• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
turan dursun hayatını anlatıyor - şule perinçek
gözünü çocuk yaşta medresede açmış,
islam'ı derinlemesine öğrenmiş bir müftüyü,
büyük bir aydınlanma savaşçısı olmaya yönelten etkenler.
hangi toplumsal ortam, hangi deneyimler,
nerede ve nasıl bulunan bir enerji kaynağı,
turan dursun'u bir ışık haline getirdi?
şule perinçek, öldürülmesinden iki buçuk ay önce turan dursun'la yaptığı görüşmelerde bu soruların yanıtını araştırdı.

turan dursun, hayatını ve görüşlerini anlatıyor:
çocukluğum, annem, babam, öğrenimim, icazet alışım, allah'la ilk kavgam, köy imamı oluyorum, evleniyorum, müftülüğüm, peygambere ve tanrıya inancın gerçek olmadığını anlıyorum. trt programlarım...

"yüce tanrı"nın kökeni ve rolü
islamiyet, yahudilik ve hıristiyanlık
atatürkçülük, milliyetçilik, laiklik, özgürlük,
demokrasi, kürt sorunu.
şeriat ve askeri darbe, siyasal partiler ve laiklik
aydınlar ve halk, ismailiyye ve batınılık
dayandığım hadisler, cenaze ve tören
önerdiğim dünya.
  1. kapak yazısında da belirtildiği üzere turan dursun öldürülmeden birkaç ay önce yapılan uzun görüşmelerin sonucunda elde edilen bir eserdir. yani turan dursun'un ölmeden önce kendi ağzıyla görüşlerini en belirgin olarak beyan ettiği son eserdir. kitap "hayatım" ve "görüşlerim" olmak üzere iki bölümden oluşur. ilk bölümde çocukluğundan, son zamanlarına kadar hayatını ve dönüm noktalarını derinlemesine anlatıyor. ikinci bölümde de tanrı inancı, ibrahimî dinler, atatürkçülük, laiklik, kürt sorunu, şeriat, abd, israil, siyasi partiler, aydınlar, dinci çevreler gibi birçok konu hakkında görüşlerini beyan ediyor.

    "en mutlu, coşkulu olduğum bir dönem. yaşamayı çok seven bir insanım. ancak hiçbir zaman kendi yaşamımı öne çıkaracak kadar bencil olmadım. söz konusu olan benim yaşamım. başkalarınınki de var. başka bir dünya kurulsun istiyorum." 22 haziran 1990/turan dursun ibaresiyle başlıyor eser. hayat sevinci bu denli yüksek bir insanın bu sözleri sarf ettikten günler sonra öldürülmesi gerçeği de yürekleri bir kez daha dağlıyor.

    turan dursun'u kendi ağzından tanımak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir eserdir. şuan piyasada satılmıyor zannedersem, yeni baskılarına da rastlamadım, bendeki de eski baskılarından. ilgililerin sahaflarda araması gerekiyor.