1. liberalizm'de sıkça söylenen bir konu bu.

  uyuşturucu yasak değil, kontrollü olmaldır.

  yani yeni yasa düzenlemeleri gerekiyor. türkiye dahil birçok ülkede yasak olduğu için uyuşturucu illegal yollarla kullanılıyor sentetik uyuşturucular, bonzai ve türevlerinin kullanımları artıyor buna bağlı olarak ölümler.

  siz istediğiniz kadar yasaklayın yasaklar her zaman sorunlara yol açar. burada amaç uyuşturucu kullanımlarını arttırmak değil suçu kontrol etmek zararı en aza indirmektir.

  bunların kullanımı engellemeye çalışmak uyuşturucuya olan talebi azaltmayacağı gibi isteyenler başka yollarla ona ulaşacaktır. çünkü insanlar vicdani bir rahatsızlık hissetmedikleri sürece yasaklara uymaz.

  devletin gücü örneğin esrar kullanımını engellemeye yetmiyor. esrarı yasakladığı için de kullanıcıları ne olduğu belirsiz uyuşturucu maddeleri kullanır hale getiriyor.

  başkasına zararı dokunmadıkça kimin ne yaptığı ne kullandığı devleti alakadar etmez.

  https://youtube.com/watch?v=EMhBKGIcYbY

  mağduru olmayan suç mu olur ?
 2. linki açmadım, çünkü mobildeyim. (bkz: durumumuz yoktu) ama son altı aydır internette olan hemen hemen tüm türkçe liberalizm videolarını izledim, başta ldpninkiler olmak üzere. hayatımda da hemen hemen hiç uyuşturucu madde kullanmadım, eğer alkol sayılmıyorsa, ama bu hakkı savunmuyorsa bir insan, gidip de kürtajı falan savunup hiç feministlik ve duyar kasmasın, asıl "benim bedenim benim kararım" felsefesinin çıkış noktası bu söylem olmalıdır zaten.

  (bkz: benim bedenim benim kararım)

  işlerimi biraz rayına koyduktan sonra ilk yapacağım şey, mecidiyeköydeki ldp ofisine gidip kayıt olmak olacak.

  edit: typo
 3. sigara, alkol veya uyuşturucu gibi insan sağlığına zarar veren maddelerin yasal veya yasak olmasını sadece bireysel tercihler ile açıklayamazsın.

  yasaklar her zaman sorunlara yol açmazlar. örneğin, "emniyet kemeri kullanımı bireylerin tercihlerine bırakılsın, benim bedenim benim kararım" demek hiçbir sorunu çözmez. aksine trafik kazalarında ölüm oranını arttırır.

  sigara veya alkole zam yapılması, bu ürünleri kaçak yollarla elde eden kişi sayısında artışa yol açar, doğrudur. aynı şey uyuşturucu yasağı için de geçerli. ancak serbest bırakıldığı zaman bu ürünlerden zarar görenlerin sayısında azalma yaşanacağına dair kimsenin elinde bir veri felan yoktur. uyuşturucu serbest bırakıldığı zaman madde bağımlılığında ve ölümlerde azalma olup olmayacağını söyleyemeyiz. (türkiye gibi ülkelerde artış olacağı daha olası bir durum)

  bu ürünlerin bireysel kullanımı sadece bireye maddi yük getirmez. devletin sağlık hizmetlerine ayırdığı pay insanların ödediği vergilerden geldiği için, madde bağımlısı olan (veya bu ürünlerden bir şekilde zarar gören) insanların tedavilerinin masrafını biz ödeyeceğiz. sosyal devlet olmak bunu gerektirir.

  bu yüzden uyuşturucu gibi konuları sadece bireysel tercihler mefhumuyla açıklamak pek doğru değil, bilginiz olsun.
  ulgan
 4. tabii olmamalıdır. fakat....

  bu topluma fazla gelir. edebiyle kahvehanede çay içemeyen bir toplumun ülkesi burası.

  kaldı ki yasallaşacak da, devlet kontrolünde olacak da, içenler de yabancı toplumlarda olduğu gibi evinde, kendi köşesine çekilip kendi keyfine bakacak öyle mi?

  "daha çok beklersin" denebileceği için yasal olmaması yeğdir aslında.

  babamın bir lafı var:

  "elaleme dar gelen bize bol gelir." aynı o misal.