• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
Yazar Yaşar Kemal
üç anadolu efsanesi - yaşar kemal
"kilometrelerce yürüyüp, dağ bayır koşup ne kurtarırsa kardır kuralınca, öne ağıtları, sonra da türküleri, koşmaları, destanları, çukurova'nın tüm uyaklı uyaksız söz çeşitlerini, tekerlemelerini, küfürlerini avlıyordu. folklor derlemesi filan değildi, bu iş hayat memat işiydi, özbeöz malını kurtarıyordu çukurova'nın, sorumlusuydu kurda kuşa karşı, şaka değil."
-abidin dino, milliyet sanat-
"yaşar kemal, anadolu aşık-hikayelerinin geleneğine göbek bağıyla bağlanmış bir yazar. onu ta çocukluğundan başlayarak anadolu sözlü geleneğinin destansı türleri büyülemiş."
-pertev naili boratav
 1. *seyisbaşı koca yusuf'un oğlu ruşen ali'yi köroğlu yapıp bolu beyine karşı isyan ettiren,

  !---- spoiler ----!

  bir gün koca yusuf bütün atları deniz kıyısına götürür. atlar otlarlarken birden deniz kudurur, yer gök birbirine karışır. birdenbire her şey durulur ve denizi yararcasına bir at kıyıya doğru koşar. bu at boz kısrağa aşar. bunu gören koca yusuf sevincinden ne yapacağını bilememektedir. diğer iki gün yine aynı şeyler olur ve at doru kısrakla, yağız kısrağa da aşar.
  !---- spoiler ----!


  ** karacaoğlan'ın sazıyla türküleriyle namını yürüten

  !---- spoiler ----!

  karaca oğlan gurbete çıkar ve diyar diyar gezmeye,yurt edinmek için uğraşmaya başlar yolda giderken beygirin yükü devrilmiş ve başında tek başına kaldırmaya uğraşan bir adamı görür ve ona yardım eder.deli hüseyin karaca oğlanı obasına götürdü ve karaca oğlan burada sazıyla türküler söyledi ve obanın sevgisini kazandı.deli hüseyin ile kan kardeş oldu. oba ertesi gün göç etmeye başladı beyin kızının devesi çöktü kaldı. oba ne yaptı ne etti deveyi kaldıramadı devenin kalkmayacağını anlayan oba göçe devam etti. deli hüseyin karaca oğlanın deveyi kaldırabileceğini düşündü ve karaca oğlan sazıyla türkü söyleyerek deveyi kaldırdı.

  !---- spoiler ----!


  *** gök dereli halil ile zeynep'in ölürken bile kavuşamadıklarını anlatan alageyik efsanesi...

  !---- spoiler ----!

  halil uçuruma düşer. köylüler,halil’in bu durumunu gördüler halil’e yardım ediyorlardı. halil bağırırken birden sesi kesilir öldüğünü düşünürler, zeynep’te bu acıya dayanamaz kendisini halil’in üstüne atar ve orada can verir halil ve zeynep’in öldüğü yerde biri kırmızı biri mavi çiçek açar. tam kavuşacakları anda oradan bir geyik geçer hiçbir zaman kavuşamazlar.

  !---- spoiler ----!


  bu efsaneleri yaşar kemal'in kaleminden tadına varılmaz bir keyif yaşamaktır üç anadolu efsane'sini okumak.