1. bu haftaki kapakları çok iyi
 2. öncelikle tabiki fırat karakteri için alıyorum. seviyorum :) bi aralar biriktiriyordum hatta dergiden kesip, şimdi aldığım dergiler arabanın bagajında birikiyor. dün baktımda epey biriktirmişim. bu hafta yine fırat var diye aldım. ödevi olduğunu sanan bir şapşik :))

  birde tabiki sami karakteri var. gerçekçi, tam yurdum insanı ama biraz akıllısı, samininde en sevdiğim karikatürlerinden biri hıdrellezde dileklerini çizdiğidir. yerinde tespitleri vardır :))
 3. 2007 yılında penguen dergisinden ayrılan bir kaç karikatüristin çok çabalayarak kurduğu dergidir.

  (penguen dergisi, bu karikatüristler aniden ayrılınca bir kaç sayı sallantıda gitmiş sonra toparlamıştır.)

  ilk sayısı eylül 2007'de piyasaya çıkan uykusuz bir kaç hafta toparlayana kadar biraz düzensiz bir dergiydi.
  ersin karabulut dergideki ilk köşesinde kuruluş aşamasındaki zorlukları anlatmıştı. dergiye isim ararken günlerce uykusuz kaldıkları için böyle bir şey akıllarına gelmiş.

  uğur gürsoy, memo tembelçizer, yiğit özgür, ersin karabulut, oky, umut sarıkaya dergiyi ilk çıkaran ekip. hatta meşhur otisabi tiplemesinin yaratıcısı yılmaz aslantürk de aralarına katılmıştır.

  uzun zaman yüksek performansla giden uykusuz dergisi; cihan ceylan, cihan kılıç, iltem dilek gibi genç yetenekleri bünyesine katarak çıkışını sürdürmüşken, en büyük kan kaybını umut sarıkaya'nın 2015'te ayrılmasıyla yaşadı. (naber isimli ortalama 3 ayda bir çıkan dergi yayınlıyor şu sıralar)

  uykusuz'u (ve tabii penguen'i) ilk sayılarından beri takip eden bir okur olarak son 1 yıldır derginin gidişatını hiç beğenmiyorum. çizerler okuyucuya karşı pek sorumluluk hissetmiyorlar gibi. (yılmaz aslantürk hariç, derginin her sayısında hiç sektirmeden köşesini çizmiştir. sadece bir kez rahatsız olduğu için eski bir işini tekrar yayınlamışlardı)
  her hafta çizmek, okura karşı sorumluluktur. eğer çizemediysen en azından küçük bir özür yazısıyla durum okuyucuya bildirilebilir. ancak pek yapılmıyor bu uykusuz'da.

  ayrıca eskisi kadar sağlam karikatürler yok gibi. mecburiyetten çiziliyor havası var. yine de her hafta bir hevesle eskisi gibi olurlar mı acaba diye almaya devam ediyorum.
 4. yılmaz aslantürk'ün (bkz: otisabi) ayrılma kararı alması ve bu hafta ilk kez arka kapağında otisabi'nin olmamasıyla şahsım adına artık çok eksik, alamayacağım bir dergi haline gelmiştir.
 5. bu hafta 500. sayısı çıkan dergidir.

  üçüncü sayfalarında bununla ilgili küçük yazı yayınlamışlar. yazıyı görünce ilk anda zam yaptılar sandım, genelde zam yaptıklarını duyururken aynı köşeden bir açıklama yaparlardı, rahat bir nefes aldım.