• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (0.00)
tuhaf kütüphane - haruki murakami
bir osmanlı vergi tahsildarının güncesi adlı kitabı elime aldım, okumaya başladım. bu, osmanlıca yazılmış zor bir kitaptı. ne var ki tuhaf bir şekilde hiç güçlük çekmeden okuyabiliyordum. kitabın sayfalarını çevirirken, türk vergi tahsildarı ibn armut hasir olmuştum, belimde eğri bir pala, istanbul'da vergi toplamaya çıkmıştım. meyve ve tavuk, sigara ve kahve kokuları sokağa ağır ağır akan bir nehir gibi yayılmıştı. hurma ve mandalina satan seyyar satıcılar yol kenarında yüksek sesle bağrışıyorlardı.

yalnız bir çocuk, gizemli bir kız ve koyun adam… acaba korkunç yaşlı adamın onları hapsettiği ürkünç kütüphaneden kaçmayı başarabilecekler mi? haruki murakami'den büyükler için yazılmış, masal tadında bir öykü… neden bunlar benim başıma gelmek zorundaydı ki? oysa tek yaptığım, kitap ödünç almak için kütüphaneye gelmekti. "o kadar da canını sıkma" dedi koyun adam, beni avutmak için."baksana koyun adam" dedim. "neden o yaşlı adam benim beynimi yemek istiyor ki?" "bilgiyle dolu beyin çok lezzetli olur çünkü. yumuşacıktır. aynı zamanda böyle topak topaktır."
(tanıtım bülteninden)
  1. murakami'nin gerçekle yoğurup muallakta bıraktığı tarzının biraz dışına çıkarak tamamen fantastik yazılmış hikayesi. aslında güzel ve karanlık bir hikaye. ancak toplamda 10 sayfa falan tutacak bir hikayeyi alıp, cep boy kitap ölçüsündeki metini bol boşluklu olarak sayfaya yerleştirip, illüstrasyonlarla şişirip 60 sayfaya çıkararak, kuşe kağıda hardcover, gofre baskılı kapak yapıp nasılsa satacak diyip 35 lira (yazıyla otuz beş) fiyat koymaları gerçekten ayıp bence. hani illüstrasyonlar güzel olsa albüm olarak kitaplıkta saklanmalı diye düşünerek o paraya acınmaz ama kat menschik tarafından yapılan illüstrasyonları şahsen hiç beğenmedim. bu açıdan neil gaiman'ı da bir kere daha takdir ettim. iyi yazar olmanın yanında çağının en iyi çizerleri ve grafik tasarımcıları ile çalıştı hep. bu da kitapların değerini kat kat artırıyor. buradan sana sesleniyorum murakami! bu tarz işlere girişeceksen daha iyi sanatçılarla çalışmalısın. öyle sadece müzikle olmuyor. az görsel sanatlar kültürünü de geliştir!!!

    ayrıca gözün doysun doğan kitap!