1. bir büyü örneği.
 2. karamsarlığa içimde yer vermemeye çalışıyordum. çünkü ben hayallerimle fazlasıyla mutluydum... "umut ediyorum, öyleyse yaşıyorum" dedi içimdeki bir ses, ardından başka bir ses ise şöyle dedi: "ve umut giderek, umutsuzluğu yenecek..."
 3. insanın kendisini hamal gibi hissetmesine neden olabilir. maddi bir yükün tonajı belli iken, umudun, gam yükünün ağırlığı belirsizdir. omuzlardan atmak gerek bunları. hayat umut etmek için kısa, anın devinimlerini hissetmek lazım.
  abi
 4. "işkenceyi uzattığı" söylenir.
 5. umutsuzlukla ayrılmaz ikilidirler ve ikisinin müsabakası neşe vermesi gereken umudu kaosa sürükler
 6. sevmekle, sevebilme yeteneği ile yakındır.
 7. şimdilerde umut, aşık olduğum adamın bir gün bana gerçekten inanacak olması demek benim için. hayali bile güzel.
  scott
 8. "güzel günler göreceğiz çocuklar/güneşli günler göreceğiz/motorları mavilikere süreceğiz" nazım da olmasa nasıl çıkar dibe vurmuş ruhum aydınlığa.

  tarkovsky'nin nostalgia adlı filminde bir söz vardır: "bir damla bir damla daha iki damla etmez. daha büyük bir damla eder." aklıma geldikçe kendimi iyi hissediyorum. benim umudum, senin umudun iki umut etmez. daha büyük bir umut eder diye düşünüyorum.

  belki kendimi kandırıyorum. varsın olsun. içime çöreklenen ve beni dibe çeken bu ağırlıktan, yenilmişlik hissinden kurtulmak istiyorum. godot'yu bekleyen iki adamın "hadi gidelim" diyip de bir türlü vazgeçip gidememesi gibi bekliyorum.
 9. hocam selam, fazla mucize var mı?

  kalmadı kusura bakma.

  ok kolay gelsin.

  pardon fazla mucize var mı büyük boy orta boy.

  valla kardeş olsa dükkan senin

  anladım abi.

  iyi günler fazla mucize var mı sizde ufak da olabilir.

  abi geçen gün stokları tükettik.ne zaman gelir bilinmez.

  tamam iyi işler.

  dur tahmin edeyim.mucize var mı dicem kalmadı diyeceksin.

  evet nerden bildin.onun yerine acı var, boy boy, hayal kırıklığı var, portifoy geniş ayrıca toplu ve büyük acılarda maksimum karta indirim yapıyoruz..özlem var yeni ambalajlarıyla.
 10. insanı yiyip tüketen şeydir. bilirsin olmayacağını ama en ufak şeyi olumlu görürsün kendini kandırırsın. elinden gelen tek şey umut etmektir çünkü yapabileceğin elinden gelen bir şey yoktur. zaman geçer sen umut etmeye hayal kurmaya devam edersin. bazen içten içe bazen de açık açık kendine boşuna düşünme olmayacak desen bile engel olamazsın ihtimali bile seni mutlu eder olumsuz ihtimalleri düşünmeye katlanamazsın. böyle can sıkıcı böyle boktan bir şeydir. zaman mekan hiçbir şeyin önemi kalmaz sadece umut edersin ama ettiğinle kalırsın.
  wtf