• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.25)
uçuştan uçuşa - ursula k. le guin
yerdeniz'in yazarından bu kez farklı dünyaları anlatan bir kitap. bir tür seyahat kitabı ya da gezi rehberi. bildik bir mekânda, havaalanında başlayan seyahatler bunlar, ama yolculuk için uçak şart değil. havaalanına varışla uçağa ayak basana kadar geçen o eziyetli saatlerde gergin bir ıstırap, bıkkınlık, hazımsızlık ve nabız artışı boyutlar arası seyahati başlatmak için yetiyor da artıyor bile.
uygulamalı genetik biliminin mucizesi islac halkı, sessizliği laf kalabalığına yeğleyen asonular, öfkenin ele geçirdiği veksiler, ansarların biyolojik döngüsü, kolektif rüyaları paylaşan frinliler, hemen herkesin kraliyet ailesi'nin bir üyesi olduğu hegnler, hiç uyumayan insanlar, ölümsüzler ve diğerleri...
ekolojik felaket, gen teknolojisi, mühendislik, inanç savaşları, kontrolsüz tutkular ve tamahkârlık hakkında bir tür kehanet gibi de okumak mümkün; dil, tercihler, sabır, erdem, aşk ve benzersiz dünyalar hakkında sürükleyici öyküler olarak da.

metis - arka kapak
  1. ursula'nın "yaşam yakıştırmalar"ının eğlenceli bir bütünüdür, kafanın ne kadar genişleyebileceğini görmek için birebir.