1. gnu/linux dağıtımıdır. windows'un aksine tamamen ücretsizdir. özgür yazılım olmasından kaynaklı tabi ki.

  önceleri ubuntu kullanmak isteyenler, istedikleri miktarda ubuntu kurulumu içeren cd/dvd sipariş edebiliyorlardı. fazladan gelenleri de çevresindekilere dağıtmak şartı vardı. hatta şart değil ricaydı.

  ubuntu kullanan önemli bir grup olsa da, o kadar da yaygın olduğunu söyleyemeyeceğim. bu önemli grubun varlığını, ubuntu türkçe sayfalarından biliyorum. mesela tamamen gönüllülerden oluşmuş ubuntu-tr.net adresine girerek neler yaptıklarını görebilirsiniz. bu sitenin altında forum, viki, çeviri tayfası vb. birçok şey var.

  hepsi gönüllülük esasında ilerliyor, mesela yaşadığım sorunları ubuntu forumlarına yazıyorum ve çok hızlı bir şekilde cevabı geliyor. bu cevabı verenler de benim gibi ubuntu kullanıcıları.

  yazılımdan çok anlayan birisi değilim ama bilgisayarımda hem windows 10 hem de ubuntu var. (15.10 sürümü) ubuntu'dan daha fazla memnunum. mesela antivirüs programlarıyla uğraşma derdi yok. sadece internet kullandığım için her şey daha hızlı. bir de bu kendiliğinden bilgisayara gelip yapışan saçma sapan arama motoru/reklam gösteren iğrenç şeyler yok. zamanında onları kaldırmak için ne kadar uğraştığımı hatırlıyorum.

  sonuç olarak ubuntu candır. bu konuda yardım isteyen herkese, elimden geldiğince yardımcı da olurum.
 2. en naif işletim sistemidir, hele ki cool retro terminal de kurdunuz mu tadından yenmez.
  cakal
 3. kullanıcı dostu işletim sistemidir. bence. çok bilgisayar oyunu oynadığım zamanlarda ne yazık ki windows'tan alınan verimliliğin yakınına ulaşmayan bir performansta olduğu için el mahkum windows kullanmaya devam etmiştim ve windows'un tüm o yavaşlık, güncelleme problemleri vb. durumlarla stresten ölüyordum. fakat ne zaman artık bilgisayar oyunu oynamamaya karar verdim ve sadece böyle gündelik olarak -işte bir şeyler izlemektir, ödev yapmaktır, internete bakınmaktır falan- kullanmaya başladım bilgisayarı, o zaman tekrardan ubuntuya dönüş yaptım. ve söyleyebileceğim şey: mis.

  not: windows gündelik kullanımda ubuntudan bariz daha fazla yükleniyordu bilgisayara ki bir önceki windows 10 kullandığım bilgisayar asus n56vz idi. ama gerçi çok anormal bir durum olduğunu söyleyemeyeceğim.

  tabii yine yüksek performans içeren şeyler yapacak olsam, windows'a geçiş yapmam gerekir.
 4. hollandadan ücretsiz olarak cd si gönderildiği için hayatıma giren işletim sistemi.sırf yurt dışından bir şey gelecek diye sipariş vermiştim.ne günlerdi ya.geldiğinden bütün arkadaşlarımın gözünde bilgisayar dehası olmuştum.kötü tarafı ise bir cd geldi diye cümle alem bana yurt dışında yaşayan akrabalarını saymıştı.ne alaka arkadaş.o gün tuhafıma gitmemişti.ama şimdi şimdi gidiyor.bak şimdi tuhafıma gitti....
 5. unity ara yüzünü kullanan linux dağıtımıdır. kararlı sürüm kodu 14.04 tür. bu sürüm uzun süreli destek sürümüdür (lts). şu anki son sürüm 15.10 ara sürümdür. 16.04 ile olmasa bile 16.10 ile çok farklı bir ubuntu çok daha iyi bir ubuntu karşımızda olacak. kullandığım işletim sistemidir ayrıca (15.10).
  psk34
 6. birkaç aydır kullanmaktayım ve bence windows'tan daha iyi. özellikle bilgisayarı çok iyi olmayanların kullanması lazım. çünkü bilgisayarı çok daha az yoruyor. ubuntu kullanmaya başladıktan sonra batarya bile daha çok dayanmaya başladı. en büyük problemlerinden biri, çoğu oyun ve program tarafından desteklenmiyor. programları çalıştırmak için wine vb. programları kullanmak gerekiyor. karşılaşılan çoğu sorun da forumlar aracılığıyla aşılabiliyor ama eğer benim gibi yeni bir kullanıcıysanız terminale alışmanız ve öğrenmeniz biraz zaman alabilir. açık kaynak kodlu olması da ayrı bir artı.
 7. android, ios ve windows phone'a rakip olarak mobil sektörüne giren program.

  inceleme videosu
 8. windows la birlikte 2. işletim sistemi olarak kullanılabilir.
  ramel
 9. gui olarak en cok begendigim dagitim nedense. linux mint bana windows'u andirdigi icin alisamadim sanirim.

  hojdur ama linux cekirdegi kaynakli ekran karti sorunlariyla gelebiliyor. birazcik ugrasinca eli yuzu duzgun bir sey elde edebiliyoruz.