• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
Yazar ali teoman
uykuda çocuk ölümleri - ali teoman
"işte!' diye atıldım heyecanla, 'benim üzerinde çalışmakta olduğum konu da bu: uçölüm, yani uykuda çocuk ölümleri. size rastlamam ne büyük şans!
bana yardım edebilirsiniz belki.
bu bilgileri nereden edindiniz?"
insansız konağın ikonu ve pervaneler adlı öykü kitaplarıyla tanıdımız ali teoman'dan arzın merkezi'ne seyahat etmek isteyenlere ansiklopedik bir kılavuz, dev bir labirent roman.

(arka kapak)
 1. muhtemelen önümüzdeki yirmi-otuz yıl içinde bu metin gücünü kanıtlayacak. nasıl şuan tutunamayanlar, saatleri ayarlama enstitüsü hala satılıp konuşuluyorsa, ali teoman'ın eseri de türk edebiyat tarihinde hak ettiği yere gelecektir. buna inanmak istiyorum, zira edebiyatın hassas yollarına neşreden her edebiyatçının gayesinin iz bırakmak olduğuna inanırım.

  ali teoman'ın muhteşem labirent eseri 2015 yılına ayırdığım 'labirent eserler' klasmanında ilk kılavuzum olmuştu. post modern romanın en başarılı örneklerinden birini vermekle kalmamış, kafkaesk uzun ve karanlık koridorlar, karakterin karşısına çıkan çeşitli meslek dallarından ilginç kişiler ve özellikle ansiklopedik bölümler okura sürekli kitabı hatırlatıyor. boş bırakmaya gelmiyor, okumaktan yorulsanız bile şu ansiklopedik kısımları da bi bitireyim diyorsunuz.

  günlerce zamanı yitiren, bir dönemeçten benzer bir dönemece girmesine karşın hep işinin başına dönme isteğiyle yanıp tutuşan xeno belki de günümüz insanın bir çizelgesine tutulmaktadır. yaşadığı her talihsiz ayrıntının ardından 'odama döndüğümde ilk iş olarak bu konuda idam'a ayrıntılı bir rapor yazacağım' der.

  şirket'in karanlık koridorlarında bir çok farklı odaya girerken hep yanılsama eşiğine tutulur xeno, canlılar, nesneler ve ölüler onun ilk başta farklı biçimlerle ayırdığına vardığı korkutucu nitelikler taşımaktadırlar.

  en garibi ise şirkettir. onca büyük bir yapıya sahip şirket insanı geberten bir çalışma koşullarına sahipken karmaşık bir yapıya sahip olması da ayrıca ilginçtir.

  ali teoman'dan gerçeküstü öğelerle bezenmiş zaman ötesine kondurulmuş benzersiz bir istanbul romanı. istanbul'un yer altı romanı.