1. öncelikle başlığı hangi kategoriye eklemek gerek bilemedim, hata ettiysem affola...
  yardım etkinliği olarak gördüğüm için etkinlik kategorisinde açtım.

  Unicef sayesinde hemen hemen hepimizin elinden düşmeyen akıllı cihazlarımızla Afrikalı çocuklara tam anlamıyla "hiçbir şey yapmayarak" su götürebiliyoruz.
  Nasıl mı?
  http://tap.unicefusa.org/mobile

  cihazımızdan bu linke tıklıyoruz ve cihazı sabit bir yere koyup, hareket ettirmiyoruz,dokunmuyoruz. yönlendirmeleri takip ederek süreyi başlatıyoruz, ekranda saniyeler ilerlerken bir yandan da Unicef'in bilgilendirmelerini okuyabiliyoruz
  Akıllı telefonlara ulaşabilen insan sayısı tuvalate erişebilen insan sayısından fazla.
  "400 milyon çocuk temiz suya erişimi olmadığından eğitimini yarıda bırakıyor.
  Temiz su taşıyanların %80'i kadınlar ve çocuklar.
  Bangladeş'te içme suyu erişimi iyileştirmeleri sonucu genç kızların okula kaydolma oranı %11 arttı." gibi bilgiler bunlar.
  her 15 dakikada 1 tane çocuğun 1 günlük temiz su ihtiyacı karşılanıyor. dünyada yaşamaktan ve yaşamak için su'dan daha mühim bir şey olduğunu sanmıyorum.
  15 dakika telefonsuz yaşanabilir.
  süreyi durdurmak için cihazı elinize almanız kafi, seçenek çıkıyor "devam et" veya "bitir ve sonuçları gör" gibi, sonuçları gör seçeneğine girdiğiniz vakit arkadaşlarınıza meydan okuyabileceğinizi de görürsünüz.

  umarım doğru anlatabilmişimdir ve sizleri sıkmamışımdır.
  mutlu günler
 2. peki bu nasıl oluyor? sorusunun cevabını araştırdım. şöyle imiş; unicef'in sponsoru var zaten yardım yapıyor ancak bu kapsamda eğer insanlar sosyal medya bağımlılığından 10-15 dakika vazgeçerse ekstradan her vazgeçiş için bir çocuğun daha suyunu karşılıyor.

  böylece hem afrikalı çocukların su ihtiyaçlarına dikkat çekilmiş oluyor hem de sosyal medya-cep telefonu bağımlılığına.

  uygulamayı başlattım çeşitli bilgiler de gelmeye başladı. ben yaparken istanbul'dan 1 kişi daha yapıyormuş mesela. 6. dakikada gelen bildirime göre o zaman zarfında 5 milyon küsür mail atılmış. yuh ya 5 dakikada 5 milyon mail mi attınız insanlık.

  fikir olarak fazlaca ilgi çekici buldum. "siz de bir şey yapın, ne olursa olsun herhangi bir şey yapın ve dahil olun mantığı üzerine kurulu. telefona dokunma mesela 15 dakika ve ben de bunun için ayrıca ödeme yapayım afrikaya" diyorlar.

  edit: bu arada rekor 340 dakika galiba, öyle bir şey gördüm.
  abi
 3. az önce öğrendiklerime göre; kaliforniya telefondan uzak kalma sıralamasında birinciymiş ve ankara bu listede 221.'myiş. buradan melih başgan'a duyrulur: bunun altunda kalma başgan, ankara'mızın gücünü göster, bir sosyal hareket başlat falan bir şeyler yap.

  bu arada fark ettim ki, hayvan gibi şii yapıyoruz. şii derken mail, fotoğraf, sms bla bla bla bokunu çıkarmışız lan.