• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
uzun dünya - terry pratchett
bilimkurgunun iki ustası terry pratchett ve stephen baxter yeni bir roman için bir araya gelip bize şu soruyu sordu: dünya'daki kaynaklar kısıtlı olmasaydı, insanlık nasıl gelişirdi? paralel dünyalar arasında yolculuk yapılmasını sağlayan "adımlayıcı"nın icadıyla, asırlardır yalnız olduğu düşünülen dünya ve insanlık için yeni bir dönem başlamıştır. ne kadar çok kullanılırsa o kadar çok yeni dünyanın keşfedilmesini sağlayan bu aygıt, insanlığa sonsuz ihtimaller sunar. doğuştan "adımlayıcı" olanlarınsa buna ihtiyacı yoktur.evrimin farklı bir yol izlemesi, dinozorların hayatta olması, homo sapienslerin var olmaması gibi "küçük" ayrıntılar göz ardı edildiğinde, yan yana sıralanan her dünya birbiriyle aynıdır.new york times çoksatarı uzun dünya, gerçek anlamıyla "başka dünyalar"ı mümkün kılıyor.sizi bekleyen dünyalar var; yeter ki küçük bir adım atın(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. kitap temelde bir bilimkurgu eseri olmasına rağmen aynı zamanda harika bir fantastik eser.pratchett'in kendini has mizahı ön planda. !---- spoiler ----!

  belki de kitaptaki en ilgi çekici şey bilgiye ulaşmak için her şeyi tüketen garip yaratıktı. kitap çerezlik gibi gözükse de, okuduktan sonra ilginç soru işaretleri bıraktı.

  !---- spoiler ----!
 2. zalım kitap hiçbir kitapçıda ve sitede yok... inat ettim readerdan da okumıycam..