1. Turing testi bilgisayar bilimcisi Alan Turingin Mind adlı bir felsefe dergisine verdiği makalesinde sözü edilen bir kavramdır.

  Genel olarak testin amacı makinelerin düşünüp düşünemediğini çözmektir.

  Teste göre bir soru soran bir cevaplayan ve bir de makine bulunur. soru soran, cevaplayanla makineyi göremez. sorgulayıcı yalnızca soru sormak suretiyle karşısındakinin bilgisayar mı yoksa insan mı olduğunu tahmin eder.

  eğer sorgulayıcı tutarlı bi şekilde insanı belirleyemezse makinenin turing testini geçtiği kabul edilir.

  ve turing testini geçen ilk makine
  kup
 2. test pratik olarak henüz geçilmemiştir. şimdilik 13 yaşında ukrayna'lı bir çocuk gibi davranabilmiş fakat zeki bir yetişkini taklit etmek için biraz daha zamana ihtiyaç duyulmaktadır.
 3. 1950 li yıllarda alan turing tarafından bulunan test. bir nevi robotluk testi de denilebilir.

  yazıya başlamadan alan turing ile ilgili bir film önereyim.

  testin amacı yapay zekanın gerçekten olup olmadığını öğrenmektir. (yapay zekadan kasıt kendi kendine düşünmektir.) test kabaca 2 insan ve bir yapay zeka arasında geçer.

  insanlardan biri sorgulayacı olarak seçilir. diğeri ise teste tabii tutulacaktır. yapay zeka ve teste tabii tutulan adam bir perdenin arkasına geçirilir. sorgulayıcı istediği soruyu yapay zeka ve diğer insana soracaktır. sorgulayıcı sorduğu sorular ile hangisinin yapay zeka hangisinin insan olduğunu bulmalıdır. sorgulayıcıya başka herhangi bir ipucu verilmez. eğer sorgulayıcı sorduğu sorular ile yapay zekayı ayırt edemez ise turing testi geçilmiş olacaktır. tabi ki tek bir soru ile karar verilmez. sorgulayacı istediği kadar soru sorabilir.

  son zamanlarda turing testi biraz daha geliştirildi. çünkü yapay zekalar düşünemese bile yazılan algoritmalar ile bir insan gibi cevap verebilmektedir.