1. güneş sistemininin güneşe yakınlık sırasına göre 7. gezegenidir.1781 yılında ingiliz astromom william herschel tarafından keşfedilmiş.

    babası bu gence ingiltere kralına atfen george ismine vermiş aslında.ama camiaya girince ,herkese bir tanrı ismi verdik,senin isminde uranüs olsun bundan sonra denmiş.
  2. yüksek oktavlı merkür.
  3. güneş sisteminin 7.gezegenidir. bir gaz devidir. günberisi 18.3 au, günötesi 20.1 au mesafededir. güneş yörüngesi 84 yıl, eksen yörüngesi ise 17 saat sürer. çapı 50.720 km., yer çekimi ise dünya'nın %91.7'si kadardır.

    eksen eğikliği 97.8°'dir. diger bir deyişle kutuplar dikey değil yatay olarak konumlanmıştır. bu statik konumu yüzünden bir mevsim yaklaşık 42 yıl sürer. satürn'e benzeyen halkalara sahip olmakla beraber bu halkalar yine satürn'deki gibi ekvatoru takip ederler. fakat ekvator dikey konumda olduğundan halkalar da dikey konumdadırlar. halkaları satürn kadar belirgin değildir.

    yatay konumu için başka bir gezegenin çarpma etkisi iddia edilse de, bu iddianın pek taraftarı bulunmamaktadır. daha çok neptün ve satürn'ün çekim etkileri nedeniyle bu hale geldiği değerlendirilmekte, hatta jüpiter'in bile topa girdiği düşünülmektedir. bu tezin mantıklı bulunmasının sebebi civarındaki komşularının en küçüğünün bile kendisiyle aynı siklette olmasıdır. bu özelliği ile güneş sisteminde tektir.