• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
uluma ve öteki şiirler - allen ginsberg
allen ginsberg'in büyük eseri [opus magnum'u] uluma [howl] için 6.45 yayın'ları daha önce bir inceleme bir de özel baskı yaptı. whitman'dan sonra değişecek olan amerikan şiirinin devrimci diyebileceğimiz kadar güçlü bu şiiri, bukowski'nin '70 başlarındakilerdeki büyük patlamasına [2.whitman süreci] değin sansasyonel büyüklüğünü koruyacak ve tarihe amerika birleşik devletleri'nin en büyük şiirlerinden biri olarak geçecekti.

william carlos williams'ın da önsöz yazarak bir nevi "el verdiği" uluma bu sefer tıpkıbasımıyla okur karşısına çıkıyor.
 1. james franco'nun allen ginsberg'i canlandırdığı ve içerisinde yeraltı barlarında howl şiirinin, yazarının kendi sesinden icra edildiği, 2010 yılı yapımı otobiyografik enfes filminin de izlenilmesi şiddetle tavsiye edilir.
 2. "...N.C, bu şiirin gizil kahramanları, yarakadam, Denver’ın Adonis’i..." dizelerini barındıran, beat kuşağının özeti sayılan şiir. Arada açıp okuyorum damarlarında kan yerine para dolaştıran hain molok'u!

  N.c. diye bahsedilen neal cassady'dir. Adonis ise tabi ki suriyeli şair Ali Ahmed Said Eşber değil, yunan mitinde ki adonis'tir. Biz zaten ali ahmed'i düşünmemiştik diyenler ise kudüs konçertosu'nu okuyup öğrenebilirler. Vesile olur.

  Edit: eklemeyi unuttum. Şöyle de mini bir belgeselvari yol hikayesi var. Şenol(*:erdoğan) ve can gox, howl'u okumaya gider iken. 40 dk. falan. Şenol'un bet sesiyle dinlemek zor olsa bile hikâyenin geneli güzel.