1. kaypak hürriyet'in ve pek çok turko'nun ağzından düşürmediği slogan. en sevdiğim sloganlardan biridir ayrıca; açık ve net.

  öyle yok biz kardeşiz, yok biz şöyleyiz, yok biz böyleyiz gibi bir kıvırmaya girmeden direkt içlerindeki pisliği dökmüşler.

  ironik tarafı ise ülkelerinin ordusu nato'nun, yani abd'nin hegemonyası altında*. siyaseti desen; abd ile işbirliği içine girmeyenler iktidar olamıyor. teknoloji olarak, çoğunlukla silah konusunda abd'ye mahkum. 90'larda kolombiya'dan sonra abd'den en fazla silah ithali yapan ülke olup, hain olarak gördüğü kürtleri sistematik katliamlara uğratan bir ülke. sonra da gelip "türkiye türklerindir" diyor. cahil cesareti işte.
  baran
 2. yıl olmuş 2016 hala ırkçılık yapanlar var. arkadaş bende türküm ama böyle bir ifade kullanmak nedir yani anlamış değilim. bu kafalara nasıl ulaşıyorsunuz anlamıyorum. türkiye de o kadar çok ırktan insan varken birde.
 3. türkiye türkiye cumhuriyeti vatandaşlarınındır
 4. öncelikle atamızın, milliyetçilik tanımına bakmak gerekir;

  milliyetçilik;

  ''türkiye cumhuriyeti' ni kuran türk halkına türk milleti denir. (1930)

  diyarbakırlı, vanlı, erzurumlu, trabzonlu, istanbullu, trakyalı ve makedonyalı hep bir soyun evlâtları ve hep aynı cevherin damarlarıdır. (1932)

  biz doğrudan doğruya milliyetperveriz ve türk milliyetçisiyiz. cumhuriyetimizin dayanağı türk toplumudur. bu toplumun fertleri ne kadar türk kültürü ile dolu olursa, o topluma dayanan cumhuriyet de o kadar kuvvetli olur. (1923)''

  eğer kim ki bu söylemelere karşı çıkıyorsa, etnik kimlikler üzerinden insanları ayrıştırmaya ve bölücülük yapmaya çalışmaktadır. bakmak ile görmek arasında çok fark var.
  ozumm
 5. amerika amerikalılarındır.
  fransa fransızlarındır.
  almanya almanlarındır.

  çok abes kaçıyor mu? hayır. neden? çünkü olayın ırkçılıkla alakası yok. neden? çünkü burada yaşıyorsan türkiye cumhuriyeti vatandaşısın. yani türk vatandaşısın. yani bu söz seni kapsıyor beni kapsıyor onu bunu şunu kapsıyor. evet türkiye bizimdir.
  türkiye türk kürt gürcü laz'ındır. aynı amerika'nın afro amerikan tabir edilenlere alman fransız ingiliz tabir edilenlere ait olduğu gibi.
 6. dünya insanlarındır (diğer canlıları da göz ardı etmemeliyiz, lafın gelişi diyorum). yeter artık hayali sınırlarınıza yüklediğiniz önem, insanları tanımadan nefret etmenize sebep olacak kadar olan köken(!) sevdanız. o türk, o azeri, o italyan o bilmemne.
  bakın kaç yaşına gelmiş insanlarsınız, internette sonsuz bilgi var, hem de elinizin altında. kitaplar var, filmler var, bu düşünceler sebebiyle birbirini tanımadan öldüren, acılar çekip hayatı zindan olan insanlar var. birkaç bin yıl geriye gidip "aa bak benim atam buymuş ama senin değilmiş, sen kötüsün ülke benim bu sınırlar benim çık hatta öl" demek anasınıfı çocuğunun bile ağzına yakışmayacak sözler. biber sürerler ağzına.
  hem neden sadece belli bir dönem geriye gidip atalarınızı belirliyorsunuz? iyice gidin? mağaralarda ısınmaya çalışan yüce atalarımıza bakalım haydi.
  sınırlar, atalar, kökenler... inanmıyorum bunlara. var olmana sebep olup senin için çaba gösteren insanlara saygı gösterin tabii, buna lafım yok. ama hepimiz insanız. uyurken hepimiz aynı uyuruz, hepimiz nefes alıp veririz, hepimiz severiz, ağlarız, güleriz. büyümek yaşla olmuyor, kendimizi yetiştirelim.
  tanımadan bilmeden nefret etmeyelim. etiketlerden kurtulalım. aynı şekilde doğduk, benzer acılar çekiyoruz, hayat zaten kolay değil. birbirimize yok yere acı çektirmeyelim ne olur.
  bir insanı fiziki özellikleri sebebiyle, engeli sebebiyle, ailesi sebebiyle, kökeni sebebiyle, içinde doğduğu sınırlar sebebiyle düşman görmek ya da yargılamak yanlıştır. yanlıştır. bunu kendini bu hayali savaşın içine hapseden bütün taraflar için söylüyorum.
  jole
 7. bir çakil taşini dahi vermem. hepsi benim gudikler. özellikle çerkeslerin zoruna giden söylem. savaşarak aldik taam mi?
  t
 8. ben milliyetçiligi sevmem diyerek türkiyede yasayanlar türk vatandaşıdır diyen youser kardeş, bu ne yaman çelişki.
 9. türkiye cumhuriyeti ''ne mutlu türküm diyene'' diyenlerindir.
 10. türkiyeye neden türkiye denmis ise o sebepten. bir laponya değildir.