1. genellikle tüketici konuya hakim değilse yok sayılan haklar. yine de kurumsallığını tamamlamış çok zincirli satıcılar *konuya özen gösteriyor.

  haftasonu yaşadığım bir örneği şudur. reyon etiketi ve sistemde bulunan fiyattan düşük olanı geçerlidir. eğer reyondan 120 tl olarak aldığınız bir ürün kasada150 tl çıkarsa 30 tl hatalı etiket indirimi yapmak durumundalar. bunu iskonto olarak gelir tablosuna yansıtıyorlar.
  one
 2. youserler, mağazalar alış veriş sonrası fatura vermiyor, sisteme bilgileriniz kaydediliyor deniliyor. ayıplı ürün, değişim gibi konularda faturasız gittiğimizde herhangi bir işlem yapılabilir mi? aldığım mağazada işlem yapılmaz ise tüketici mahkemesine faturasız başvurma imkanı var mıdır? (e-fatura için mail adresi de alınmadı.) bilenler bilgilendirirse sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.
  edit: yeni fark ettim fişte aldığım mağazadan değil başka mağaza adına kesilmiş...
 3. amazon'a göre farklıdır, gittigidiyor'a göre farklı ama en çok hepsiburada.com'da farklıdır. kimsenin üzerinde anlaşamadığı haklar bütünüdür bunlar. oysa anlaşsalar ne güzel şeyler olurdu.
 4. mağazalardan bir ürün aldığınızda fatura vermek zorundalar. sisteme kaydedilmesi bunu değiştiren bir durum değil. vermedikleri zaman kasanın önünden ayrılmayarak ilgili kurumları (tercihen zabıta) arayarak şikayet edebilirsiniz. fatura olmadığı sürece bu tür konularda bulunacağın tüm şikayetler aleyhine sonuçlanacaktır. bunun sonucunda para dahi ödemen gerekir.
 5. sabırlı insanımdır
  ama ne zaman bir alışverişim sonucu delirtilsem ya sorunu çözün ya ben sorunu tüketici hakları kapsamında çözeyim, repliği karşılığında her şeyi yoluna koyan sihirli haklardır
  öyle ki ikea'nın bile bir yerinin yemediğini görmüşlüğümüz var bu durum karşısında
  ama aklınızda olsun zabıta bu işle ilgilenmiyor
  ilgili kaymakamlığın tüketici hakları birimine gidip dilekçe falan vermek gerekiyor
 6. türkiye'de kağıt üstünde oldukça iyiyken, iş gerçek hayata gelince hiç teoriyle alakası olmayan haklar bütünüdür. çünkü toplum olarak pek haklarını arayan insanlar değiliz. hakkını arayan, kim uğraşacak demeyen insanlar bir sekilde faydalanıyor. temennimiz hiç bu işlere girmeden, şirketlerin bu hakları içsellestirip tüketicinin hakkini en başta yememesi tabii ki.
 7. fatura vermek zorundalar. ancak vergisel olarak e faturaya geçtik.

  o yüzden faturalar artık eski görünüm de olmayacak. a4 kağıdında faturaya benzer bir örnek kağıt almanız gerekmekte. ancak sistem tam olarak oturmadığı için örnek bile veremiyor olabilir firmalar. yeni sisteme geçme sırasında bu tarz sorunlar yaşanabilir.

  o yüzden kredi kartı ile işlem yaparak slipleri saklamak veya değişim kartı talep ederek elinizde evrak olmasını sağlayarak haklarınızı koruyabilirsiniz.

  tabi normalde bu hakları ne kadar kullanabildiğimizde aşikar.
  ozumm