takılmayın dostlar çok fena üstünüze gelirler benden söylemesi :)

  Oyuna ilk başlanıldığında unutulmaması gereken yegane şey; ''yağma köyü olmamak!'' Bunun için en ez seviye 10 sığınak basmalısınız ve size yağmaya gelen -gelecekler- köylere katiyen kaynak kaptırmamalısınız. eğer oyun başında buna dikkat ederseniz uzun dönem köy kurma şansınız olur, etmezseniz silin o hesabı :)
  en temel bilgiler bunlar.

  Oyunumuz Wow'a ulaşılınca sona eriyor. Bahsetmeyi unuttum, galya-cermen-roma dışında bir de natar köyleri var. dünya harikasını elde ettiğinizde oyunu tamamlamış oluyorsunuz.
  (Dikkat= Dünya harikası hakkında çok fazla bilgili değilim, yanlış yönlendirmek istemiyorum. Bu nedenle forumdan daha verimli bilgi edinebilirsiniz)

  (bkz: t4.4 yenilikler)

  Yukarıda yazdıklarımın yanı sıra çok ince detaylar, taktikler mevcut. kendiniz araştırmalı ve karar vermelisiniz. yardımlaşmak isteyen youserlar'ı

  speed 3x server / dünya haritası kuzey-batı / VOLTAJ-5 birliğine beklerim :) Oyun nick'imi öğrenmek isteyenler özelden dürtsün :)
 3. (bkz: goalunited) oynunu menejerlik oyunlarına ilgim olduğu için 7-8 yıldır oynadığım online oyun serverı