1. içinde bulunduğumuz garip şey.

  çocukluğun hammaddesidir. ele avuca sığmaz hayallerin ve soruların menşeidir.
 2. insanoğlunun sırrını çözemeyeceği, büyüleyici sonsuzluk.
 3. hakkında en güzel yorumlardan biri bilimkurgu yazarı arthur c. clarke tarafından yapılmıştır;

  'iki olasılık var; ya evrende yalnızız, ya da değiliz. ikisi de eşit derecede korkutucu...'
 4. biz evrenin ta kendisiyiz sözü doğru olmakla birlikte pek çok insan tarafından eksik anlaşılmaktadır. daha somut bir ifade ile; yıldızlar arasında bulunan ortam ile hücrelerimizi oluşturan atomlar arası boşluk aynı şeydir. bizi dünyanın hemen dışında bulunan alandan farklı kılan tek şey atomlar arası mesafenin az olmasıdır.

  edit: imla
 5. bugün bir yorumda gördüm ayı, marsı satıyorlarmış. bizim insanımızda dahil olmak üzere birçok insan buralardan arsalar alıyormuş.

  öncelikle şunu söyleyeyim dünya üzerinde olmayan herhangi bir yer için birinin sahiplenemeyeceğini söyleyen uluslararası anlaşma var. yani siz andromeda galaksisine gidip x gezegenine inip bu ovalar benim diyemezsiniz. veya neptündeki y nehirlerinin kıyısındaki ağaçlık alan benim tapum var derseniz müthiş bir kahkaha ile karşılaşırsınız.

  farklı bir anlaşmada şöyle diyor. "herhangi bir ülkenin karasuları içerisinde olmayan yerde deniz hukuku geçerlidir." buda uzayı uluslararası sular yapıyor. yani uzayda birini öldürürseniz deniz hukukuna göre yargılanırsınız.

  son olarak uzayda z ülkesinin uzay aracı z ülkesine aittir. yani bu uzay aracının içinde z ülkesinin kanunları geçerlidir. tıpkı denizlerde bir gemide olduğu gibi.
 6. bütün başarılı uzay yolculuklarını ve bu yolculukları yapan araçları gösteren harita yapılmış 38$
 7. uzay nerde genişliyor sorusu geliyor aklıma boşluğun içindeki boşluk?
 8. uzay nerde genişliyor sorusu geliyor aklıma boşluğun içindeki boşluk?