1. örgütlenmenin yasak olduğu, engellendiği ve hoş karşılanmadığı bir toplumda yaşıyoruz. sadece devletin veya zaten muktedir olanların örgütlenmesine izin var. patronlar örgütlenebilir ama işçiler örgütlenemez, hem engel olunur hem de hoş karşılanmaz.

  devlet kürtleri öldürüyor. hükümet(ler) kürtlerin silahlanmasından ve terör eylemleri yapmasından faydalanıyor. kürt olmayanlar "terörist" diye buna göz yumuyor, görmezden geliyor. başka başka eşitsizliklerle tarif edilebilecek çatışmalar kürt-türk çatışmasına dönüşüyor hızla. yüzyılın başında kürtleşenlerle türkleşenlerin ermenileşenleri öldürdüğü, fırsat buldukça da alevilerin öldürüldüğü bir toplumda şimdi de kürtlerin öldürülmesi çok acayibimize gitmiyor. sonuçta, nefretin toplumun kurucu duygusu haline geldiği bir toplumda yaşıyoruz. sadece nefrete örgütleniyoruz.
 2. ülkenin dört bir yanında bombalar patlıyor. yüzlerce insan ölüyor, öldürülüyor. bir insanın canı bir padişah koltuğundan daha değersizse eğer o koltuğun bacaklarını nasıl kırmamız gerektiğini konuşmalıyız.
  sarp
 3. sorunların sürekli konuşulup bir türlü çözüme kavuşturulamaması sorunu
  yalan
 4. tek bir cozum yolu olan sorunlar zinciridir
  (bkz: eğitim)
  (bkz: beyaz zambaklar ülkesinde)

  burada ki egitimden kasit cocuklara latin alfabesi ogretip tekke ve zaviyeleri kapatarak bir halkin kafa yapisini saglamlastirmaya calismak degil tabi ki.
 5. konuşulması değil çözülmesi gerekilen sorunlar. yıllardır konuşuyoruz icraat yok ortada!
  psk34
 6. eğitim hiç bi şekilde çözüm olmuyor, çünkü ezberci sistem bişey öğretmiyor böceği, ağacı,saygıyı - sevgiyi kitaptan ezberletmek dışında bişey yapmıyorlar .

  ve aileler kendi inandıkları kendi taraftarı oldukları şeyi kendi çocuklarına empoze ederek o çocuklara sorgulama bilincini yerleştirmiyorlar .

  eğer ülkenin sorunları bu kadar çoksa insanımızın sorgulamaması ve düşünmeden hareket etmesi
  kim söylemişti hatırlamıyorum ama bi laf vardı"insanlar eskiden putlara tapıyordu şimdi paraya" tarzında eksik olabilr .
  jedi7
 7. iç göç

  bölgesel kalkınma

  etik değerler
 8. konuşulması gereken sorunlarımız olduğu gerçeği.
 9. bilimsellikten uzak eğitim en büyük sorunu bence bu ulkenin