• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.50)
üç aynalı kırk oda - murathan mungan
murathan mungan ilk hikâye kitabı son istanbul'u 1985 yılında yayımladı. 1999'da yayımladığı üç aynalı kırk oda ile altıncı kitabına ulaşırken, hem usta bir anlatıcı, hem de geniş bir okur kitlesi tarafından çok sevilen bir yazar olduğunu kanıtladı. kitap üç baskı halinde 80 000'lik bir satışa ulaştı. üç aynalı kırk oda mungan'ın üç uzun hikâyesini bir araya getiriyor: alice harikalar diyarında, aynalı pastane ve gece elbisesi.
 1. !---- spoiler ----!

  yüz yıldır hiç konuşmadım, hep bekledim, karanlıkta bekledim, yalnızlıkta bekledim, yalnızlığımda bekledim. kitaplar okudum, filmler seyrettim, düşünceler geliştirdim. hayatıma değin sahneler yazdım, sahneler tasarladım, bunları canlandırmak istedim, ümit ettim, düş kurdum, gelecek biriktirdim. erteledim, erteledim. yüz yıldır hiç konuşmadım. hiç kimseyle konuşmadım. kimse. kimse. kimse.

  !---- spoiler ----!
 2. bundan yıllar yıllar önce altını çizdiğim şu satırlarla bana çok şey katan kitap:
  !---- spoiler ----!

  "günün birinde yazdıklarımdan bir perde çekeceğim hayatıma. herkes kâğıt üstüne yazılanları benim hayatım sanacak, ben de hayatımı saklamış olacağım böylelikle. saklamanın en iyi yolu fazla görünmektir, biliyor musun? herkes seni gördüğünü sanır, sen de rahat edersin. kasada oturan kız gibi! herkes kasadaki kızı görür, ama kimse tanımaz."

  "...eteğinden düşürdüğün bu kırıntılarla ormanda yolunu bulamazsın."

  "sen kendini kendi masalından sürgün ettikten sonra, hiçbir masalı yurt tutamazsın."

  "döndüğünde kaldığın yerden geri gidebileceğin, portmantoda asılı durup seni bekleyen bir manto değil ki hayat!"

  !---- spoiler ----!

  kitaptaki öykülerden özellikle "aynalı pastane" okunmaya değer.