1. uçuk(herpes simpleks)
  halk arasında korkulu rüya sonucunda oluştuğuna inanılan uçuklar virüslerin marifetidir.
  gerçi halk da haksız sayılmaz zira çok korkan insanlarda oluşan sayısız hastalıktan sadece biridir uçuklar. geleneksel tedavi yöntemleri ile de yine korkutularak tedavi edilir.
  korkutma diye bir yöntem var ve sadece hıçkırık için kullanılmıyor. çok ısıtılan bir bez aniden uçuğun üstüne bastırılıp uçuk tedavi ediliyor. dikkat edin uçuk tedavi edeceğiz diye komple zarara girmeyin! :) eski usullere modern tıpta itibar edilmediğini unutmayın!
  içi su toplamış küçük kabarcıklar (blisters) şeklinde başlar.
  nadiren ağız içerisinde olsalar da genellikle ağız dışında meydana gelirler. aft ağız içerisinde tüm bölgelerde olabilmesine karşın uçuk genellikle ağız içerisinde damak tavanı gibi hareketsiz bölgeleri tutar.
  bulaşıcıdır.
  virüsler tarafından meydana getirilir.
 2. düzenli olarak her ay ya da her iki ayda bir beni bulur kendisi. ilaclari artik fayda etmiyor, 2hafta öyle dolasiyorum. bıktım.
 3. bildiğim kadarıyla virüs bir kez bulaştı mı dönem dönem tekrar ediyor.
  ağızdan sonra burnumun kenarında çıktığını da görmüştüm geçen yıl. kışın daha yoğun olarak görüldüğü söyleniyor.

  bir de vücuttaki hastalık/stres durumunda hemen patlak veriyor. benim nedense depresif dönemimde daha fazla... hastalık yüzünden ateşlenince 2-3 tane çıktığına da şahit oldum.

  bir de virütik olduğu için bulaşıcı, kişiden kişiye veya dudağın farklı bölgelerine ve hatta yüze yayılabilir.
  anaokulundayken kopardığım ve kaşıdığım için önce diğer dudağıma sonra çeneme derken tüm yüzüme yayılmıştı. detaya girmeyeyim ama berbat bir hastalığa dönüştü şimdi bile iğrenerek anıyorum.

  neyse, siz uçuğunuzu ellememeye koparmamaya çalışın... öyle.
 4. hastalığın etkeni olan virüs sinir hücresinde sessiz kaldığı için ateşli hastalık, yoğun stres v.b. bağışıklık sisteminin etkilendiği olaylarda aktif hale geçip bu tabloyu oluşurur.
 5. buna sebep olan herpes virüsü çok istisnai şekilde ansefalit hastalığına sebep olabiliyor.

  bu hastalık da beyinde kalıcı hasarlara hatta ölüme yol açma potansiyeline sahip.

  düşman başına.
 6. en iyi ilaçlarından biri de, sarımsaktır. hem antiseptiktir, hem de iyileşme sürecini hızlandırır.
 7. muzdarip olduğum durum.eğer uçuk bir kere çıktıysa artık ömrünüzün sonuna kadar çıkacak demektir.özellikle metabolizmanızın zayıf olduğu anlarda ortaya çıkar.uçuk bulaşıcıdır aynı zamanda uçuğa dokunduğunuz elinizi yüzünüzün başka yerlerine de sürerseniz mantar gibi hemen uçuk ürer dudak çevrenizi sarar.denediğim onca ilaç arasında sadece vectavir uçuğu hemen kurutuyor ve dağılmasını engelliyor.
 8. kurutmanın en iyi yolu avcunuzun ortasına bir miktar tuz döküp bir damla suyla hamurlaştırarak uçuk (özellikle açılmış) üzerine yapıştırmak olan bela. tabi bu ağız hareketleriyle bir süre sonra dökülecektir ancak ilaç ya da zor bulunan bir şey değildir, tekrar tatbik edilir. (bkz: dikkat edersen tatbik dedim)
 9. ıslak çay poşeti (sallama çay), uçuğun oluştuğu bölgede 15 dakika bekletilir. gün içinde 2 yada 3 defa uygulandığında, ertesi gün acının geçtiği ve bıraktığı yaranın büyük bir kısmı iyileşme gösteriyor. çayın içindeki kafein ve flavonoidler, uçuğun gelişimini engelliyor.