1. altyapı yerine futbolculara gereksiz şekilde eşek yüküyle para harcanması.
 2. akıl yerine hamasetin rehber alınması birinci neden... en canlı kanıtı bu satırlar yazılırken oynanan ispanya - türkiye maçı... ispanya'nın hocası del bosque, "futbolu bilmiyor, en iyisi yeniköy'de kasaplık yapsın" diye türkiye'den gönderilmişti! o yeniköy kasabı kerameti kendinden menkul futbol ilahlarımıza futbolun çok basit bir oyun olduğunu öğretiyor şimdi... önce tevazu ve kendini bilmek... sonra bir hayali olmak ve onun için canını dişine takmak... sizce sahada bu duygular kimde baskındı?
 3. avrupa takımlarının önceliği "takımlarıdır" ve onlar devamlı altyapı ile takımlarını beslerler. böylece onlarca yıl geçse bile isimleri de başarıları da kalır.
  türk takımlarında ise olay para odaklıdır.

  avrupa takımları, şampiyon olan kadrolarını korurlar ve daha da geliştirirler. bizde ise şampiyon olan kadro yurtdışına satılır
 4. hani mahalle takimlari vardir, mahalleler arasi maclar yapilir. mesela almanyada mahallelerin bu is icin kulupleri, bu kuluplerin kendine ait sahalari, yine kuluplerin farkli yas gruplarindan takimlari, bu takimlarin teknik direktorleri ve futbol fedarasyonunun gonderdigi hakemlerlerin yonettigi ciddi turnuvaları var. yakin cevredeki buyuk kulupler 5-7 yas arasi bebelerin bile bu maclarina temsilci gönderip o yas grubundan itibaren hepsini takibe aliyor. hangi yas grubunun hangi boyuttaki sahada oynayacagi fedarasyon tarafindan belirleniyor, ornegin fizikten cok teknigin on plana cikmasi istendigi icin maclarin yarim sahada oynanmasi karari vardi 2011 2012 arasinda.

  mevzu sadece bu duzen disiplin degil, adamlar futbol seviyor. kic kadar sehirlerin 3.ligde mucadele eden takimlarinin 20 bin kisilik stadi var ve maclar sirasinda bu stadlar agzina kadar doluyor, cunku adamlar taraftarligi degil futbolu seviyor, kaliteli oyun izlemekten keyif aliyor. bizim superligdeki anadolu kuluplerinin maclari sirasinda bir bakin stadlara.

  ha birde iyi fotbulcu olma kriteri gol sevincini secde yada rabia ile yasamak degil adamlarda, yeri geldi mi gote got diyorlar, boyle ucuz islerle iyi futbolcu ilan edilmiyor kimse
 5. fatih terim ve egosu daha başka ne olabilir. yıllardır imparator diye diye adam kendini gerçekten imparator sanmaya başladı. en ufak eleştiride saçma sapan laflar artistlenmeler falan. ergen misin nesin anlamadım ki.
  zepur
 6. türkiye'de hiçbirşeyin gelişmemesinden kaynaklı.
  fatih terim kimdir son 15 yılda ne başarısı vardır ?
  bir tane antrenor teknik direktör yetiştirmiş midir?
  bakınız : aydın örs efes ile koraç kupasını alırken yanında 3 tane yardımcı antrenör vardı.
  -oktay mahmudi
  -ergin ataman
  -erman kunter
  şimdi 3'ü de türkiye'nin en büyük basketbol antrenörleri.
  türkiye cumhuriyeti devleti'nin elle tutulacak hiçbir yanı kalmamıştır.
  bize lazım olan...
 7. aziz yıldırım
  yildirim demirören
  aqp
  fatih terim
  yanli basin
  zamaninin fetocu futbolculari(hakan sukur arif erdem)
 8. çok basit. her şeyde olduğu gibi disiplinsizliktir.
 9. öz eleştiri yapmayan taraftarda.
  galatasaray fenerbahçe beşiktaş arasında kim şampiyon olacak diye beklemeyi normal gören insanlarda suç.
  alt liglere bakmayan, ilgi göstermeyen süper lig şampiyonluğunu yeterli görenlerde suç.
  uefa kupası şampiyonluğu nu 16 sene kutlayanlarda suç.
  ramel