• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
tüneldeki çocuk - sait faik abasıyanık
tüneldeki çocuk, türk yazar sait faik abasıyanık'ın 1955'de yayınlanan kitabı. varlık yayınları tarafından basılan ilk baskısı 112 sayfadır. yazarın ölümünden bir sene sonra çıkmıştır.
kitabın içinde dokuz öykü ve sekiz röportaj yer almaktaydı. röportajlar ilk olarak 2 şubat - 21 aralık 1947 tarihleri arasında aralıklı olarak yedigün dergisi'nde tefrika edilmişti. bu röportajlar arasında insanlığın haline doğru, ayağıma dolaşan röportaj, diş ve diş ağrısı nedir bilmeyen adam, güzeller seçiliyor, kraliçenin evinde, d grubu sergisi ve rakı şişesinde balık olmak isteyen şair yer alır.
kitaba adını veren tüneldeki çocuk ve bin dört yüz yetmiş altı nikel kuruşun hikâyesi eserdeki öykülerden bazılarıdır.
 1. biraz geç sevmeye başladığım bir yazar sait faik abasıyanık. bu gidişle okunmadık kitabını bırakmayacağım. bu kitaptan benim kalemimin altında kalan cümleler şunlar oldu:

  'sonunda sersemce bir çocuk gibi olduğumu anlayıverdin. niye böyleyim dersin? sabahleyin evden çıkarken büyük adamlar gibi ciddi, tüccarlar gibi hesaplı, zeki olmayı kararlaştırıyor; akşama doğru deli dolu, hesapsız, sersem bir halde evime dönüyorum. yaradılışım bu sevgilim. bir türlü istediğin gibi bir adam olamayacağım.'

  'on kilo nikele satın aldığım mesut bir delilikle sokaklarda dolaşıyorum.'

  'insanoğlu alışan hayvandır der dostoyevski 'ölüler evinin hatıraları'nda, korkuya, derde, pisliğe, felakete, rahata ne çabuk alışılır.'