• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
Yazar kemal ateş
türkçem mahzun ben mahzun - kemal ateş
vaktiyle trt’de güneş tutulmasını anlatan bir program izlemiştim. spiker konuştuğu gökbilimci konuğa evrenin bir sınırı, ulaşabileceğimiz bir sonu olup olmadığını sormuştu. gökbilimci uzman şöyle bir gülümsedi. “biz varsaydığımız sınırlarına yaklaştıkça, o sınır bizden uzaklaşır.” diye açıkladı bu karışık durumu. yani evrenin sınırları var, ama biz yaklaştıkça uzaklaşan bir sınır bu. evren için yapılan bu açıklama, dil için de geçerlidir. biz dilimizin sınırlarına yürüdükçe, o sınırlar bizden uzaklaşır. sürekli genişleyen, uçsuz bucaksız, seslerle, sözcüklerle dolu bir balon düşünün. bu balon sürekli şişebilir de, sönebilir de… başka dillerin yoğun baskısıyla sönebilecek bir balon gibidir dil, ancak kendi olanaklarını harekete geçirerek (edebiyatta, bilimde, eğitimde) sınırlarına doğru yürürseniz, bu esnek ve canlı evren genişler.

geride bıraktığımız kocaman bir tarihten hiç ders almamış gibi görünen iki anlayış, eğitim ve bilim kurumlarımızı zorluyor.

bunlardan birincisi, önce tercüman, sonra bilim adamı olmamızı istiyor. onlara göre varsa yoksa ingilizce… makalelerinizi ingilizce yazarsanız on beş puan, türkçe yazarsanız beş puan. bu, açıkça kendi dilimizi cezalandırmak değil mi? ikinci anlayış ise, önce imam, sonra bilim adamı, öğretmen, gazeteci, bankacı olmamızı istiyor. onlara göre osmanlıcayı, arapça ve farsçayı herkes öğrenmeli. türkçe iki cepheden böyle zorlanıyor.

bu durumda “türkçem mahzun, ben mahzun!” demez misiniz?