1. yahu arkadaş; o kadar okuyan araştıran, bir şeylerden haberdar olmaya çalışan bir insanım.

  bir gün bir haber okuyorum aziz sancar nobel alıyor, bir gün bakıyorum gnp ve gdp'miz olan onca şeye rağmen yükseliyor, işte bakıyorum projeler yapılıyor dünya birincisi oluyor, sporda da bazen tek tük çıkıyor.

  sonraki gün oecd raporu geliyor, allahım diyorum bu ne? cnn international'a, bbc'ye ve bilumum böyle uluslararası kaynaklara bakıyorsun, ülke kan ağlıyor. ekşi sözlüğe bakıyorsun üff millet ülkeden kaçma derdinde. sözcü gazetesi bombalar atıyor iktidara vs...

  ve ben aşırı derecede çok merak ediyorum: "ne durumdayız biz hakkaten?". oraya mı gidiyoruz buraya mı gidiyoruz? iyi miyiz kötü müyüz, neyiz biz? biriniz öyle diyor biriniz böyle diyor, ikiniz de taraflı adamlarsınız. hanginize inanayım ben?

  ben artık hindistan'a benzetmeye başladım türkiye'yi. ülkenin bir ucu açlıktan ölüyor, diğer ucu mars'a mekik fırlatıyor. kimse de demiyor ki bu ne? şöyle düzgün bir kaynak, bir bilir kişi, bir tane olsun tarafsız gazeteci yok mu şu memlekette ya? yazsa bunu bunu yaptık iyi oldu, bunu bunu yaptık kötü oldu diye?

  yok! kime baksan taraflı, politik pusulanın en uç noktalarına kadar herkes öteki uca çamur stma derdinde. şu ülkede 15 temmuz'da darbe girişimi oldu, ertesi gün usd/try 2.95'ten 2.80 seviyesine indi. arıyorum arıyorum sebebini bulamıyorum. yahu bunun yükselmesi gerekmiyor mu? bir tane ekonomist yok mu "bakın bundan dolayı düştü" diyecek?

  yok yani medya/basın/siyasetçilerin tamamı bizi salak yerine koyuyor sanırım. ben bunu anlıyorum. insanlara objektif bir şey sunun, bırakın da bazı çıkarımları da onlar yapsın. ama yok... sözcü gazetesi açarsan: "biz sizin için bunu düşündük ve kötü olduğu sonucuna vardık...", sonra sabah gazetesi açıyorsun "biz bunu sizin için düşündük, iyi olduğu sonucuna vardık...". e bize de söyleseydiniz biz de yorum yapsaydık... salak mıyız biz neden bize hazır tespit veriyorsunuz. verme de demiyorum, ver. ama sebebiyle beraber ver en azından. ben kendi ülkemin haberini neden bbc'den okuyorum yav? bu ne saçma iş?

  siyasetçisi de aynı. türkiye'de muhalefet = iktidarı eleştirmek. sanki böyle tam taban tabana zıt olmaları gerekiyormuş gibi. onlardan da doyurucu açıklamalar gelmiyor. kardeşim çık televizyona de ki: "bakın bu adam böyle böyle yapıyor, bu da bu ve şu sebeplerden dolayı yanlış. ileriki 10 senede çok fena sonuçlar doğurabilir bakın burda burda ve burda böyle olmuştu. bize de aynısı olur." veya de ki "biz buna böyle bir çözüm ürettik bize oy verin gelelim yapalım". sen parti başkanısın, insanlar sana bunun için oy veriyorlar. iktidarı eleştirebilen bir yapı olman, pislikleri gün yüzüne çıkarman lazım senin. ha tabi demiyorlar mı, arada bir diyorlar. lakin bir amerika'da trump vs hillary'nin bunları dillendirme oranlarına bakın bir bizimkilere...

  gördüğümüz üzre ülkede en az 20 milyon insan demokrasi ne demek bilmiyor. çık de ki bu demokrasi değil, bu işler böyle olmaz. bunun adı demokrasi değil budur bıdı bıdı. yok varsa yoksa garip garip işler.
 2. özet: millet gidiyor aya, biz gidiyoruz yaya.

  örnek: günah, günah ne ayı. çarpılırız alimallah.
  ozumm
 3. nereye gidiyor bilmiyorum ama sağı solu inşaatlarla çevrilmiş, duble yollar üzerinde gittiği kesin. ben değil, onlar diyor yahu.

  nereye gittiği hakkında azda olsa bir fikriniz olsun diye söyleyeyim dedim.
 4. kuzeye doğru gidiyor. kıtalar ayrıldıktan sonra şimdi kuzeyde tekrar birleşecek. bunun da takribi en az 100 milyon yıl süreceği tahmin ediliyor.
 5. valla aihm'e gidiyor bence. feto meto ayağına adalet hukuk masumiyet karinesi ayaklarının altında paspas oldu. harbiyeliler, doktorlar, hukukçular, öğretmenler, memurlar binlerce yetişmiş insan, yok fetonun bakkalından leblebi tozu almışsın, yok çocukken uçurtman pensilivanya'ya doğru uçmuş diye meslekten atılıyor. sonra da çıkıp yanlış yaptıysak geri alırız diyorlar. lan oğlum haberiniz yok mu ya ne yaptığınızdan?

  şimdi atılıyor da bu atma yarın öbür gün gene bizi tırmalar. çünkü hakkaten başka dünyalarda adil yargılanma hakkı, hukuk, uluslararası hukuk, insan hakları mahkemesi gibi şeyler var. milliyetçilik pompalanıp ayakta tutuluyor ama uzaktan bakınca ülke ruhsal anlamda dibe vurmuş durumda. sabahtan akşama kadar feto pkk terör muhabbeti dönüyor. hayır adamları besleyip büyütün, devletin imkanlarını seferber edip güçlendirin, devlet kadrolarına yerleştirin, okul dersane açıp para yapmalarına izin verin, paraları saklamak için banka kurmalarına öncülük edin, başka ülkelere okul açsın diye devlet referansı verin, salak saçma türkçe olimpiyatlarına katılıp salya sümük ağlayın, geri dön efendimiz diye canlı yayınlarda propaganda yapın sonra da dönüp dolaşıp vatandaş arasında fetocu avı yapmaya kalkın. birader ferocu sizsiniz işte niye uzakta arıyorsunuz anlam veremedik.

  mesela kimse de demiyor ki acaba darbe her zamanki nedenlerle olmuş olabilir mi? muhafazakar kanat dinimizi yaşayamıyoruz, zulüm görüyoruz deyip deyip sonradan da ne kadar düz lise varsa imam hatipe çeviriyor, milleti kapsamlı din öğrenmeye zorluyor olabilir mi?

  velhasıl bu ülkede darbeci darbeciliğini yapar, siyasetçi oy için kadrolasmak için cemaatlere yol verir siyasetciligini yapar, feto cemaat olur milleti kandırıp para toplar fetolugunu yapar, doktor doktorlugunu, öğretmen öğretmenliğini yapar. bunlar kolay kolay değişmez. şimdi bu adamlar diyor ki darbeci fetoculuk yaptı, feto darbecilik yaptı, öğretmen fetoculuk yaptı, siyasilerin hiç haberi bile yoktu. bir devlet işinden sadece siyasiler suçsuz ve karlı çıkıyorsa o işte bir iş vardır.
  abi