1. son yıllarda yeraltı dünyasının yeni zula keşifleri aralarındaki inanılmaz iletişim hızı ile dünyada illegal işler yapan oluşumlara ulaşıyor. mesela bir ülkede yapılan bir zula yöntemi ışık hızıyla başka bir ülkede tekrarlanıyor. bu nedenle, dünya polisi ve gümrükçüleri, kaçakçılığın değişik bir yöntemi ile karşılaştıklarında, uluslararası polis teşkilatı (interpol) ve dünya gümrük örgütü (wco) üzerinden diğer ülkelerdeki meslektaşlarını bilgilendiriyor.

    akla hayale gelmeyen yöntemlerin başını çin çekiyor. çin'e uyuşturucu madde girişi, genellikle laos, myanmar (burma) ve tayland’ı kapsayan "altın üçgen"den olurdu. buralarda yürütülen yasadışı afyon ekimi ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele sayesinde, yolun kullanımı giderek azaldı. şimdilerde alternatif olarak yeni güzergah "altın hilal"den giriyor. yani iran’ın dağlık bölgelerini, pakistan ve afganistan’ı içine alan bölgeden. buıradan da dünyaya servis ediliyor.

    urumçi’nin divopu havaalanındaki gümrükçüler, pakistana gönderilen el yapımı 100 halıdan 32’sinin "uçtuğunu" saptadılar. halılara, tam 48 kilogram eroin zulalanmıştı. kaçakçılar, eroini 1-2 milimetre çapında plastik tüplere doldurmuşlar, daha sonra etraflarını renkli iplikle sarmışlar ve bunları, normal ipliklerle birlikte halıları dokumakta kullanmışlar.

    hani derler ya yeraltı dünyasında yaşayanların hayal gücü, yerüstünde yaşayanlarınkinden daha geniştir. bakalım daha ne yöntemler duyacağız.

    demek ki neymişşş halılar sadece masallarda uçmuyormuş.