üstün dökmen

Kimdir?

üstün dökmen, (d. 1954, istanbul). türk akademisyen, psikolog, yazar ve televizyon programcısı. hâlen ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi'nde profesördür. 1971 yılında ankara'da cumhuriyet lisesi'ni, daha sonra hacettepe üniversitesi psikoloji bölümü'nü bitirdi. 1986 yılında doktorasını psikolojik danışma ve rehberlik alanında bitirdi. 1988'de doçentlik, 1995'de profesörlük derecesini aldı. sosyal bilimlere ilgi duyuyordu, ancak öncelikle hacettepe üniversitesi fizik bölümü'ne kaydoldu. üçüncü sınıfa gelince fiziğin kişiliğine uygun olmadığını fark etti. yeniden üniversite sınavlarına girerek hacettepe üniversitesi psikoloji bölümü'ne geçti. bu bölümden mezun oldu ve aynı bölümde uygulamalı psikoloji (klinik psikoloji) alanında master yaptı. psikolojik danışma ve rehberlik alanında 1986 yılında doktora, 1988 yılında doçentlik, 1995’te ise profesörlük derecesi aldı. hâlen ankara üniversitesi eğitim bilimleri fakültesi’nde öğretim üyesidir. trt'de küçük şeyler adlı bir programı hazırlıyor ve sunuyordu. dökmen’in çeşitli bilimsel dergilerde yayımlanan makalelerinin yanı sıra dört bilimsel, bir de şiir kitabı vardır. bu kitaplar sırasıyla; “öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi: kuruluşu, gelişmesi, çalışmaları” , “okuma becerisi ilgisi ve alışkanlığı üzerine psiko-sosyal bir araştırma” , “iletişim çatışmaları ve empati” , “sosyometri ve psikodrama” adlarını taşımaktadır. şiir kitabının adı “selam” dır. meslektaşı doç. dr. zehra yaşın dökmen’le evlidir; iki kızı bulunmaktadır.
 1. HÜRRİYET gazetesinde yayınlanan çocuklara söylenen yalanların zararları ve aile içi iletişim hakkında bir söyleşisi.
 2. bizzat tanışmadım ama bir söyleşisinde yer almıştım. onu dinlemek çok keyifli gerçekten.
 3. ses tonunu aşırı derece antipatik bulduğum ve dinlemeye dayanamadığım kişi.
  iyi şeyler anlatıyordur belki ama dinleyemiyorum kendilerini; o kadar irite oluyorum kendilerinden.
 4. espirili bir insandır kendisi. ankara üniversitesi'nin uyum programının belki de tek eğlenceli yanıydı.
 5. bir konuşmasını canlı dinleme fırsatım olmuştu.
  insan ilişkilerini, psikolojik ve bilinçsel yanılgıları o kadar basit ve çarpıcı örneklerle anlatmıştı ki hala çoğu aklımdadır ve ben de zaman zaman o örnekleri veriyorum.
  ayrıca çok da eğlenceli bir anlatımı var. televizyonda yayınlanan küçük şeyler programıyla evlerimize misafir olarak bir nebze de olsa uyanma sağladığına inanıyorum.