1. çeşitli sebzelerin tuzlu, sirkeli ve limonlu suda uzun süre bekleterek elde edilen, yemeklerin yanında garnitür olarak tüketilen sağlıksız besin.
 2. besinlerin kullanım ömrünü uzatmak amacıyla yapılan uygulamalardan biri. içerdiği eser miktarda alkolün yanında mayalanma ile gerçekleştiği için oldukça faydalıdır.

  not: en iyisi ankara'nın çubuk ilçesinde yapılır. (bkz: çubuk turşusu)
 3. özellikle kuru fasülye yemeği ile çok güzel gittiği gibi döner ve diğer etli kebapların yanında yemesi çok zevklidir. benim terciğim daha çok biber ve salatalık turşusudur.
  yaza
 4. kendisini yemek için yanında herhangi bir yemeğe ihtiyaç duymadığım şahane şey. özellikle lahana ya da kornişon olursa kavanoz kavanoz yerim. tevekkeli değil, anne karnında alışmışım turşu sularına. bir de acur turşusu vardır, herkes bilmez. olsa da yesek.
 5. beyaz lahanayı yenilebilir kılan yegane yöntem. turşu, yoğurtla birlikte türklerin insanlığa armağanıdır. sirkeyle de kurulabilir, limonla da. neşeli günler filmine konu olmuştur. açıkcası adile ve münir o kadar ayrılmaz bir ikili ki, hepimiz bir parça ziya'yız sanırım. ister limonlu ister sirkeli olsun kaliteli turşu her zaman kendini sevdirir, ağız sulandırır.

  kimyası laktik asit fermantasyonudur. tuzlu, sirkeli, su ile gıdaların saklanması sonucu laktik asit oluşur. bu oluşumda sebze ve meyve bünyesinde bulunan karbonhidratın (glukoz) parçalanıp patojen mikroorganizmalar yok edilerek faydalı probiyotiklerin oluşumu sağlanır. bu mayalanma sırasında karbondioksit gazı açığa çıkmadığı için kapalı kaplarda oluşturulur.
 6. özellikle kornişon olanına hasta olduğum, suyunu apayrı sevdiğim süper sonik gıda...

  tek kötüğü tuzlu olması, o kadar... yoksa pancar müthiş bir antioksidan, suyunu içmek de o kadar iyi... aynı şekilde şalgam da süper sonik...
  seviyorum...
 7. lahana ve salatalık favorimdir. kırmızı etle ve bulgur pilavıyla tabak tabak yerim. her konulduğu şeye ayrı bir tat lezzet katar.
  wtf
 8. adını görünce bile dilim reaksiyona giriyor o derece. uzun zamandır yapmadığım bir şey yaptım geçenlerde. soğuk bir günde turşucunun önünde beklerken babamla göz göze geldik ve hadi alalım diye bir bakış attık. acısını tercih etmekle ne derece doğru bir karar verdim bilemiyorum ama resmen o ayazda bağrım yaktı geçti. tabi böyle güzel bir tadın yanında ne yakışır? benimki tat alma duyunuzu delirtmeye bayılıyorsanız tatlı birebir. turşu suyu yanında baklava da severim ama o an halka tatlı işimi gördü. dehşet bir ikili, mükemmel bir tat. benim aşk ile yaptığım işlerden sadece bir tanesidir.

  turşuyu farklı kullanmaya devam ediyorum ve pancar turşunu yoğurtla yiyorum. evet turşu ve yoğurt. nasıl bir akıl süzgecinden geçtiğini bilemiyorum ama ben bu ikisine bayılıyorum yine.

  son olarak bizim oraların vazgeçilmezi ve turşuyu sabah kahvaltısına kadar sokan, turşu kavurması. bol soğan ve büyükçe kesilmiş, az kavrulmuş. bir miktar salça ilavesi ve turşunun oradaki karmaşaya eşlik edişi. en sevdiklerimden olan; taflan, lahana, taze fasulye, karalahana en sevdiğim kavurmalardan.