1. mardin'in kızıltepe ilçesinde, 21 kasım 2004 günü, polisin açtığı yaylım ateşi sonucu babası ahmet kaymaz ile beraber katledilen çocuk.

  12 yaşında ki bedeninden 13 kurşun çıktığını unutmayalım.

  katilleri serbest.
 2. devlet denen yasal teror orgutunun suurunu yitirmis militanlari tarafindan katledilmis 12 (yaziyla on iki) yasinda bir cocuk. tek sucu izmir'in konak ilcesinde degil de, mardin'in kiziltepe ilcesinde yasiyor olmasiydi. babasi da tir soforuydu. ne buyuk suc, degil mi?

  babasiyla birlikte katledildikten sonra cesetlerinin yanina bir kalasnikof birakilarak bilindik catisma dekoru yaratilmisti. 9'u sirtindan olmak uzere 13 kursunun hepsinin yakin mesafeden ateslendigi ortaya cikti, babasina da 8 kursun isabet etmisti bu arada. apacik bir infazdi bu.

  bu olay 90'larda yasansaydi buyuk ihtimalle tv ve gazetelerde "pkk, 12 yasinda bir cocugu katletti" seklindeki mansetlerle batidaki saftirik, sorgulama yetisini coktan kaybetmis koyunlarin (baskalarina koyun demek kolay tabii!) "vatan-millet-sakarya" romantizmini daha da harlamak adina servis edilirdi. neyse ki artik binlerce kirli isten en azindan birkaci bile olsa gun yuzune cikabiliyor.

  gerceklerin er ya da gec ortaya cikmasi, zulmun devamina bir engel teskil ediyor mu? elbette ki hayir. devletin aklayicisi gorevini her daim ustlenen yargi, tipki pek cok davada oldugu gibi burada da kopeklerini cesaretlendirici bir kararla salivermistir; "sen isirmaya devam et, ben seni her turlu korurum." mesaji verircesine.

  ----

  aihm, bu davada da adaletin olmadigi ulkeyi mahkum etmistir.
 3. uğur kaymaz'ın annesi makbule kaymaz'ın mardin kızıltepe belediyesindeki işine, oğlunun ve eşinin katledilişinin yıldönümünde 677 no'lu son khk (kanun hükmünde kararname) ile son verilmiş. oğlunu ve eşini kaybetmişti şimdi işini ve aşını da kaybetti. ne ülkeymiş be. cehennem gibi bazılarımız için.
 4. ne zor katlanmak, kabullenmek, susmak. adaletinizi ...