• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
tufan zamanı - margaret atwood
hayatın yok oluşuna kehanet gibi bir ağıt...

bilim, din ve doğayı kaynaştıran bir din olan tanrı'nın bahçıvanları'nın önderi âdem bir, uzun süredir küresel bir salgını öngörüyordu. bu felaket gerçekleşti ve insan yaşamı büyük ölçüde yok oldu.

iki kadın kurtuldu: lüks bir seks kulübünde kapalı kalan genç dansçı ren ile bir sağlık merkezine sığınan eski bahçıvan toby. ya diğerleri? ren'in biyo-sanatçı arkadaşı amanda? eko-savaşçı üvey babası zeb? eski sevgilisi jimmy? ya da belalı çilepatlarcılar?
bir de, dünyanın egemeni olan şirketlerin karanlık polis örgütü naaşroba.ş. var...

âdem bir ve kuşatılmış takipçileri yeniden örgütlenirken, ren ve toby de kendilerini bitki ve hayvan yaşamı dahil hiçbir şeyin nereye varacağının bilinemediği, değişen bir dünyada bulacaklar.

"atwood bize kendimizi nasıl göstereceğini biliyor, ama hayata tuttuğu ayna yansıtmaktan fazlasını yapıyor - bu ayna görüntüyü hem derinleştiren hem de bozan cıvalı aynalardan: insan doğasının derinliklerini ve muhtemel mutasyonlarını görmemizi sağlıyor."
-jeanette winterson-
(tanıtım bülteninden)
  1. margaret atwood'un antilop ve flurya'nın devamı denebilecek kitabı. antilop ve flurya'da geçenlerden kısa bir süre sonrasını anlatıyor. bilmeden okumaya başladığım için keşke önce onu okusaydım diye hayıflandım. ama sıra olmadan da okunabilir ve zevk alınır.
    distopya türünde iyi bir eser. okurken iki kadın karakterin sıkışmışlığını hissettim. dünya yaşadığı felaketlerden sonra yaşanamaz hal alır. herhangi bir şey yetiştirmek imkansızdır, hayvanların da büyük kısmının soyu tükeniyor. şehirdeyse daha büyük felaketler vardır. varlığını sürdüren sistem herkesi kıskıvrak yakalamıştır. çalışmak ve yaşamak büyük bir eziyet. tüm bu felaketlerin arasında kadını çok güzel kurgulamış atwood. kadın karakterler iki kat fazla kötülüğe batıyor kitapta. merhametsiz bir sistemde tamamen insan dışı bir muamele görüyorlar. bu manzarayı görünce roman iki kat anlam kazanıyor. çünkü konu ilerledikçe çabalamalarının boyutu değişiyor. kapkara atmosferiyle çok güzel bir kitap. son dönem distopyalardaki en derinliklilerden biri.
    sezgi