• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.68)
Yazar jack london
vahşetin çağrısı - jack london
"amerikan edebiyatının büyük ustalarından jack london'ın unutulmaz romanı vahşetin çağrısı hemen tüm dillere çevrilmiş, gerçek anlamda bir klasik niteliği kazanmıştır.

dünya edebiyatında kendi kendini yetiştiren yazarların en yetkin örneklerinden biri olan jack london, en güçlü ve etkileyici yapıtlarından biri sayılan vahşetin çağrısı'nda, kızağa koşulan bir kurt köpeğinin amansız yaşam savaşını anlatır. alaska'nın yabanıl ortamında yaşayan insanların acımasızlığından payına düşeni alan buck, ayakta kalabilmek için inanılmaz bir savaş verecek, giderek yabanın çekiciliğine kapılarak özgür seçimini yapacaktır.

ne ki, buck'ın bir köpek olduğunu bilmesek, onun başından geçenleri bir insanın zorluklarla dolu yaşam öyküsü olarak da okuyabiliriz. london, bir köpeğin öyküsünün ardında, insanlık durumunun ürkütücü bir panoramasını önümüze serer." (arka kapak)
 1. genç bir yazarken zengin olma hayaliyle alaska'da altın arama serüvenine katılan london, hiç altın çıkaramamasına karşın doğa ve insan üzerine büyük bir bilgi birikimi ile geri döndü. alaska'daki gözlemleriyle, yaklaşık bir ay gibi kısa bir zamanda vahletin çağrısı'nı yazdı. okurken bu durum aklınızın bir köşesinde olursa bambaşka hissedersiniz.
  one
 2. alaska'nın vahşi yaşamını ve evcil bir köpeğin nasıl kurda dönüştüğünü anlatır bu kitapta yazar. kendinizi alaska'nın içinde bulur, orada yaşamak istersiniz. çoğu kitabında olduğu gibi. sanırım o ülkenin yaşamını, hayatının büyük çoğunluğunu orada çeşitli işlerde geçirmiş olan jack london dışında bu denli az insan tasvirleyebilir. devamı niteliğinde olan diğer kitap için; (bkz: beyaz diş - jack london)
 3. buck'a ve tüm köpeklere hayran bırakan, sevdiren, dost hissettiren ve bu arada aslında "insanoğlunun bitmek bilmeyen kusurlarını" anlatan jack london eseri.

  kitabın orijinal ismi "the call of the wild" iken (yani "yabanın çağrısı", "tabiatın çağrısı" olarak çevrilebilecekken) artık hangi kafayla yapıldıysa "vahşetin çağrısı" olarak çevrilmiştir.
 4. mükemmel bir kutup öyküsü. evcilliğinden sıyrılıp doğanın çağrısına kulak veren yarı köpek yarı kurt buck'ın bir yandan insanın hırsını, pisliğini görüp diğer yandan özüne gitgide yaklaşması... köpeklere daha yakın davranmamı sağlayacak sanırım. google'layınca hayalime en uygun olan köpek şu oldu. çok iyi beh.
 5. christopher mccandless'ı etkilemiş bir kitaptır.
  zup