1. özellikle gezi döneminden sonra tamamen meşruluğunu kazanan sevdadır. hiçbir şey göründüğü gibi değildir,herşey bulanıktır ve evet birileri düğmeye basmıştır. herşeyin arkasında abd,lobi ya da herhangi bir güç vardır.

  bunu sadece bu hükümetle bağdaştırmak istemiyorum. çünkü ben ilk komplo teorisiyle 99 depremiyle tanışmıştım. henüz 10 yaşındaydım. etrafta yayılan bir teoriyle depremi ruslar yapmıştı. tam deprem olduğu saatlerde (03:02) ne hikmetse boğazımızda bir rus gemisi vardı.. ne işi vardı o saatte orada?? büyük resmi görmüştüm. henüz 10 yaşımdaydım ve bize bu acıları yaşattığı için rusyadan nefret ediyordum.

  ardından bunu kırım kongo kanamalı ateşi taşıyan keneler izledi. bu keneler her zaman vardı ama öldürmüyolardı. ne oldu da bu kadar zehir saçmaya başlamışlardı? kenelerin evrilmesi her canlı gibi kültürümüze tersti. bu sefer düğmeye israil basmıştı. israil ucuza türkiye'ye gübre vermiş ve bu gübrenin içine basmıştı keneleri. derken yine sancılı yıllar.

  en sonunda geziyle birlikte komplo kelimesi dilimize pelesenk oldu. gerisinde binlerce komploya inanan ve bu işi şu şekilde mizaha döken arkadaşlar bıraktı. bırakmaya da devam edecek gibi duruyor.

  not : başka ülkeleri bilmiyorum. belki başka ülkelerde seviyordur komployu. sadece türk milleti yazmadığımı belirtmek isterim.
 2. güzel güzel atasözlerimiz bile var bunun için.
  boş kalan bakkal, otosansürünü tartar.
 3. tabiki türk toplumuna özgü bir durum değildir. sosyal psikolojinin ekseninden söyleyecek olursak komplo teorileri sayesinde sıkıntı veren olaylar kontrol edilebilir ve kolayca giderilebilir hale gelir, çünkü bunlar karmaşık sosyo-tarihsel koşullardan çok, kanlı canlı kişilerden oluşan küçük grupların sebep olduğu olaylar olarak görülür.*
 4. bizim millette komplo teorisi sevdası olduğu açık.

  ancak birtakım aksaklıkların yalnızca bizim milletimize özgü olduğunu sanmak bence komplo teorisi sevdalısı olmaktan daha yaygın.
 5. nedense hep başkaları bize komplo kuruyor ya da öyle olduğuna inanıyoruz, inanmak istiyoruz.sözde veya reelde hep oynanan taraftayız. başımıza gelenleri hep başkalarına yükleyerek aslında bir bakıma kendi zayıflığımızı, acziyetimizi kendi yüzümüze vuruyoruz farkında değiliz. biraz da çuvaldızı kullanmak gerek artık.
  eno
 6. ana dilde eğitim ülkeyi böler komplo teorisi
 7. içimize ta ilkokul seviyesinden bu işlendiği için olduğunu düşünüyorum.

  ilköğretim tarih derslerini hatırlayın. tüm dünya osmanlı üzerinde kötü düşünceler kuruyorlar, her fırsatta bizi yıkmaya çalışıyorlar. arkamızdan işler çeviriyorlar, bir şeyler.

  lisede de aynısı devam ediyor. türkiye'nin jeopolitik konumu, dünyadaki borun %98.78'inin (salladığımız anlaşılmasın) türkiye'de olması mı dersiniz. toplumu yozlaştırmak için lale devrinde avrupalılaşmalarımız mı dersiniz, gereksiz milliyetçi öğelerle doldurulmak mı dersiniz, hepsi var.

  e tabi böyle bir sistemin içinden çıkınca insan kendini dünyanın merkezindeki üstün ırk ve en süper ülke benimki sanıyor. tabiki, ülkelerin eğitim sistemlerinde böyle şeyler var, bunu avrupa yapmıyor mu? yapıyor. e ama bu kadar yanlış anlaşılmış bir milliyetçilik anlayışı avrupanın hiçbir yerinde yok.

  sonra tabi kafa başlıyor düşünmeye. ya bu kolalar aslında bizi kısırlaştırmak için israil'in oyunuymuş. amerika türkiye'yi işgal etmek için zihin okuma teknolojisi kullanıyormuş. yok illuminatiymiş, atatürk masonmuş.

  bir aptal kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış. aynı hesap. bir de şey derler: "e kolanın formülü belli değil!! niye değil!! kesin kısırlaştırıyolar işte!!". ben daha ne diyeyim.
 8. boş teneke çok ses çıkarır derler, bizde bu kadar yaygın olmasının sebebi de bu bos'luk olabilir
 9. bir türlü anlam veremediğim saçma sapan bir düşünce.
  her dönem bu fikirleri üreten ve her dönem inananları var.
  durup düşünseler ya! niye norveçliler, finliler, isveçliler de böyle fikirler yok
  bunu sorduğun anda onların cevabı hazır:
  ülkemizin jeopolitik konumu da çart curt...
  oysa tek sorun nitelikli insan yetiştirmeyen eğitimde
  daha çok çalışmak ve nitelikli çalışmak yerine. iyi insan yetiştiremeyen sistemsizliğin beyinleri sadece ve sadece başarısızlığını komplo teorileri üretmek için kullanıyor.
  be bu teoriler gerçeklerin üzerini kalın perdelerle kapatmaya devam ediyor...
 10. okumayı sevmemekten kaynaklanır. bilmeyip her söyleneni de ilginç bulunca ortaya komplo teorisi sevdalısı bir toplum çıkmıştır
  hutz