1. zülfü livanelinin günlerimiz plağını dinlerken tesadüfen tanıdığım, 1935 doğumlu sanatçı. bir dönemin sanat çevresi içerisinde yetişen şanslı gençlerinden, müzik hayatına atıf yılmaz'ın evinde ruhi su'dan ders alarak başlamış. türküleri, çağdaş yorumla söylemiştir ve müziği dönemin çok ötesindedir. türkiyede timur selçuk ve zülfü livaneli gibi isimlerle çalışmış, avrupada charles aznavour ile konserler vermiştir. hayatının ve sanat yaşamının büyük bir kısmını pariste geçirmiştir. fransızca 10 plak doldurmuştur ve fransada türkiyeye kıyasla daha iyi tanınır. diğer yandan paristeki evi türkiye solu ve sanat dünyasının uğrak yerlerinden biri olmuştur.
  türkçe albüm ve 45liklerinden bir kaç tanesi şu şekilde, günümüzde albümlerin kalan müzik tarafından çıkartıldığını söylemeye gerek yok sanırım..
  burçak tarlası / mecnunum leylamı gördüm
  kızılcıklar oldu mu / yarının şarkısı
  yunus'tan nazım'a
  burçak tarlası

  çok daha detaylı bilgi için şöyle alalım, link
 2. "toulai et françois rabbath-1980" albümü ile fransa'nın en büyük ödülü sayılan "académie charles cros grand prix du disque-1981" almış. bu ödülü, türkiye'de sadece 1971'de moğollar, 1988'de ruhi su almış olup, pink floyd, jimi hendrix gibi isimlere verilmiş.

  aynı zamanda "düşmemiş bir uçağın kara kutusu" "erdemli yıllar" isimli iki kitabı var. kısa bilgi için