1. üniversitedeyken ilişkilerin genellikle sadece karşılıklı hoşlanma, sevgi, aşk türünden başlaması ve devam etmesi fakat üniversiteden sonra işlerin daha çok mantık ilişkisine dönmesi olayıdır. artık sizin arabanız , eviniz, maaşınız, kariyeriniz daha önemlidir. evlilik programlarından da görebilirsiniz bunu.
 2. benim bu duruma bakış açım biraz daha farklı. kesinlikle doğru mantık evlilikleri daha fazla oluyor üniversiteden sonra.
  çünkü üniversitede vaktin bol,insan tanımak için çok güzel bir ortamdasın. çay içerken sigara içerken biriyle tanışma olasılığın bile çok yüksek.
  ancak üniversiteden sonra ( ki an itibariyle içinde bulunduğum durum) iş yerinde geçirdiğin vakit hayatının o kadar uzun bir süresini alıyor ki , sosyalleşmek için bir vaktin kalmıyor.
  sonuç olarak hayatının aşkını aramak için pek vaktin yok.
  olan vaktini ya ailenle ya da arkadaşlarınla geçiriyorsun.
  bu da mantık evliliğine bizi sürükleyen durum oluyor aslında.
 3. mantık da mantığı kovalamalı. sizin bugün mantık evliliğinden kastınız sadece maddiyat mı? adamın ne kadar parası pulu olduğu, nasıl yedirdiği, gezdirdiği mi? çok pardon da dangalaklığın dik alası böyle bir bakış açısı. bir sürü oku et; kariyer sahibi ol; hayata karşı kendini hazırla ama mantık evliliği de böyle para pul- güzellik içeren şeyler ihtiva etsin.

  mantık evliliğinde olay bunlardan ibaret olmamalı kesinlikle. ne kadar iletişim halindesiniz; zevkler ve hobiler ne kadar uyumlu; kültürel birikimleriniz birbirini tamamlar nitelikte mi; inançsal ve siyasi bakış açılarınız benzer mi; kitap okuyabilir misiniz... vs tarzında devam eden soru kalıplarına bakmak gerek. sadece aşık oldum, oyyy sevadalandım-yanıyorummm... demekle de olmuyor işte belli bir düzeyden sonra. insan kendini tanımaya başladıkça; içsek keşfi artıyor ve farkındalık kazanıyor. tüm bunları bir yana bırakarak salt aşki bir zemin üzerine koyduğunuz ilişkinizin, sabun köpüğü gibi olmasını beklemek yanlış olmaz, olmamalı..
 4. artık evlilik ne kadar mantıksız bir eylemse, üzerine baya konuşulan vakıa.