1. çarpık sistem yüzünden gelişemeyendir.
  bizim toplumuzda mazeret kültürü gelişmiş, çarpık eğitim sistemiyle muhakeme yeteneği yok edilmiş, aklı fikri geyik, lay lay lom, o ne giymiş, bu ne sürmüş gibi boş beleşe kafa yoran insanlar olduğu sürece bu ülkede bilim falan gelişmez sayın youserler.

  yok eğitim, yok yatırım, bunlar bir yere kadar. bizim gençlerimizin bir çoğunun hayatı nasıl okuduğu zaten belli. değil geliştirmek bilim, ilim hakkında yazıyı okumaktan bile uzak insanlar olduğu sürece, millet uzaya gider, biz de yontma taş devrine gideriz.

  bilim kurumlarının başına alakasız insanların yönetici yapıldığı bir ülkemiz var. ülkemizde bir aselsan gerçeği de var. insanlar mars'a koloniler kuruyor, anfibiler geliştiriyor, canlı klonluyor, yapay organlar üretiyor, hastalıklara çare buluyorlar.

  biz bunları konuşurken adamlar geçen ay laboratuvarda biyolojik uzuv ürettiler(farenin ön ayağı), virscan adlı yeni tanı yöntemini buldular. bir damla kan analiziyle bugüne kadar maruz kalınan tüm virüsleri tespit ediyorlar.

  bizde madde kullananlar gibi keş kafamızla hayat bize güzel geyikleri yapıyoruz. sahi ya hayat bize güzel değil mi? bilim, ilim neyimize internetimiz var ohhh gez dolan kız/ erkek tavlamaya çalış, acunu izle, bu gün ne giysemi seyret vb gibi. ne güzel kafamız var bizim ne güzel insanlarız. e bize de bu yakışır " yontma taş devri" yabi dabi duuu.
 2. atanan din öğretmeni sayılarını matematik ve fen bilgisi ögretmenleriyle karşılaştırmamız yeterli. ülkede bilimi geliştirecek insanları gelistiremezken nasıl olacak o iş.
 3. olay ailede başlar. ilkokul yıllarından beri annesi, babası, akrabası kısaca çevresindeki herkes çalışıp iyi bir üniversiteden mezun olunca rahat ve zengin bir yaşama sahip olunacağı yönünde öğütler. akademik bir geleceğe kimse yönlendirmez. bilim için, insanlık için çalışmak gibi kavramların içi boştur.'' sen önce kendini kurtar'' algısı kişiyi ek bir şeyler yapmaktan alıkoyar. ona biçilen görev okulları sırasıyla bitirip, diplomaları almaktır.

  üniversite bir şekilde boş geçirildi, peki ondan sonraki yıllar? insanın en üretken olduğu yıllar olan üniversite sonrasında yine aynı çevre kişiden evlenmesini ister, sanki bekar biri toplum için potansiyel tehlike de. onlar kişi için eş arayışına geçmişlerdir. bilim için üreteceğiniz yıllarda onlar sizden yatakta üretmenizi ve onlara çocuk vermenizi ister. çocuk sahibi olununca da kişi tüm dikkatini ailesine vermek zorundadır.

  bu saydıklarım bilimin gelişmeme sebepleri arasında küçük bir yüzdeye sahip. olayı devlete bağlarız, toplum yapısı der geçiştiririz. esas olay yine kişinin kendisinde bitiyor. ''çalışana dağ dayanmaz'' dedikleri gibi isteyen insanın önünde kimse duramaz. olay bizim isteyip, istemememize bağlı.
 4. yahu allah aşkına, türkiye'de gelişen bir şey mi var da bilim de gelişsin. lütfen.
 5. bir yazı okumuştum uzun zaman önce. sırf bu başlıkta paylaşmak için o kadar aradım taradım yine de bulamamıştım. az önce birkaç dosya flash'a atarken arşivde gördüm, demek kaydetmişim yazıyı önemli diye. kaynağını tam hatırlamıyorum, fakat kafanız baya bi' berraklaşır okuduktan sonra.

  !---- spoiler ----!

  bilimsel anlamda çok bir şey yapmışlığım yok aslında. makale düzeyinde malezya’da yapılmış sözlü bir sunumum, diğeri de pekin’de olmak üzere bir poster sunumum var. malezya’da sözlü sunumum ülkemizdeki yırtıcı kuşların göçleri üzerine. pekin’deki de sean hocamla yapmış olduğumuz otlatmanın doğal vejetasyon ve biyoçeşitlilik üzerine etkileriyle ilgili. cenk hocam ile de artvin’in borçka ilçesi maçahel bölgesinde gürcü etnobiyolojisi çalışmalarımız için birçok veri toplamışlığım mevcut. olur da bana hipotezi, yöntemi, topladığınız verileri, istatistikî değerlendirmeleri ve vardığınız yargıyı verirseniz oturur bir makale yazarım size.

  kendimce yapmış olduğum metodolojik çalışmalar, deneyler ve ölçümler var elbette. farklı bilim dallarında ve alanlarında çalışıyorum ben. bilim insanı zaten çok yönlü olmalı. ileride geleceğim bu konuya.

  örneğin benim “amerika’da laz müteahhit yoktur” diye bir hipotezim var. bu hipotezimi ispatlamak için amerika’ya her gittiğimde gördüğüm her bataryanın sıcak (hot) ve soğuk (cold) musluklarını açar ve soğuktan soğuğun sıcaktan sıcağın aktığına şahit olurum. türkiye’de ise soğuktan soğuk akabilir, soğuktan sıcak akabilir, sıcaktan sıcak akabilir, sıcaktan soğuk akabilir, sıcak akmayabilir, soğuk akabilir, sıcak akabilir, soğuk akmayabilir, ikisinden de soğuk akabilir, ikisi de akmayabilir. amerika’da ise hep soğuktan soğuk, sıcaktan sıcak akar. başka bir olasılık yok. akmayanına henüz rastlamadım. işte bu verileri toplar, değerlendiririm. bugüne kadar 4 defa ziyaret ettiğim ve toplamda 14-15 eyaletini gördüğüm amerika’da tezimi çürütecek tek bir musluk bile olmadı.

  başka bir araştırmam ise dilbilimsel. anneannemin konuştuğu kelimeleri yazar, büyük küçük ünlü uyumu kuralına tabi tutar, türkçede olmayan sesler açısından değerlendirir, türkçede olan, ama yazılamayan sesler açısından bakar, türkçenin diğer dilbilgisi kurallarını uygularım. anneannem %90 oranında öz türkçe konuşur. geri kalan %10 ise malum dinimiz ve atari oynayan torunları tarafından sözlüğe sokulmuş kelimeler.

  başka bir hipotezim ise “kadın eğitimi toplum eğitimini logaritmik olarak arttırır.” gündelik hayatla ilgili birçok şeyi erkek olmama rağmen ben annemden öğrendim. babamın bana öğrettiği ve bugün halen uyguladığım belki de tek şey ayakkabımı bağlamak. yemek yapmak, temizlik, hastalanınca tedavi yöntemleri, vb. uyguladığım tüm her şeyi annemden öğrendiğimi fark ediyorum. bu nedenle özellikle trafikte sıkışınca araçları ve sürücülerini gözlemlerim, veri tutarım. genelde bu veriler emniyet kemeri kullanma üzerinedir. çok ilginç sonuçlar elde ederim.

  verilerime göre araç kullanan kadınların emniyet kemeri takma oranı %65-70 civarında. erkeklerde ise bu oran çok daha düşük. %20 bile değil.

  sürücüsü kadın co-pilotu erkek olan arabalarda co-pilot koltuğundaki kişi davranışı sürücü kadınla aynı. örneğin eğer kadın kemer takıyorsa %100 co-pilot kişi de takıyor. eğer kadın takmıyorsa co-pilot kişi de takmıyor.

  sürücü erkek, co-pilot kadın ise ve co-pilot kadın kemer takmıyorsa erkek de %100 kemer takmıyor. co-pilot kadın kemer takıyorsa, sürücü erkek de %80 oranında kemer takıyor.

  yani verilerim kadın sürücülerin olduğu ya da kadının emniyet kemeri taktığı bir arabada yüksek oranda emniyet kemeri takıldığını gösteriyor. bu da demek oluyor ki eğer biz kadını eğitirsek, anne ya da eş olan kadın geometrik bir artışla öküz eşlerini ve çocuklarını eğitecek demektir.

  neden-sonuç ilişkisi (determinizm)

  gördüğünüz gibi kendi çapımda değişik dallarda yapmış olduğum ufak gözlem ve deneylerde görüyoruz ki soru “bu niye böyle” diye merak ederek başlıyor (determenizm). sonra kendimce bir yöntem geliştirip verilerimi topluyorum (ölçme). verilerimi analiz ediyor ve bir yargıya varıyorum (sonuç). bilim işte budur. tabi bizimkisi amatörce.

  hipokrat, m.ö. 5. yüzyılda “havalar, sular ve yöreler” adlı eserinde kuzey rüzgârlarına kapalı, güney rüzgârlarına açık yerlerde yaşayan insanların kafalarının balgamla dolu olduğunu, zamanla bu balgamın aşağılara doğru aktığını ve diğer organları rahatsız ettiğini, bu nedenle böyle yerlerde yaşayan insanların vücutlarının pelte gibi olduğunu, yiyecek ve içeceklerle aralarının iyi olduklarını, erkeklerinin iyi içkici olmadıklarını, bu nedenle de sabahları baş ağrısı çektiklerini, kadınlarının ise hastalıklı, kısır ve vajinal akıntılı olduğunu yazmış. şimdi tezleri her ne kadar doğru değilse de adamın iklimle ve insanla kurmuş olduğu, her daim sorgulayabileceğimiz ve keşfettikçe destekleyeceğimiz veya çürüteceğimiz bir neden-sonuç ilişkisi var. m.s. 10 yüzyılda yaşayan ibn-i sina ise zenci ve slavların derilerinin renklerini yaşadıkları yörelerin iklimine bağlar. doğru ya da yanlış adamlar doğal olayları doğal nedenlerle açıklamaya çalışmış.

  peki, bir de bunun şöyle bir versiyonu var bizzat kendimin tecrübe ettiği:

  geçen sene mudanya’dan istanbul’a hızlı feribotla geçiyorum. o sıra izmit körfezi’nden çıkan dev bir konteyner gemisi hemen önümüzden geçti ve dalgası resmen bizi salladı. önümde oturan teyzelerden biri ötekine “allam allam gurban olduum yareppim nasıl da yüzdürüyor” yorumunu yapınca ben kafadan bir roman havasına bağladım.

  “yorganda kene var, kır kır gene var”

  şimdi bu teyzelerin çocuklarının bilim insanı olması mümkün müdür? “balina çayda büyümez” diye bir laf var. bilmem hiç duydunuz mu? bilim, sanat, edebiyat, siyaset, vb. tamamen katma değerlere bağlı ve her alanda katma değer yaratılan toplumlarda gelişebilir ancak. şimdi anneniz yukarıdaki gibi, aldığınız eğitimin kalitesi belli, ingilizcenin halen yabancı dil sayıldığı bir ülkede yaşıyorsunuz ve ekosisteminizde hiç bilim insanı, sanatçı, edebiyatçı çıkaracak bir ortam yok. çünkü yaşadığınız toplumun katma değeri yok. bilim, sanat, edebiyat hep birbirinden etkilenen dallar. biri olmazsa diğeri de olmaz. fazıl say’a 10 ay hapis cezası verdirten rubainin sahibi ömer hayyam hem bir edebiyatçı, hem bir astronom, hem bir fizikçi, hem bir matematikçi, hem de karı-kız düşkünü şarapçı bir adamdı. kaç yönü var adamın, değil mi? tek bilinmeyenli denklemlerde bilinmeyen değişkene x (aslında o arapça “şey” demiş, “şey” kelimesi endülüslerce ispanyolcaya geçerken “xay” diye yazılmış. batı dillerine de böyle geçmiş. “xay” kelimesinin baş harfi de matematik denklemlerinde değişkene verilen ad olarak kalakalmış) deyip denklemleri çözen adamdır kendisi. peki, ortamı nasıldı? selçuklu veziri nizamülmülk kendisine nişabur’da rasathane kurmuştu. siyasi iktidar bilim ve bilim insanının yanındaydı yani. kendisi farsiydi, ama çok iyi arapça bilir, eserlerini zamanın bilim dili arapça dilinde verirdi. muhtemelen türkçe de konuşurdu.

  şimdi ömer hayyam’ın neden bilim yapabildiğini madde madde irdeleyelim ve bilim politikaları açısından değerlendirelim:

  habitat – ekosistem

  ne demiştik? çayda balina büyümez. ömer hayyam 11. yüzyılda nişabur’da doğmuş ve 12. yüzyıl içinde yine nişabur’da ölmüş. devir büyük selçuklu imparatorluğu devri ve orta çağda bilim merkezlerinden biri de acem illeri. bilim, iktidar sahipleri tarafından önemseniyor. yöneticiler bilimin ve bilim insanının yanında. yani adam döneminin silikon vadisinde, kendine benzer, ufuk açıcı tiplerle beraber. bilim ve sanatın olabilmesi için katma değer yaratabilmek ve içinde bulunulan ekosistem çok önemli.

  dünyada üniversiteler bilim yapar. üniversiteler eğitim kurumu değildir. öğretim kurumudur. bu nedenle üniversitelere öğrenciler gelir hocalarından öğrenirler. öğrenciler ve hocaların bulunduğu o atmosfer bir katma değer yaratır ve etrafını besler. artık o ekosistemde tartışmalar yapılır, düşünceler paylaşılır ya da yarıştırılır, sanat, kültür, edebiyat faaliyetleri çoğalır ve düşünsel üretim oluşur. bu üniversite kurumlarının etrafında yaratmış olduğu doğal sonuçtur. bu ekonomik olarak da bölgeyi iyileştirir ve ilerletir.

  fakat türkiye’de üniversiteler bilim yapsın diye değil, kurulduğu şehre ekonomik katkı sağlasın diye yapılır hale geldi. üniversite yapalım şehre para gelsin, toki yapalım, öğrenci ev kiralasın, restaurant, kafe, bar, okey salonu, internet kafe açalım öğrenci para harcasın, öğrenci varsa ahlaksızlık, tinercilik de vardır, ürün yelpazemize her türlü müskiratlı içeceği ekleyelim, kondom ve ertesi gün hapı satalım, ekonomiye can gelsin. zihniyet bu olunca apartman görünümlü üniversiteler her yerde türüyor ve haliyle bilimden başka her şeyi de bu kurumlarda görmek mümkün hale geliyor.

  eğitim

  ömer hayyam bir medreseli. yani eğitimli. zamanın ünlü âlimlerinden olan muvaffakakeddin abdullatif ibn el lübad’dan eğitim almış. rastgele biri kesinlikle değil. o dönem alınan medrese eğitimi birçok bilim dalında eğitim verilen medreseler. medrese nerede? o zamanın büyük selçuklu kentlerinde. yani habitat uygun, balinalar için okyanus mevcut.

  ülkemizde 1940 yılında can yücel’in babası hasan ali yücel ve ismail hakkı tonguç önderliğinde köy enstitüleri kurulmuştu. bu eğitim kurumları fazla değil, sadece 6 sene tam randımanlı hizmet verdi. 6 yıl bile bu okullarda eğitim alan insanlarda fark yarattı. doğu anadolu, doğu karadeniz’de çalıştım yıllarca. köylerde böyle bir değişik, farklı konuşan, farklı davranan, olaylara farklı bakan tipler hep dikkatimi çekti. biraz deşeledim mi doğu karadeniz’dekilerin maçka köy enstitüsü, kars’takilerin ise cilavuz (susuz) köy enstitüsü mezunu olduğunu öğrendim. köylülerin eğetmen (eğitmen) dediklerinden. adamlar farklı. konuşması, oturması, kalkması, hatta dinlemesi bile. köy enstitüleri modeli 20. yüzyıl başında açlıktan ağzı kokan norveç, isveç ve finlandiya’yı bugün dünyanın refah düzeyi en yüksek ülkeleri yaptı. nokia, orta finlandiya’da küçük bir köyken daha sonra oralı bir ailenin ürettiği lastik çizmelere marka olabildi, daha sonra kabloların dışındaki plastik kaplamayı üretti ve akıllı telefonlar çıkmadan önce ise dünyanın en çok satan cep telefonu markası oldu. bizde köyden ne çıkıyor? aspava. öz aspava. özhakiki aspava. meşhur aspava. daha dün küçükesat’ta gördüm meşhur akkaya aspava.

  bu eğitim sistemiyle adamların nerelere geldiğini finlandiya’da tecrübe ettiğim bir hadiseyle anlatayım:

  yazarımız, finlandiya’da arkadaşında tv izlemektedir, haliyle yayın fince olunca bir şey anlamamaktadır. arkadaşına tv’deki finlandiya meclis görüntülerini gösterir ve hadiseyi sorar.

  -hükümet, internet kullanımının temel insan hakkı olduğu kararına vardı ve finlandiya’da her eve ücretsiz, yüksek hızda interneti götürmenin devletin görevi olduğuna karar verdi de onla ilgili bir haber. sen istesen de istemesen de kapına kadar internet bağlantısını ücretsiz devlet getirecek. kullanıp kullanmamak sana kalmış.

  -vay babayın kemiğiiiiiii.

  dikkat ederseniz 2000’ler türkiye’sinde ben o farklı bulduğum adamları hep yine köylerde gördüm. şehirlerde değil. yani 6 sene sürmüş olsa bile köy tabanlı bir kalkınma modelinin ne kadar başarılı olabileceğinin çok güzel bir ispatı. tarım, hayvancılık, marangozluk, inşaat, ekoloji, müzik, hatta cinselliğin bile öğretildiği bu okullar insanın gerçek hayatta kullanacağı bilgilerle donandığı eğitim-öğretim kurumlarıydı. şimdiki eğitim sistemimizden ben size birkaç ders sayayım gerçek hayatta hakikaten işimize yarayacak. çevre ve insan, trafik ve sağlık bilgisi (ilkyardım). kimsenin seçmediği, seçse bile hocası olmadığı, kredi doldurmak için kolpadan alınan dersler değil de nedir şimdi bu dersler?

  işte ömer hayyam da muhtemelen böyle gözleme, deneye ve uygulamaya dayalı bir eğitim sistemiyle yetiştirilmiş olmalı.

  görgü

  kendimden biliyorum. insanların ürettikleri şeye benzediğini ilk almanya’da gördüm. insanlar makine gibiydi. bana bir program verdiler, “15:32 potsdam’a hareket” yazıyordu. tam “15:32 ne aq üçle dört arası bir ara gideriz” derken 15:32’de tren geldi istasyona. herkese hak vererek (politically correctness deniyor) ve herkesle hem fikirmiş gibi yapıp peynir gemilerini yürütebileceğini amerika’da öğrendim. insan gibi yaşamanın ne demek olduğunu isveç’te keşfettim. anadan doğma default cinsiyetçi olduğumu finlandiya’da fark ettim. bir şeyleri hak etmek için değil, hak ettiklerini kazandıklarını kaybetmemek için de isyan edilebileceğini yunanistan’da gördüm. islam’ın her anlamda insana ve medeniyete nasıl ket vurduğunu arap olan, ama müslüman olmayan maltalıları görünce gözlemledim. her ne kadar avrupa’nın çingenesi olsalar da batının her daim batı olduğunu romanya’da keşfettim. merkezi otorite boşluğunun ve yarattığı sosyal ve ekonomik çöküntünün nasıl olabileceğini “polise rüşvet vermeyiniz” tabelalarını gördüğümde gürcistan’da fark ettim. kültürel ve entelektüel zenginliğin ırkla, devletle, milletle alakalı olmadığını, tamamen doğal ve çevresel faktörlere bağlı olduğunu ermenistan’a gidince gördüm. kabileciliğin, aşiretçiliğin ne kadar kötü bir şey olduğunu kenya’da tecrübe ettim. kızların da teklif edebileceğini malezya’da bir barda çinli hatun yanıma gelip, benimle tanışıp bana margarita ısmarlayınca gördüm. o kadar çok ötekiden dolayı artık beriki diye bir şeyin kalmadığını ingiltere’de keşfettim.

  her yeni memleketi gördüğümde olumlu olumsuz bir vizyon sahibi oldum. türkiye’deyken evimde ağırladığım, burada tanışıp takıldığım yabancılardan hep bir şeyler öğrendim, onlara bir şeyler öğrettim. işte hayyam’ın o dönem yaşadığı ortadoğu o zamanlar bilginin şırıl şırıl aktığı, türkün, arabın, acemin, haçlı seferleriyle gelen giden gâvurların sayesinde çok kültürlü bir yer olmuştu. şüphesiz bu ortam ömer hayyam’ın vizyonuna vizyon katmış, belki de eski yunan, latince eserleri tartışabileceği, sorgulayabileceği, çevirtebileceği ortamlar bulmuştu. facebooku yapan adam mark zuckerberg neden bayburt üniversitesi öğrencisi değil de harvard öğrencisi? çünkü harvard’a dünyanın her yerinden en iyiler geliyor. peki, facebooku yapınca ilk gidip kimi buldu bu adam? bir zamanlar çılgınlar gibi mp3 paylaştığımız napster’ı yapan adamı. “gençler gitsin görsün dünyayı, eğlensin” diye devlet politikası olan ve bu işe kaynak ayıran iki ülke biliyorum. biri israil, diğeri de japonya. bilim ve teknolojide bu iki ülkenin ne durumda olduklarını isterseniz söylemeyeyim.

  ölçmek

  bir şeyleri ölçme ihtiyacı insanın yerleşik hayata geçmesiyle ortaya çıkmış. ev yapacak, yerini ölçmesi lazım. tarla yapacak, sınırını hududunu bilmesi lazım. sütun dikecek, statiğini hesaplaması lazım. alışveriş yapacak, tartması lazım. borç verecek, borç alacak, günü, tarihi ve faizi, kesiri bilmesi lazım. eski mısır, yunan ve mezopotamya bu nedenle ölçümün, ölçü birimlerinin ve ölçüyle alakalı bilimlerin (geometri gibi) merkezi olmuş. misal arapların kharat, biz yörüklerin harnup, beyaz türklerin keçiboynuzu dediği şeyin çekirdeklerinin ağırlıkları birbirine eşittir ve eski yunan’da adamlar değerli şeyleri bunlarla ölçmüşler. arapça, kharat batı dillerine karat olarak geçmiş, bugün dahi elmas gibi değerli şeyleri ölçmek için bu ölçü birimi kullanılır hale gelmiş.

  biz türkler yüzyıllardır göçebe olduğumuzdan hiçbir şeyleri ölçme ihtiyacı hissetmemişiz. koyun, kuzu, keçinin sayılması gerekmese belki dilimizde sayılar bile olmayacaktı. yoğurt, tereyağ, vb. şeyleri de bilim yaparak değil tesadüfen bulmuşuz. muhtemelen türkmen kızının biri sağdığı sütü o gece dışarıda unuttu ve sabaha karşı yağan çiy damlalarında bulunan bakteriler sütü mayaladı ve o süt yoğurt oldu ya da ne bileyim atının terkisine bağladığı süt çalkalana çalkalana tereyağı oldu. tarihin gidişatını da değiştiren belki de en önemli icadımız üzengi, fakat bu icadımızın bile farkında değiliz. bunu bile macar bir türkolog düşünmüş. adam “barbar bozkır kavimleri nasıl oldu da yerleşik hayata geçmiş, kurumsallaşmış, örgütlenmiş yerleşik kavimleri yenebildiler” sorusunu sormuş kendisine. sonra adam at hareket halindeyken at üzerinde hareket kabiliyetini maksimum düzeye çıkaran üzenginin icadı sayesinde olduğu sonucuna varmış. herif 10 yıl çalışmış ve at üzerinde dörtnala giderken 12 saniye gibi kısa bir sürede 9 farklı hedefe tam isabet kaydedebilecek şekilde kendini ok atmada geliştirmiş. ve demiş ki, “bu adamlar at üzerinde doğdu ve büyüdü. benden çok daha iyi oldukları kesin. üzengili bir atlı atış gücüyle beraber bugün inanılmaz hızlı hareket edip hedefe isabetli atışlar yapabilen bir tanka benziyor. çok kısa bir sürede düşman atlı ve piyadelerinden 10-12 askeri saf dışı bırakabilecek bir güce sahip. buna hiçbir ordunun dayanması mümkün değil.”

  ben ölçmediğimizi ilk yurt dışına çıktığımda fark ettim. 2004 senesinde amerika’da staj yaparken her akşam cynthia mutfağa girer ve beni de zorla yamağı yapardı. kız bıkmadan usanmadan her akşam muffin, cupcake (kek, kurabiye tarzı şeyler) filan pişirirdi. neyse hamuru yaparken bir ölçekler çıkarırdı aklım dururdu. yarım onz, bir onz, 2 onz, 5 onz, vb. (1 onz = 28 gr). alıp bir avuç serpeyim yok. yine arkadaşımın amerikalı eşi sara biftek pişirirken ben türk anne refleksiyle “içi pişmez onun” dediğimde kız çıkardı termometreyi sokuverdi bifteğin içine. minyatür kale maç yapacağız diye gidip metre getirip kale ölçen adamlara şahit olduk biz amerika’da. ölçüleri o kadar bozuluyor ki 6 dolar tutan şey için para üstü 5 dolar versin diye 11 dolar veriyorum, ambele oluyorlar. kafaları çalışmıyor, ölçü kodları bozuluyor.

  kültürümüzde bu ölçme mevzusu olmayınca haliyle bilim yapmanın en önemli bileşenlerinden biri eksik kalıyor. o nedenle dilimizde “toptan, kabala, göz kararı, bir avuç, bir adım, bir sigara içimi yol, yatsıdan sonra (sabah namazına kadar olan 7-8 saatlik zaman yani), kuşluk vakti” gibi aslında herhangi bir ölçü ifade etmeyen ölçü birimleri var.

  mersin’de antalya’da yörük adama sorarsın bir mesafeyi, “ihicik hurası (işte şurası)” der. yörüğün “ihicik” dediği yer üç dağ arkasıdır.

  diyarbakır’da kürde il jandarma komutanlığı’nı sorarsın:
  -çok uzak. minibosa bin. heva da çok seğuk zaten.
  -ne kadar yürürüm?
  -10 dakka (insan ortalama bir hızla 10 dakikada 800-1000 metre civarı yol yürür. gundinin çok uzak dediği mesafe).

  erzurum’da dadaş’a x otele ne kadar mesafe olduğunu sorarsın:
  -am buradan düz gidecen. am ilk sola dönecen. am az gidince göbek var. am göbeğin altında. (“am” erzurum ağzında “işte” manasında bir kelime. doğu ermenicesinden kalma. ama siz yine de kelimenin kökeninin ermenice olduğu söylemeyin erzurumluya)

  amın göbeğin altında olduğunu ben de biliyorum, ben sana mesafeyi sordum, nasıl gideceğimi değil.

  selçuk’ta yol kenarında piknik yapan teyzelere “efes’e yürünür mü, ne kadar mesafe var” diye sorarsın.
  -okuyun guzum okuyun, allah zihin açıklığı versin.
  der.

  kapadokya’da size “hello” diyen amcaya üçhisar’a olan mesafeyi sorarsın
  -siz türkmüşsünüz hoyu. türk akıllı olur yeenim, sizin gibi gendine eşeğe vurur gibi yük vurmaz.
  buyurur.

  kars oblastı (rusça “vilayet”) askeri valisi general tomiç’in yıllık raporlarını okurken fark etmiştim. ruslar köy köy nüfus kayıtlarını (kadın, erkek, çocuk, bebek, etnik köken, inanç, vb.) tutmuş, hangi köyde kaç hayvan var kaydını almış, yılda kaç verst (1 verst = 1,06 km) şose yol yapmış, köylünün kaç desyatin (1 desyatin = 1,093 hektar) tapulu, ekili toprağı var ve üzerinde ne yetiştiriyor, köylü o yıl kaç pud (1 pud = 17 kg) bal üretmiş, hepsi köy köy kayıtlı. bugün kars il tarım müdürlüğü’ne gideyim bu hassasiyette benzer verileri alamayacağımı adım gibi biliyorum. zaten illaki birisi “yassah hemşerim” diyecektir, ama buyur edip bir çay söyleyecektir. eksik olmasın.

  öyle ki zamanı bile ölçmüyoruz. örneğin anadili ingilizce olanlar “what time is it?” diye zamanı sorarken, biz saati, yani zamanı ölçen şeyi soruyoruz. ondandır eskilere sordun mu bir şeyin ne zaman olduğunu, ya harman kalkıyordur, ya kar yeni yağmıştır, ya sarıkız buzağılamıştır, ya zemheridir.

  yani özetle ölçmüyorsan, bilim milim yapamazsın.

  vizyon / vizyonerlik

  büyük selçuklu veziri nizamülmülk hayyam’a rasathane kurmuştu. devlet imkânlarını şarabı içen, arabı öpen, allah’a söven, karıya kıza dadanan bu herife seferber etmişti. çünkü hayyam bilim insanıydı. bilim, uzun ve katma değerli bir süreçtir. özal’ın körfez savaşı’nda “bir koyup üç alacağız” deyip 2-3 sene içinde üçün birini almamız gibi olmaz. bilim, bugünden yarına sonuç getirecek bir şey değildir. o nedenle vizyoner olmak lazım. nizamülmülk öyle bir yatırım yapmış ki yatırım yaptığı adam 1000 yıl sonra dava konusu olup sanatçıların hapis cezası almasına bile neden olabiliyor. öyle düşünün.

  bu cumhuriyet 1923 senesinde kuruldu. 1924 senesinde o yokluğun, fukaralığın içinde sirkeci garından 11 öğrenci devlet bursuyla almanya’ya gönderildi. hepsi trene bindiğinde nereye niye nasıl gittiğini dahi kestiremiyordu. kondüktör bilet kontrollerini yaptıktan sonra hepsinin eline birer telgraf tutuşturdu:

  “sizleri bir kıvılcım olarak gönderiyorum, ateş olun gelin. mustafa kemal”

  bu öğrencilerden biri daha sonra bu ülkenin önce çalışma bakanı, daha sonra başbakanı olacak ord. prof. dr. sadi irmak idi mesela. bugünkü başbakanımızın iett biletçisi olduğunu ve 1982 yılında kurulan marmara üniversitesi’nden 1981 yılında mezun olduğunu (?), kitap okumadığını, fakat özetlerini çıkarttırıp onları okuduğunu (?), mübarek dinimiz islam’ın kitabının da yazılmış olduğu arapça da dâhil hiçbir yabancı dil bilmediğini belirtelim.

  ankara’nın değil de istanbul’un başkent olmaya devam ettiğini düşünün. bozkırın ortasında ikinci bir yozgat’ımız olacak ve ankara’daki 5 milyon insan da istanbul’da bulunacaktı. ankara üniversitesi, odtü, hacettepe, bilkent olmayacaktı. şehre nefes aldıran atatürk orman çiftliği, büyükelçiliklerin ve köşkün bulunduğu yemyeşil alanlarımız bulunmayacaktı. esenboğa havalimanı belki geçen sene hizmete girecekti. ankara’yı başkent yapmak nasıl bir vizyonmuş, değil mi? bugünküler istanbul’a 3. havalimanı, 3. köprü, 2 yeni mega kent, bir kanal istanbul düşünüyor. e peki yozgat?

  2012’de türkiye çocuk gelin endeksinde dünya ikincisi oldu. atatürk’ün muazzez ilmiye çığ ve hatice kızılkaya isimli iki genç kızı sümerce öğrenmeleri ve yaşadığımız toprakların geçmişine dair araştırmalar yapmaları için almanya’ya gönderdiği tarih 1932 idi. bu iki genç kız sümerce öğrendiler ve binlerce sümer tabletini tasnif ettiler. birçoğunu da okudular ve yayınladılar. 1972 yılında emekli olduklarından bu yana bir allahın kulu da tasnif edilen bu sümerce tabletleri okumadılar, günümüz dillerine aktarmadılar. çünkü tüm sümerologlar müze müdürü yapıldı. bugün çemberlitaş’ta halen binlerce sümer tableti okunmayı bekliyor. sümeroloji bölümü senede 2-5 öğrenci alan bir bölüm ve koskoca türkiye cumhuriyeti senede 5 tane sümeroloğu istihdam edecek kaynağı yaratıp ayıramıyorsa zaten bu ülkede bilim falan olmasın. bu ülkede devlet tarafından sponsor edilebilmeniz için sabahtan akşama çay içip, lak lak yapabileceğiniz, bilgisayarda mayın tarlası oynayabileceğiniz, mynette okey takılabileceğiniz ve feysbuk profil fotoğrafına vesikalık fotonuzu koyabileceğiniz bir memuriyet işiniz olmalı.

  yine “deccal” mustafa kemal’in görevlendirdiği başka bir kadın daha var. afet inan. bugün beyoğlu belediyesi mücavir alanı solcularının “kafatası ölçtüler, faşikler” edebiyatına bakmayın siz. bugüne kadar antropoloji biliminde hiç kimse 64.000 kişiden veri toplamadı. veri güçtür ve veri bilgiye kaynaklık eder. hitler, ikinci dünya savaşı’nda o boku yiyene kadar antropoloji bölümü fiziksel antropolojiydi. ikinci dünya savaşı’ndan sonra antropoloji bilimi kültürel antropolojiye döndü. irk/race kelimesi bile ikinci dünya savaşı öncesi bugünkü millet/ulus kelimesi manasında kullanılırdı. 64.000 veri de öyle bir tarafından tarih sallayanların dediği gibi mezar açıp kafatası ölçerek değil, genç cumhuriyetin doktorları tarafından köylere, kasabalara sağlık kontrolü, aşı için gittiklerinde bizzat canlı kanlı insanlardan toplandı. dna, 1953 yılında keşfedildiği için fiziksel antropolojinin metodolojisi o zamanlar vücut ölçülerini almak üzerineydi. tıpkı bugün bizim kuş halkalarken yaptığımız gibi. bana bir kırlangıç (hirunda rustica) getirin, ben size onun erkek mi dişi mi olduğunu söyleyeyim? nasıl mı? kuyruk uzunluğu 18 cm’den kısaysa dişi, uzun ise erkektir. siz sanıyor musunuz etik kaygılar olmasa bilimsel anlamda insan (homo sapiens) alt türü olmayan tek bir tür olarak kabul edilecek? hayvanlar ve bitkiler âleminde kıçında başında bir renk değişikliği var diye biz ne kuşları, bitkileri, hayvanları farklı tür, alt tür diye adlandırıyoruz. 2 metre 10 cm boyunda sudanlı bir abiyle lapon ya da japon bir abla ile ayna karşısına geçin bir bakayım? dölünüzün birbirine tutacağını biliyoruz, fakat morfolojik olarak farklısınız. tabi bu kime göre, neye göre? etik kaygılar da buradan çıkıyor.

  o zaman bu konularda bu kadar hassasız, dikkat etmemiz gereken bazı konular var. örneğin hastalandığımızda kapısını çaldığımız doktorlara gitmememiz gerekiyor. çünkü onlar anatomiyi nazi doktorların yahudileri kesip doğrayarak geliştirdiği sobotta atlasından öğreniyorlar.

  sonra birçoğumuzun volkswagen arabası olabilir. e bu araba da hitler reyizin emriyle üretilmiş bir araba. ikinci dünya savaşı’nda 3. reich’ın 6. ordusu su soğutmalı motorlu taşıtlarla stalingrad’a cenk edince tabi hepsinin radyatörlerindeki su donup radyatörleri patlamış. hitler de müendizleri toplamış: “kerhaneciler. rezil ettiniz beni. adım “antifriz hitler”e çıktı. ne lan bu radyatörlerin hali? şimdi gidin bana hava soğutmalı motoru olan arabalar yapın ki stalin’in aşkına romanların aşkına cenk edebilelim.” alaman müendizler hitler’in sözlerini emir telakki eder ve hemen dediğini yaparlar. arabanın adı da volkswagen olur. yani “halkın arabası”. peki, bizde adı “halk” olan ne var? margarin var “halk” diye. margarin ne mi? hani şu plastikle bir molekül farkı olan, dışarıda unutsan bile böceğin, karıncanın, haşaratın tenezzül etmediği şey. radyatörü donmayan, hava soğutmalı araba yapsa da hitler’in 6. ordusunun tamamı stalingrad’da yok olur. 250.000 kişilik ordusunun 160.000’i ruslar ve ukrayna ayazı sayesinde telef olurken, 90.000 kadar alman askeri moskof domuzuna esir düşer.

  madem o kadar etiğiz, o zaman feys, twitter ve forsüküer’de kendimizi de etiketlemeyelim arkadaşlar. çünkü o teknoloji de 1990 körfez savaşında amerikalı pilotlara tamamen sivil hedeflere yönelik bunker buster (sığınak delici) bombaları test etme imkânı sağlamıştı.

  çok yönlülük

  bizde bilimin sorunlarından biri bilim insanlarının çok yönlü değil, tek yönlü olması. yani elde ettikleri bilgileri, varmış oldukları sonuçları toplumla paylaşamamaları. öncelikle eğitim sisteminde sayısalcı sözelci gibi bir ayrım ne kadar saçma. sözeli olmayan bir insan elde ettiği sonuçları daha geniş kitlelere nasıl duyuracak, sıradan insanlara nasıl edindiği bilgileri ulaştıracak? gâvurların eğitim sisteminde olup en takdir ettiğim olaylarından biri “essay writing”, yani bir nevi kompozisyon yazımı. adamlar hikâyeleştirmek ve daha geniş kitlelere duyurma konusunda bizlerden çok çok iyiler. ben, özellikle benden 5-10 yaş küçük nesillerle yazılı olarak çok zor iletişime geçiyorum. dilbilgisi, yazım kuralı, anlatım bütünlüğü hiç bir şey yok bana atılan mesajlarda. yazı, bu coğrafyada bulundu, fakat bu coğrafya dışındakiler bizden çok daha iyi kullandı ve her şeyi yazdı. yazılı kültürü olmayan afrika, amerika ve polinezya yerlileri o nedenledir ki yazı yazanların çalışma konusu olmanın dışına çıkamamışlardır bugün. yazının ne kadar güçlü bir şey olduğunu anlatacak da bir örneğim var.

  maria, brezilyalı freelance bir gazeteci. özellikle dünyanın sorunlu, savaşlı, çatışmalı bölgelerine gidip haber yapıyor. ben kendisiyle 2008 yılında istanbul’da tanışmıştım. orada birkaç saat ayaküstü muhabbetimiz olmuştu bir etkinlikte. kars’ta yaşadığımı söyleyince laf orhan pamuk’un “kar” romanından açıldı falan filan. neyse iletişim bilgilerimizi değiştik. maria, sırbistan’a, oradan da bosna’ya geçecekti. sırplar buna vize vermemiş. bu da istanbul’da kalakalmış 10 gün. ne yapacağım derken ben gelmişim aklına. bana bir e-mail gönderdi. ben de ona cevaben uzun ve onu davet eden bir mail yazdım. kız, ertesi gün ilk uçakla geldi. 8 gün kaldı. belki de kars ilk defa bir brezilyalı ağırladı. bol gezmeli tozmalı yemeli içmeli bir 8 gün geçirdik. kar romanında geçen yollarda yürüdü, kitapta geçen kahveye gidip çay ısmarladı. gitmesinden birkaç gün önceydi, buna sordum, “birkaç saat tanışıklığın üzerine bana nasıl ve niye güvendin?” dedim. o da ona attığım mailin çok güven verici ve değişik bir dili olduğunu, yazı şeklimde farklı bir şeyler bulduğunu, o nedenle de hiç tereddüt etmeden atlayıp geldiğini yazdı. şimdi 2-3 ayda bir beni “ne zaman geliyorsun sao paolo’ya, gel artık” diye taciz eden bir arkadaşım ve brezilya’da onunki de dahil çalacak sayısız kapım var artık. artık kıza nasıl yazmışsam?

  bu nedenledir ki bilim insanı popüler olmalı ve popüler şekilde yapmış olduğu bilimi yazabilmelidir. ancak gelecek nesillere bu şekilde kalabilir ve onlara ilham verebilir. kendi alanım olan doğa tarihi, ekoloji, biyolojiden örnek vereceğim. darwin’inden humbold’una, linnaeus’undan beagle’una hepsi çok yönlü adamlardı. bilim, sanat, edebiyat, hepsinden anlayan adamlardı. o nedenle eserleri bugüne kadar kalabildi ve her kesimden her insanın ilgisini çekebildi. örneğin carl linnaeus, ki kendisi bitki sistematiğinin babasıdır, bakın herkes anlasın diye bir çiçeği nasıl tarif eder:

  “açılmadan önce rengi kan kırmızısıdır, fakat açılır açılmaz rengi ten rengine döner. bir ressamın yaptığı al yanaklı bir kız bile bu güzellikle rekabet edemez. ona baktıkça şairlerin tasvir ettiği andromeda’yı anımsadım. bu gelinin güzelliği, aynı kadınlarda olduğu gibi, bakire kaldıkça geçerlidir, yani döllenene kadar. su diz kapaklarına, köklerinin üzerine gelir. etrafı zehirli ejderha ve canavarlarla, örneğin kurbağalarla doludur ve bu kurbağalar çiftleştiği zaman onu suya boğarlar. o ise başını hüzünle öne eğer. güneşin bütün canlılara getirdiği mutluluğu anlatmaya kelimeler yetersiz kalır. evet, bitkiler bile yetersiz kalır. yapraklar neslin üremesinde bir rol oynamazlar. onlar sadece düğün yatağı görevi görürler. yatak hazır olunca damat gelini kucaklar ve gelin de kendini seve seve teslim eder.”

  bu cümlelerin 16. yüzyılda yazıldığı notunu düşelim. ama doğa tarihiyle ilgili, doğayla ilgili alınmış notlara baktığım zaman benzer kelimelerin anlatımların bizde ancak 20. yüzyılda yaşar kemal, fakir baykurt (köy enstitüsü mezunu), değerli botanikçimiz prof. dr. hikmet birand, çevre ve ekoloji başyapıtıyla fikret – mine berkes çifti, bir dinozorun gezileri serisiyle mina urgan ve son olarak da aslında deniz bilimci olan sargun tont hocamız tarafından kullanıldığını görüyorum. diğer bilim dallarını pek bilmemekle beraber oğuz atay’ın hocasını anlattığı “bir bilim adamının romanı” ile de hocası prof. dr. mustafa inan ve fizik bilimiyle ilgili popüler bilim denemeleri var. onun dışında bizim edebiyatımızda, tarihimizde, sinema ve sanatımızda pastoral, bilimi popüleştiren, makale dilinden kurtaran çok bir şey yok. o nedenle de düşün âlemimizde bir yer kaplamıyor doğa, doğanın öğeleri ve her türlü bilim. o nedenle yeni nesilleri ateşleyecek malzemeler çıkmıyor bilim yapmaya yöneltme konusunda.

  zihniyet

  türkiye’de hâkim zihniyet yapısı zübüklük üzerinedir. zübüklük ise kaynağını dine imana endeksli para ve ranttan alır. osmanlı padişahlarına baktığınızda bile etrafında hep âlimler, şairler, minyatürcüler gezginler, hattatlar, batılı ressam ve düşünürler görürsünüz. bu onların bilime ve sanata verdiği değeri gösterir. atatürk’ün rakı masası da hep bilim insanları ile dolu olurmuş genelde. alman yahudileri almanya’dan ve avusturya’dan kaçıp geldiğinde hiç düşünmeden onlara devletin tüm imkanlarını sunmuş ve bugün ankara üniversitesinin birçok beşeri bölümünü onlara kurdurmuştu. kendisi de biri geometri, diğeri vatandaşlık bilgisi olmak üzere iki kitabın yazarıdır. o dönemin popüler yabancı dili fransızcayı da konuşur ve yazardı. köşke “sanatçı” kontenjanından açılım kahvaltılarına çağrılan filozof nihat doğan’ı saymazsak en son başbakan ya da cumhurbaşkanının yanında ne zaman bir bilim insanı gördünüz? bu adamların çok yönlülüğüyle ilgili herhangi bir veri var mı elinizde? rte höykürmekten, baş noterimiz abdullah gül sürekli rahatsız olmaktan başka hayatta ne yaparlar? ellerinden bir iş gelir mi? bir hobileri var mı? bilen söylesin.

  5 yıl kars’ta yaşadım. 5 yıl boyunca kaliforniya eyalet üniversitesi’nde ekolog olan sean anderson hocam ile otlatmanın sulak alan vejetasyonu ve faunası üzerindeki etkilerini araştırmak için kontrollü bir deney yaptık. kuyucuk gölü etrafına 6 adet x 30 m x 10 m ölçülerinde çit yerleştirdik. bu çitler bölgede yayılan ineklerin içeri girmesini engellerken börtü böcek kurbağa kuşun girmesine müsaade ediyordu. kafes içi ve kafes dışındaki vejetasyonu her sonbahar ölçtük, biokütlelerini alıp bunu istatistiksel yöntemlerle alanın tamamına modelledik. boylarını, çeşitliliğini, dağılımını kaydettik. içeride böcek tuzakları kurup otlatılan ve otlatılamayan alandaki böcek farklılıklarına baktık. kurbağa ve kuş davranışlarını gözlemledik. bu çalışmaları yapmak için sean hoca senede iki defa ta kaliforniya’dan kars’a geldi. tamamen gönüllü. çalışmayı sponsor edebilmek için ben ve çağan hoca tamamı yurt dışından olmak üzere kaynak bulduk. çünkü ülkemizde bilime kıymet verilmiyor arkdaşlar. malezya’daki sempozyuma gitmek için de organizatörlerden biri olan japon çevre mühendisine tek bir mail atmış ve sunum yapmak istediğimi söylemiştim. tek e-mail ile cevap geldi.

  “atla gel önder san. tüm masrafların tarafımızdan karşılanacaktır.”

  neyse bu çalışma boyunca başımıza neler geldi?

  köylüler

  kuyucuk köyü 216 hektar. biz kamu arazisi ve korunan alan olan göl kenarından 6 adet x 10 m x 30 m = 1800 metrekare, yani toplamda 1,8 dönüm yer kapattık. korunan alan olduğu için aslında hayvan otlatma yasak olsa bile burası türkiye olduğu için köylü çatır çatır 2000-3000 ineği alana sokup otlatıyordu. o direkleri çakarken kazık çakıcıyı (post pounder) kafaya düşürüp kafa travması geçirdiğim, sean hoca ve benim gün 15-16 saat suyun içinde boy çizmeleriyle çift kat tel ile amele gibi çevirdiğimiz o çitler çobanlar tarafından bir şekilde kesildi ve içine inekler sokuldu. bazı yıllar aldığımız verinin bu nedenle bir kıymeti kalmadı. civar köylerde yaptığımız toplantılarda defalarca söylememize, muhtarı, kaymakamı bilgilendirmemize rağmen 10 m x 30 m alanları koruyamadık arkadaşlar. üzerine bıraktığımız yazılar, uyarılar, ricalar falan fayda etmedi. ne zamanki tatlı dil fayda etmemeye başladı ve köylüleri açık açık “karakola çektiririm, cop soktururum, kaymakama köklettiririm, valiye hoplattırırım” diye tehdit ettik, biraz uzak durmaya başladılar bizim çitlerden. kars oblastı askeri valisi general tomiç 1882 yılında moskova’ya gönderdiği yıllık raporda der ki;

  “idarenin göstereceği en ufak iyi niyet anında istismar edilecektir. o nedenle bölge halkına kesinlikle iyi davranılmamalı, otoriter tavır sürdürülmelidir”

  anlayacağınız son 130 yılda doğu cephesinde yeni bir şey yok.

  kamu görevlileri

  kars çevre ve orman il müdürü altında ankara bakanlık merkezi ve kendi imzası da olan izin yazısına rağmen gelip 20 cm x 20 cm bir alandan ileride kurutup biokütlesine bakmak için benim kesmiş olduğum ot için izin sordu. altında kendi imzası da olan yazıyı gözüne sokunca da, “ya günde bir sürü yazı imzalıyorum, hepsini okuyacak olursak ohoooo” dedi.

  -x bey, bakın korunan alanda, hem de yönetim planını yaparken ilan ettiğimiz mutlak koruma bölgesinin tam ortasında gördüğünüz gibi şu an 2000 inek otluyor. köylüye de gidip bana sorduğunuz gibi olmayan izinlerinin olup olmadığını soruyor musunuz?

  -önder bey beni köylüyle karşı karşıya getirmeyin.

  akademisyen camiası

  sean hocamla beraber ben bazen günde 18 saate varan sürelerde kars’ın ayazında çalışırken, akşam da gelip topladığımız verileri bilgisayara girerken güya bölgedeki adı üniversite olan kurumdaki çalışmamıza destek veren (?) sözde akademisyenler rugan ayakkabılarıyla alana bir kez gelip selam verip gittiler. ama iş makalenin çıkmasına geldiğinde ise yüzsüz bir şekilde başyazar olmak istediler.

  5 yıl beraber çalıştığım çağan hoca ise türkiye’de robert kolejden mezun, harvard’ta biyoloji ve antropoloji lisansı yapmış, arkasına master tezini uganda’da tamamlamış, daha sonra stanford’da araştırmacı koruma biyologu olarak çalışmış ve son olarak da utah üniversitesi biyoloji bölümünü kurmuş bir hoca. türkiye’nin tek tropikal biyologu. dünyanın 60 ülkesinde bulunmuş, birçoğunda araştırmalar yapmış bir adam. ve bu adam kars’a geliyor ve 10 senedir kendi ülkesi için de bir şeyler yapmaya çalışıyor. ama 2013 türkiye’sinde 1930’larda alman yahudi profesörleri davet edip onlara her imkanı sağlayan anlayış ve vizyon yok. bu ülkede tubitak var, yüzlerce üniversite var, fakat biz türkiye’nin ilk yaban hayat koridorundan tutun da türkiye’de ilk kez kurt ve ayıların uydudan takip edilmesini, kuyucuk gölü’nün ramsar alanı ve avrupa’nın seçkin turizm cenneti (eden) ilan edilmesini, akbabaların uydu aracılığıyla takip edilmesini hep yabanci fonlardan bulduğumuz kaynaklarla yürüttük. amerika’dan national geographic yönetim kurulunu kars ve iğdır’a getirdik. şimdi nat geo’da yayınlanacak ilk türk yapımı uzun metraj belgeseli hazırlıyoruz. 7 senedir aras nehri kenarında her ilkbahar ve sonbaharda 75’er günden senede 150 gün 50.000 civarında kuşu halkaladık. kars-ardahan-iğdır bölgesini yedik içtik ve biyolojik çeşitlilik değerlerini ortaya çıkardık.

  peki, ne oldu?

  göçte iğdır bölgesinde kuşların son sığınağı haline gelmiş aras vadisine şimdi baraj yapılıyor. kuşların tek konaklama yeri olan o vadi sular altında bırakılacak. kars sulama barajı ile bölgede sulu tarıma geçilecek, o da kimyasal gübreyi beraberinde getirecek ve ufacık kuyucuk gölü’ne yağmur sularıyla ulaşan bu kimyasallar göldeki yaşamı bitirecek. 200’den fazla kuşa ev sahipliği yapan kafkas üniversitesi kampüsündeki ıslak çayırlar kars nehrine drene ediliyor ve otu ihaleyle satılıyor. evet, bir üniversite düşünün, kampüsündeki otu satıyor. yüksek biyolojik çeşitliliğe neden olan bu ıslak çayırların otu satılıyor, ama oradaki biyolojik çeşitlilik araştırılmıyor. neyse daha neler var başımıza gelen anlatıp da, sınır dışına çekilmenize neden olmayayım.

  ya peki otu boku araştırıyorsun da ne oluyor? bilim, hep üzerine koyarak ilerler. hikmet birand hocamız daha 1950 yılında türkiye meralarının kalitesizleşip yok olduğunu, plansız otlatma sonucu türkiye’nin ileride hayvancılık konusunda sıkıntı çekeceğini söylemiş ve şükür ki yazmış. bugün tarım bakanı mehdi eker yurt dışından ithal edilen ilk saman balyası için tören düzenletiyor, yurt dışından ithal edilen angus inekleri ayasofya’ya hayran kalıyor. o beğenmediğiniz, “ay onlar da çok re re rö rö lermiş” dediğiniz cumhuriyetin kurucu kadroları 1934 yılında kars’ın bugünkü boğatepe (zavot) köyüne gidip soğuğa dayanıklı süt rekoltesi yüksek rusların kültürü olan zavot (zavot rusça “fabrika” demek, fakat mandıra için de aynı kelime kullanılıyor) ırkı ineği nasıl ari tutabiliriz, çoğaltabiliriz ve köylüye dağıtıp kırsal kalkınma sağlayabiliriz diye düşünmüş ve hayvancılık kooperatifi kurmuş. bugün siyasi erk kars’a sadece heykel yıkmaya geliyor. yine bugün o beğenmediğiniz kurucu irade karalahanadan midesi kuruyan, güz gelecek de göç eden iki bıldırcın geçecek de, biz de atmacayla yakalayıp çor çocuğa et yedireceğiz diye bekleşen, fukaralıktan kırılan doğu karadeniz halkına engebeli arazilere uyumlu, dağlarda kolayca hareket edebilecek jersey ırkı ineği getirmişler. tayyibanlar da dâhil doğu karadeniz halkı bu sayede et, süt, peynir yemiş. kemalist devrimin öğretmeni zihni derin doğu karadeniz’e çayı getirerek tüm bölgenin kaderini değiştirmiş, ülkenin en fakir yerlerinden doğal kaynak yoksunu rize-artvin sonraki 50 yıl boyunca inanılmaz bir refaha kavuşmuştur. ta ki özallı zamanlar başlayana kadar. bugün siyasi erk rize’ye trabzon’a o güzelim vadilere beton dökmeye gidiyor. yine o beğenmediğiniz cumhuriyetin vizyoner ve misyoner ilk kadroları tüm tropik bitkileri getirtip antalya’da denetmiş, yetiştirilmesi başarılı olanlardan ekonomik değeri yüksek olanları halka yetiştirtmek, onlara ekmek kapısı sağlamak için uğraşmıştır. alanya ve gazipaşa’da muz tarımı ta 1920lerde başlar. bugünkü siyasi erk antalya’ya “oyunuzu bize vermezseniz antalya’ya hizmet gelmez” demeye gidiyor.

  yani özetle hikmet hoca’nın 1950’lerde dedikleri dinlenseydi, mera yönetimi üzerine çalışmalar yapılsaydı, misal bir ineğin 1 kilometre yürüyünce 0,8 kcal/gr enerji yaktığı gerçeği göz önüne alınsa ona göre inek ırklarımız ıslah edilse, mera yönetimlerimiz yapılsa bugün kars kadar yüzölçümü olan estonya’dan angus ithal etmiyor olacaktık. elin ineği günde 80 litre süt verirken seninkiler 5 litre verince bayram edersin işte böyle.

  bağımsız ve özgür bilim ekosistemi oluşturmak şart

  bugün mercedes 1 milyon km motor güvencesi veriyor. düşünsenize o piston yuvalarının içinde o pistonlar dakikada 2500-3000 devirle gidip gelecek ve 1 milyon kilometreye ulaşana kadar o motor kusursuz çalışacak. o nasıl bir nanometrik bir ölçümdür ki o piston, piston yatağına sürtmesin, maksimum verimlilikle milyonlarca kere gidip gelsin? mercedes bu teknolojiye bir günde mi ulaştı? manda kasa mercedes’lerin de motor ömrü o kadar mıydı? değil. üzerine koyarak, know-how sağlayarak ve adamlar bilimi kullanarak gidiyor. atatürk’ün kurduğu, menderes’in kapattığı kayseri uçak fabrikası devrim’i yapan mühendisleri yetiştirmişti. devrim projesi devam etseydi, acaba 50 yılda nasıl bir birikim olurdu ve bugün türk yapımı ne tür bir arabaya binerdik ya da uçağa? bizim iğdır tuzluca’da aras nehri kıyısında yaptığımız kuş halkalama çalışmaları acaba okuldan gelip çantayı attığı gibi bizim istasyona koşan, torbaları kaptığı gibi ağlardan kuşları toplayan ve henüz daha lise öğrencisi olan yukarı çıyrıklı köylüsü berkan’ın yaşamını nasıl değiştirecek? istasyona gelen gâvurlar sayesinde şimdiden ingilizce dilini anlaması ve konuşması, özgeçmişinde “ingilizce (çok iyi)” yazan bir çok üniversite mezunundan çok daha iyi. onu söyleyeyim. siz bilim ekosistemi yaratırsanız, ekosistemin parçaları olanlar kendiliğinden gelişecektir.

  bunu da şöyle bir haber ve haberin değerlendirmesiyle anlatayım. geçen sene sanırım msnbc.com sitesinin haberlerinde okumuştum. haber başlığı “havada pornoya soruşturma”. asıl mesleği porno yıldızlığı olan feyizli bir abimiz, mesleğini diğer bir tutkusu olan sky diving ile birleştirmek istemiş, feyizli başka bir ablayla uçaktan atlayıp havada cima etmeye kalkmış ve bunu da kameraya aldırmış. amerikan havacılık dairesi de soruşturma açmış. şimdi tek tek irdeleyelim bu haberi.

  feyizli abimiz hem porno yıldızı, hem de skydiver. ne demiştik? insan çok yönlü olmalı. işin ilginç yanı havacılık dairesi soruşturmayı havada porno çekmekten değil, uçuş güvenliğini tehlikeye sokmaktan açmış. havacılık dairesi diyor ki özetle;

  “kızla ne yaptığın bizi ilgilendirmez. fakat sen cimaya uçakta başlamış ve pilotun dikkatini dağıtacak bir davranışta bulunmuşsun. bu davranışınla pilotun, kızın ve çekimi yapacak ekibin hayatını tehlikeye atmışsın. yani özgürlüklerinin sınırına gelmiş ve ötesine geçmişsin. o nedenle ben sana soruşturma açıyorum.”

  işte amerika bu yüzden amerika. başkalarının özgürlüğüne müdahale etmediğin, onlar için tehlike oluşturmadığın sürece bilimini, sanatını, edebiyatını, konulu konusuz filmini yaparsın arkadaş. ama çizginin ötesine geçtin mi ümüğüne çökerler, hem de ne çökerler. taçsız kral pele, franz beckenbauer, nadya komanaçi, brici bardo bile gelse seni kurtaramaz. kanun ve yönetmelikler bizde olduğu gibi yazılı durması için değil, herkes için uygulanması için var amerika’da.

  işte durumlar böyle güzel ve akıllı kız. madem bilim yapmak istiyorsun, bilim kadını olmak istiyorsun, hiç de içimden gelmeyerek, böyle şeyler için başka yerlere gitmek zorunda kalmandan nefret ederek ve hiç de bu durumdan hazzetmeyerek sana “o laboratuar önlüğünü birak ve sinir dişina çekil” diyorum. ama bilesin sadece bilim için gidersen destekçinim

  !---- spoiler ----!

  düzeltme: saolsun -kaynağını- nemesiss iletti. okumak isteyen için.
 6. ülkenin başında böyle insanlar varken vatandaşın da bilim insanı olması oldukça zor haliyle.
 7. insanların genel olarak bilimsel düşünmemesinden ve bilimin tanrılara yapılan bir hakaret olarak düşünülmesinden(*:yıl olmuş 2015) kaynaklanır. bunu en iyi çalışıyorsa kurcalama mantığında görebiliyorum ben.

  ha eğer illaki bilim yapılacaksa o da şu şekilde oluyor:

  1- devletten araştırma yapıcam ben denip yardım alınır. tüm koşullar hazır olduktan sonra yardım paralarının bir kısmıyla 2 porsiyon iskender döner yenilir.
  2- iki ayrı saksıya iki bitki konulur. birine her gün ayet-el kürsi okunur diğerine okunmaz. bir süre sonra ayet-el kürsi okunanın daha hızlı büyüdüğü gözlenir(*:oysa birini pencerenin önüne koymuşlar diğeri de karanlıkta kalmış...).
  3- bu iki bitkinin büyüme durumlarına dayanarak allah'ın varlığı ispatlanır.
  4- çalışma tübitak'a yollanır ve türkiye birincisi olur.
  5- welcome to turkey.