ülkü tamer

Kimdir?

ülkü tamer, (d. 20 şubat 1937, gaziantep), türk şair, oyuncu ve çevirmen. robert kolej'den 1958 yılında mezun oldu. yayıncılık, oyunculuk ve çevirmenlik yaptı ve 1950'li yıllarda ortaya çıkan ikinci yeni şiir akımının önde gelen temsilcilerinden biri oldu. ikinci yeni'ye, bu akımın ana karakteristikleri oluştuktan sonra dahil olduğu halde, kendine özgü imge dünyası ve süssüz, sade söyleyişiyle dikkati çekti. çoğunlukla keskin bir ironiyle örülmüş derin acıların ve beşeri trajedilerin dile geldiği şiirlerinde 1970'lerden sonra toplumsal duyarlıklar da öne çıktı. ilk şiiri 1954 yılında avni dökmeci'nin yönetimdeki kaynak dergisi'nde yayımlandı: "dünyanın bir köşesinden lucia". şiirleri 1954'den itibaren kaynak, pazar postası, yeditepe, yeni dergi, papirus, sanat olayı gibi dergilerde yayımladı. 1967'de yeditepe şiir armağanı'nı kazandı. "ikinci yeni'nin, çağdaş ingiliz şiirini yakından izleyen, çevirileryapan, batı etkilerine açık bir şairiydi. özellikle 1960'ların ikinciyarısında yazdıklariyla kapalı şiir anlayışının kusursuz örnekleriniverdi. toplumsal sorunlara yönelirken de şiirin düzeyini düşürmedi." (memet fuat, 1985) ayrıca ahmet kaya 'nın başkaldırıyorum ve an gelir albümünde seslendirdiği "gül dikeni" ve "üşür ölüm bile"nin bestecisidir. zülfü livaneli´nin seslendirdiği "memik oğlan" ve tabii ki "güneş topla benim için" ve grup yorumun "düşenlere" türküsünün de söz yazarıdır.
 1. türk şiirinin en avangardist isimlerinden biridir. ikinci yenicilerin en hiçe sayılanı, en ikinci yenici olmayanıdır. muhtelif ortamlarda ikinci yenicilerden bahsedilirken adı anılmaz. bunun sebebi ikinci yeni grubundan bağımsızlaşmasından çok sosyal medyada patlamış ve popülerleşmiş bir kitabının olmamasından ileri gelir.
 2. harry potter dünya genelinde satış rekorları kırarken türkiye deki satışları çok düşük kalmış. bunun üzerine kitabı ülkü tamer e çevirttirmişler. sonra türkiye'de de en çok satanlara girmiş. çevirinin ne kadar önemli olduğunu bu sayede anlamıştım. zaten çocuk yürekli bir adam ülkü tamer. bir serçe sevici. " virgülün başından geçenler" diye bir şiir kitabı var. alıp çocuklara hikaye kitabı diye bile okunabilir. ama "konuşma" şiiri divan edebiyatı seven yetişkinlere okunamaz çünkü onlar anlamı sözün direkt kendisinde arıyorlar...
 3. ülkü tamer sözlüğü:

  acı: on iki ayın mor kanatlı kelebeği
  buz: gölün tavan arası
  ceviz: sincapların sandık diye açtıkları kutu
  çit: çimen saati
  düğüm: kuşların yüreğindeki patika
  elmas: ayışığının sesi
  fırıldak: rüzgârın çocukluğundan bir anı
  göktaşı: meleklerin kırık oyuncağı
  ğ: alfabenin ıssız deresi
  haydut: ağaçların üstünde dörtnala giden adam
  ıhlamur: hasta böceklerin başucu ağacı
  inci: deniz diplerinin kırağısı
  jüpiter: yüzyıllar önce yola çıkmış bir kirpi
  küskünlük: yaprakların yere düşerken rastladıkları komşu
  leke: karın üstüne damlayan serçe kanı
  masal: gürgenlerin çocuklara söyledikleri ninni
  nöbetçi: kovuk başlarında biten mantar
  okyanus: yeraltından fışkıran gökyüzü
  pas: güz bulutlarında donan yağmur
  rıhtım: toprağın taştan kılıcı
  saçak: kumruların şemsiyesi
  şapka: orman cücelerinin tüylü evi
  takvim: yılların kıyısında dolaşan kayık
  uyanış: şafağa altın boşaltan bakraç
  üçgen: kış gelince yağan piramit parçaları
  vadi: coğrafyanın atlara armağanı
  yılbaşı: korunun sonunda başlayan koru
  zebra: üvey kardeş
 4. cemal süreya'ya göre her şeyin amatörü olan, ikinci yeni'nin genç şairi.

  cemal süreya için yazdığı şiir:

  "tanrı
  bin birinci gece şairi yarattı,
  bin ikinci gece cemal’i,
  bin üçüncü gece şiir okudu tanrı,
  başa döndü sonra,
  kadını yeniden yarattı."