1. bu gerizekalılıklar

  -art niyetli karakterler
  -birbirinin dedikodusunu yapan küçük insanlar
  -mafya kroluğu
  -sonradan görme mide bulandıran karakterler
  -topluma egoyu, modayı, yüzeyselliği öğreten popüler diziler
  -sen kimsin temalı aşağılayıcı kavgalar
  -neredeyse her dizinin birbirinin aynısı ya da g.kore'den çalıntı olması
  -boş boş bakışlar
  -böğüren ablalar
  -sezon finalinde ölümler

  edit:her dizi kalitesiz demedim.
 2. her türk yapımı dizi kalitesiz değildir.
  türk dizileri arasında unutulmaz olanlarda vardır

  örneğin komedi bakımından
  leyla ile mecnun
  avrupa yakası
  işler güçler
  kardeş payı

  aksiyon
  behzat ç.
  reaksiyon
  suskunlar

  bu tür diziler aşk entrika türü her kanalda 5'er tane yayınlanan dizilerin yanında kalitesiz olarak sayılmamalı.
 3. dizi kültürümüzün bir bölümünün bir filmi izlemekle aynı süre olmasına bir çözüm getirilmezse kaliteyi bırakın bu sektör bir adım bile ileri gidemeyecektir.
 4. tüm türk dizileri kalitesizdir demek haksızlık olur, ancak birçok dizimizin kalitesizlikler gösterdiği doğrudur.
  bence kaliteli olan dizilerimiz (izlediklerim);
  tatlı hayat
  leyla ile mecnun
  işler güçler
  ayrılsak da beraberiz
  beş kardeş
  ekmek teknesi
  avrupa yakası
  suskunlar
  elveda rumeli
 5. kötü karakterin kötülüğün tek temsilcisi, iyi karakterin de cennetten düşmüş misali yansıtılması. sanki ''bu millet salak abi kötü karakteri bir sahnede samimice gülümsetirsek anlamaz bunlar karışır işler'' minvalinde düşünüyor senaristler.
 6. izleyiciye mesaj verme kaygısı olmayan, sadece reyting için türlü türlü absürt olaylar zincirleri olması. nerede o ekmek teknesi, kaygısızlar, deli yürek, yedi numara ...


  edit: imla
 7. saymakla bitmez. beyin hasarı garantili dizilerdir. toplum akıl sağlığını tehdit etmektedirler. hep bir tarafta zenginler diğer tarafta fakirler bulunur. tüm hikayeler bunun üzerine kuruludur. toplumumuzun tavan yapmış insan sınıflandırma arzusu dizilere de yansımıştır. bir amerikan dizisinde 2 saniyede bitecek bir sahne traumatik hale gelinceye kadar dakikalarca ağır çekimler ve hüzünlü müzikler eşliğinde deşilmektedir. sürekli bir huzursuzluk havası hakimdir. böyle olunca 1,5-2 saatlik akıl sağlığını zorlayan seanslara dönüşmektedirler. bu konuların çok uzmanı değilim ama akademik seviyede incelense eminim ruh sağlığını tehdit edici bulgulara rastlanacaktır. bence bir çoğu yasaklanmalıdır.
 8. izlemediğimden dolayı bir çoğundan haberim olmayan kalitesizliklerdir.
  maruz kaldıklarımdan çıkardığım durumlar ise şöyle:
  - bitmiyor bunlar. akşam 19:30-20:00 gibi başlıyorlar, 00:30 gibi hala devam ettiğine şahit oldum çok kez.
  - "selamun aleyküm" deme sahnesini 3,5-4 dakikada çekebiliyorlar. (aslında bu bir yetenek mi?)
  - benzer konulu herhangi bir dizideki karakteri al koy öteki diziye, hiç sırıtmaz. hepsi aynı sanki.
  - kimin eli kimin cebinde belli değil durumu genelinde var. kim, kimi, nerede, ne, zaman, bunları takip etmek gerekiyor.
  - aynı son 30 saniyelik kapanış sahnesini tekrar izlemek için 20 dakika reklam koyuyorlar.

  bunlar yüzünden önyargı dolayısıyla kaliteli yapımları da bir kaç bölüm gerideyken farkedip sonra da önceki bölümleri izleyemeden güncel bölümü izleyememe gibi bir huyum olduğu için arayı açtığım, hatta bitmemsine rağmen izleyemediğim diziler var benim.
 9. "halk bunu istiyor" düsturuyla kendisine meşruiyet alanı açmayı başarmış dizilerin genel ruh haline hakim olan özellikler.

  kalitesizliğe itiraz edenlerin elini kolunu bağlamak için uydurulmuş bir sözdür "halk bunu istiyor". halk bunu istemiyor. sen, yapımcı, tv kanalı, reklamcı, siz bunu istiyorsunuz. çünkü herkesin bildiği şeyin bizim tarafımızdan bilinmediğini sanıyorsunuz. kalitesizlik ucuzdur! e siz değil misiniz her gün maliyet hesabı yapan. senarist yok, yani var da yok, yönetmen yok, yani var da yok, doğal olarak maliyet de yok. oyuncu desen, oyuncu da yok, güzel kadınlar yakışıklı adamlar, oyunculuk kıstasınız bu. az buçuk yeteneği olanı da kendinize benzetiyorsunuz bir süre sonra.

  "halk bunu istiyor." kim bu halk? tamam tanıyorum, mahallemden, kahvehaneden, akrabalardan biliyorum o halkı. iyi de ben neyim? ben halk değil miyim? bu sefer de "hedef kitle" giriyor devreye. bu dizilerin hedef kitlesi sen değilsin kardeşim. sen, şu an youreads'ta bu yazıyı okuyan insan. dizi sektörü seni n'apsın? öyle basit bir konuda, dram müziği eşliğinde uzun uzun bakışanları görünce kahkahayı patlatırsın sen, "ulan bu ne!" dersin. seninle dizi izlenmez. dizi arası reklamda bahsedilen deterjandan da almazsın sen.

  halkın çoğunluğunun değerleriyle diğer geri kalanın değerleri karşı karşıya geldiğinde aklıma hep şu haber gelmiştir: "hindistan'da otobüsteki bir kadına elli kişi tecavüz etti!" haberi açayım. kadın otobüse biniyor. otobüste 50 erkek var ve kadınla da sayı 50 erkek 1 kadın oluyor. nasıl oluyor, nasıl gelişiyor bilmem bu elli adam o bir kadına tecavüz etmekte karar kılıyor. yani aslında oylama yapılsa da baya ezici bir üstünlük var. yüzde 98 evet oyu çıkması gibi bir şey bu referandumdan. işte demokrasi. yani onların demokrasi anlayışları. bizimki de şudur: değil o elli kişi, tüm hindistan da o kadına tecavüz etse, tecavüz insanlık dışı bir suçtur. çok olmaları hiçbir şeyi değiştirmez.

  türkiye için güzel olan şey ise biz azınlık olanlar, aslında çoğuz. facebook'ta karikatür dergilerinin sayfalarına hiç baktınız mı? 3 milyondan fazla takipçileri var. hangi tv kanalı çıkıp da bu halk karikatür dergisindeki kaliteli, muhalif mizahı istiyor diyip bu karikatüristleri bir araya getirip, family guy, south park gibi bir iş yapalım dedi? breaking bad'in, game of thrones'un ilgiyle izlendiğini görüp yahu 300 bölüm arka sokaklar çekeceğimize 10 bölüm dexter çekelim ya da en azından bi çekmeyi deneyeylim dedi. kim dedi! ben prison break izledikten sonra yemin ediyorum disipline girmiş bir adam olarak, sen kimsin beni yargılıyorsun, sen kimsin? sana bi tavsiyem yazık, git o iyi senaristlerine sahip çık önce. inşallah allah seni leyla ile mecnun'la terbiye etmesin. inşallah allah seni, o geride bıraktığın behzat ç. ile terbiye etmesin.

  neyse her yerde göğüs göğüse karşınızdayız. siz kendi dünyanızda, biz kendi dünyamızdayız, şimdilik. ama o dizileri izleyen, o dizilerdeki karakterler gibi davranmaya çalışanlarla her yerde karşılaşıyoruz, karşılaşacağız. bu yüzden mücadeleden kaçamayız. ve gelecek bizim, biz kazanacağız.
  pavk
 10. senaryosu kısa süreli olsa dahi belli reytingi aldıysa dizinin bitirilmemesi. zorlama, popülarite odaklı senaryoyla iyice yoksunlaşması. ayrıca tam tersi, güzel kurgusu olsa da ilk haftalarda gerekli reyting alamadıysa bir çırpıda yayından kaldırılması.

  temalarının birbirinin benzeri aşk (zengin-fakir, 2 kişinin aynı kişiyi sevmesi), ihanet, cinayet, mafya olması.

  genelinde, üst bir dil kullanılması, kimse konuşurken hata yapmaz, süper cümleler kurulur, günlük dil kaba ve argodur.

  fazla ajitasyon, zorlama bir duygusallık yaratma çabası.

  komik ya da romantik olduğu düşünülen diyalogların basit olması.

  tiyatrocu ya da oyunculuğu gerçekten hakkıyla yapan kişiler yerine belli kalıplara sıkışmış mankenlerin kullanılması, dayatılan şekilci güzellik anlayışı.