• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
türkiye sol tarihinde yöntem ve tartışmalar - aydemir güler
bu çalışmanın odaklandığı üç politik lider, genel hatlarıyla solun kalıcılaşan, nesnelleşen kimlik özellikleriyle özdeşleşmiş isimlerdir. mustafa suphi yurtseverliğin, şefik hüsnü parti önceliğinin, behice boran sosyalizm vurgusunun maya tutmasında ihmal edilemez katkılarıyla anılmalıdırlar.
ancak buraya kadar... mirasın özeti de aşağı yukarı budur.
eğer solun, tarihin akışı içinde oluşmuş ve gelecek kuşaklara devrolacağı kesin bir geleneği olsaydı, işler daha kolay olurdu. oysa bizde, geçmişten bir gelenek üretebilmek için, tarihle gelecek arasında ufuk açıcı, tamamlayıcı bir ilişki kurabilmek için, hatta sadece eskiden yaşanmış fragmanları sağlıklı bir kurguya yerleştirebilmek için bile, nâzım gibi cam kırıklarında uçak hayal etmeye, bedri rahmi'nin çağrısındaki gibi en az “üç dil” bilmeye, attila jozsef'in dediği gibi “yedi kişilik” yaşamaya ihtiyaç var.

-yazılama.
  1. 1920 ve öncesinde olan osmanlı sosyalizmi ve 1980 12 eylül'e kadar olan türkiye sol tarihindeki tezleri ve anti-tezleri konu alan kitap. 1960 ve 1980 arası tip ve diğer öznelerin, mdd, sd tartışmalarının iç yüzü için göz gezdirilmesi gereken kitaplardan.