• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
underground (ya da çağımızın bir kahramanı) - vladimir makanin
petroviç, günlerini varoşlardaki bir apartmanda bekçilik yaparak geçiren, başvurduğu yayıncılar tarafından üst üste reddedilmiş bir yazardır. akıl hastanesinde aklını yitiren ressam kardeşi gibi dâhilikle delilik arasındaki ince çizgide gidip gelir. ama petroviç uzun koridorlarda "ben"ini ararken, başkalarının duvarlarındaki tozlara bekçilik ederken, kanındaki alkol seviyesini gece gündüz yükseklerde tutarken mutludur... belki de etrafındakilerden, hayatın anlamsızlıkları içinde koşuştururken kendini kaybedenlerden daha mutlu...
  1. çağdaş rus edebiyatının en önemli isimlerinden biri olan vladimir makanin, yeraltı kültürünü temsil eden anti-kahramanı petroviç'in realist portresi ile günümüz insan ve toplumunun psikolojik düzensizlik ve dengesizliklerini ortaya çıkartıyor.
    yazarın en önemli eseri sayılabilecek "underground ya da çağımızın bir kahramanı", varoluş, öz saygı ve özgürlük temalarını nükteli bir biçimde işlerken kendinden önce gelen klasik rus yapıtlarına da ustaca göndermeler yapan güçlü bir eser.
  2. benim için herhangi bir düzenle uzlaşmayı reddeden, tutunamayan aslında tutunmak da istemeyenleri temsil ediyor petroviç.