• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.80)
unsere mütter, unsere vater
(generation war)

berlin, 1941. beş arkadaş avrupa’nın çehresini ve kendi hayatlarını değiştirecek bir macerada kahraman olmak istemektedir. wilhelm savaştan çok edebiyata ilgi duyan hassas bir hayalperest olan küçük kardeşi friedhelm ile doğu sınırına gider. doğu sınırındaki wehrmacht’ta çalışmayı dört gözle bekleyen hemşire charlotte ise wilhelm’e aşıktır.

greta hayalleri olan yetenekli bir şarkıcıyken, yahudi erkek arkadaşı viktor ailesini almanya’dan ayrılmaya ikna edememiştir. friedhelm zaman içinde ruhsuz bir ölüm makinesine dönüşür.

milyonlarca kişi onlar gibi kahraman olmak istemiştir ama hiçbiri savaşın onlara neler yapabileceğini düşünmemiştir
 1. ikinci dünya savaşı hakkında çekilmiş 3 bölümlük bir mini dizi.

  !---- spoiler ----!

  beş kişilik bir arkadaş grubunun savaş yüzünden dağılmasını, sembolik de olsa birbirlerine karşı savaşmalarını konu alıyor. savaş sahneleri oldukça iyi çekilmiş. alman yapımı. ikinci dünya savaşı hakkında çekilen diğer filmlerin aksine yaptıklarını kabul ediyorlar, birini yüceltme ya da aşağılama amacı yok filmin.

  !---- spoiler ----!
 2. alman yapımı olup propaganda kokmayan yegane ikinci dünya savaşı mini dizisi. izlenmesini kesinlikle tavsiye ederim. savaş sahneleriyle, dramıyla gerçekten izlenesi.
 3. spoiler
  spoiler


  wilhelm; babasının göz bebeği, başarılı bir subaydır. babası nasyonal sosyalizmin savunucusudur ve teğmen oğluyla gurur duymaktadır. wilhelm de başlarda görev bilinciyle hareket ederken, zamanla savaşın öteki yüzünü görmeye başlar ve militarist düşüncelerinden sapar..

  friedhelm; wilhelm'in askerlikle pek ilgisi olmayan, kitaplarıyla mutlu bir askerdir. entelektüel fikirleriyle orduda çok zorluk çeker, abisi wilhelm'in himayesinde idare eder. ancak ilerleyen zamanlarda savaşın kanlı yüzüyle karşılaştıkça entelektüelliğinden sıyrılıp şartların ortaya çıkardığı bir askere dönüşür.

  viktor; yahudi bir terzi, şarkıcı olmak için yanıp tutuşan greta'nın sevgilisi.

  greta; idolü marlene dietrich olabilmek için her yola sapabilecek şarkıcı. savaş süresince kendisini ve sevgilisi viktor'u koruyabilmek için çeşitli yollara başvurur.

  charlotte; wilhelm'e aşık genç kız, savaşa gönüllü hemşire olarak katılır, platonik aşkını içine gömer.

  berlin'de yaşayan beş kişinin savaşın başından sonuna kadar yollarının nasıl ayrılıp, sonunda (eksilerek) tekrar birleştiklerini, arka fonda ikinci dünya savaşını anlatan mini dizidir.
  dizi, iki kardeşin zıt kutuplardaki düşüncelerinden sıyrılıp karakterlerinin yer değiştirmesini savaş şartlarının ironisiyle izleyiciye aktarıyor.
  konuşulan almanca zamanındaki trt türkçesi tadındaymış (ben anlamam, bu işlerden anlayan bir arkadaş söyledi)

  nazi