1. (bkz: bedava sirke baldan tatlıdır.)

  zamanında atalarımız durumu görüp özetlemiş. (anlatmaya bu şekilde başlayayım da linç edilmeden önce zırh gibi kullanayım.)

  şimdi bir yerin acilislarinda maddi durumu ne olursa olsun ikram yemek için bekleyenler olsun, bir yere gidilmeden önce "param yok ısmarlarsan gelirim" diyenler olsun sanırım millet olarak en çok sevdiğimiz şeyler arasında; bedavacilik.

  yukarıda durum özetlemeye çalışmış ama hala daha "yahu flar bunun nesi kötü" diyen arkadaşlar için de yazıma devam ediyorum.

  şimdi evinizde sizin anlamadığınız ustalık gerektirecek bir iş var. hemen ne yapıyoruz? "bir tanıdık var mı, sadece malzemeyi alsak, gelse halletse" şeklinde emek verenin hakkını hiçe sayıp farklı bir bedavacilik yapıyoruz. hoş bazen emeğinin karşılığı çay ikram ediliyor hakkını yemeyelim şimdi.

  bütün bunların yanında sigarası olduğu halde karşı taraftan sigara bekleyen insanlar var ki sorma gitsin sözlük.

  yazımı bitirmeden önce son olarak bedavaciligin "zorla hediye ettirme" şeklinden bahsedeyeyim.

  kolunuzda bir saat var biri gelip rahatlıkla hediye etmenizi isteyebilir. tabii en geçerli savunma mekanizması "o bana başkasından hediye" deriz fakat bedavaci durur mu yapıştırır cevabı; "hediyeyi hediye etmek sünnettir". bak bak bak dini nasılda araya kattı. tabii biliyor her zaman din insanların hassas olduğu nokta araya sıkıştırıyor.

  neyse demem o ki bedavaci zihniyetin bittiği noktada hem emekçinin hakkı onemsenecek hem de toplum olarak seviye atlayacagiz.

  edit : imla.
 2. rahatlık konforlu olma isteğinden gelmektedir.biz türkler orta asyadan beri pek konforlu hayat sürmediğimizden normaldir.
 3. başlığı açan yazara sormak istiyorum neden türkler? aynı şeyi yorum yapanlarada soruyorum neden türkler?

  bu olay sadece türkiye de olmuyor. dünyanın çoğu yerinde değerinden düşük fiyatı olan şeyler* izdihama yol açıyor. indirimli veya bedava verilen ürünün ne olduğu önemli değil. ister baklava olsun ister gelinlik. bir insan neden birden fazla gelinlik alır ki? yada neden bir eşya için birbirlerini ölümüne yumruklarlar?

  sadece gelinlik değil daha verilebilecek örnek çok lakin daha fazla örnek vermeyeceğim.

  izdiham görmek isteyenlere birkaç anahtar kelime veriyim. "amerika" "black friday" "izdiham"
 4. bedava her yerde çekicidir, eminönü baklava izdihamı gibi olaylar , türkiyede kuyruk ve topluluk adabının bilinmiyor olmasındandır.