1. temeli ülkeler arası ilişkileri anlamaya dayanan, tarih, sosyoloji, ekonomi, hukuk ve yabancı dilde uzmanlaşmak isteyen insanların okuması gereken üniversite bölümüdür. geçmişten günümüze devletlerin ve halkların dinamiklerini yorumlama yeteneği üzerine kurulmuş bir disiplindir. başta siyaset biliminin alt dallarından olarak değerlendirilsede, otonom bir disiplin olarak ayrılması 1. dünya savaşı ardından başlayarak en net şekilde soğuk savaş öncesi döneme dayanır. ülkemizde ilk olarak ankara üniversitesinde kurulmuştur.
  tarih bu bölümün en temel taşıdır bana göre, tarihden öğrendiklerinizi, toplumları inceleyen sosyolojiyle birleştirip, ekonomik ve hukuksal açılarıyla değerlendirdikten sonra hepsini yabancı dillerle yuğurduğumuzda, ortaya enfes bir bölüm çıkar. kariyer açısından ise herşey size ve ne kadar gelişme göstereceğinize bağlıdır.
 2. bölümün özeti:

  hayaller - dışişleri bakanlığı ya da üst kademe görevler
  gerçekler - bankacılık
 3. *Siyaset biliminin bir alt disiplinidir.
  *İngilizce, teoriler, uluslararası hukuk ve siyasi tarih bu disiplinin köşe taşlarıdır.
  *üniversite dönemi iyi değerlendirilirse kariyer imkanları çok geniş olmakla birlikte, A seviyede İngilizcesi olmayan ve yurt dışında staj maksadıyla da olsa iş deneyimi olmayanlar için sonuç bankacılık olacaktır.
  * uluslararası ilişkiler okuma listesi