• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (5.50)
Yazar tanıl bora
türkiye'nin linç rejimi - tanıl bora
tarihimizde pek çok örneği bulunan, bugün de gayet olağan bir şekilde sürüp giden linçler silsilesi, türkiye’de sürekli bir linç “rejimi”nin var olduğunu düşündürüyor. hepsinin bahanesi ya da hedef aldığı kesimler, isimler birbirine benziyor. bunlar eskiden azınlıklar, daha yakın zamanda aleviler, komünistler olurdu; 2000’lerde, pkk’yı bahane ederek kürtlere yöneldi. linçleri besleyen tarih anlatısı, “millî” eğitimden itibaren resmî ağızlarca yaygınlaştırılan düşmanca ırkçı-etnisist söylemler barındırıyor. yaşanan linç girişimlerine bunların izdüşümleri olarak da bakmalı.
  1. “linç, en aşikâr medeniyet kaybıdır. linçin sıradanlaştığı, kolektif bir utanç yaratmadığı, infiâl uyandırmadığı bir toplum, toplum olma vasfını yitirir”.

    tanıl bora, türkiye’nin linç rejimi’nde, bahanesi ve meşrulaştırma mekanizmaları hep hazır tutulan linç eylemlerinin analizini sunuyor. nazi almanyası ile halimizi karşılaştırarak. son yıllardaki linç girişimlerinin inanılması zor dökümünü sunarak.

    kitabın bu yeni baskısında, 6-7 eylül olayları, popüler linç söylemi ve “gezi” eylemleri dönemindeki linçlerle ilgili ilave yazılar yer alıyor. her yeni baskıda ilave yazılar eklenecek gibi görünüyor ne yazık ki. geçtiğimiz 5-6 aylık dönemde yaşanan linç girişimleri bile bir kitap doldurur sanırım.