1. evlilikle ilgili yapılacak hiçbir genelleme doğru olmayacaktır.hangi koşullarda,kiminle yapıldığıyla ilgilidir. ısmarlaması olmaz ,kişiseldir.
 2. atarlı giderli bir soru cümlesi izlenimi... bazen atarlanıyoruz galiba. oluyor öyle arada.

  ne zaman evleneceksin?
  sen daha evlenmiyor musun?
  yok mu hiç kimse?
  abin damat oldu, sıra sana geldi.
  sen de evde kaldın artık.

  daha nice rezillikler... dertleri, gerçekten mutlu olmanız değil. yalnız olduğunuz için üzülüyor değiller. hayatın yükünü paylaşacağınız birini istediklerinden değil hiç.

  "sen daha birini bulamadın mı?" diyen birine, "salaklar bulamaz." diyen bir baba tanıdım ben. kimleri bulabildiğinizi bilseler dudakları uçuklar. ama konuşuyorlar işte. eğitimli eğitimsiz, yakın uzak fark etmiyor. konuşuyorlar hep. sürü ahlakını yaşatmak tek dertleri. insan doğasına aykırı bir anlaşma olan evlilik anlaşmasını imzalayın istiyorlar.

  eşini aldattığı herkes tarafından bilinen kuzeniniz eşinin gözünün içine baka baka evliliğin nimetlerini anlatabilir ve midenizin bulanmamasını bekler. ona hissettirirseniz samimiyetsizliğini, "sen de evde kaldın." deyiverir. kaldığınız ev kendi evinizdir oysa.

  sonra mesela vakit geldi diye evlilik yapmaya kalkarsınız. ilgi alanınız ortak olsun, biraz hayranlık uyandırsın sizde. evlenelim mi? evlenelim. sen bir gelinlik al gel, uğraştırma beni. düğün olmasın, komik oluyor düğünler. çocuğu da doğuralım hemen, yaş ilerliyor. aynı terane... sonra gelsin ayrılıklar...

  kendim dahil pek çok kişinin bu hatayı yaptığını gördüm. yolun başından, ortasından dönenler oldu. hâlâ dönmeyip olmayacak ilişkileri sürdürenler de... üzülmekten başka bir şey gelmiyor elden.

  bırakın zaman aksın, hayat alsın. yeter ki derin mutsuzluklar olmasın. o hayat bir gün karşınıza gerçekten seveceğiniz birini çıkarabiliyor. gerçekten sizi seven... yaşamınızı, evinizi, duygularınızı, bedeninizi, hastalıklarınızı, hatta kitaplarınızı bile paylaşabileceğiniz birini... vakit, hayatınızda toplu iğne başı kadar yeri olmayanların dedikodu malzemesi olmamak için karar aldığınızda değil, mesela o üzülmesin diye sebze çorbası içmeyi bile kabul ettiğinizde geliyor bence.
 3. alınan nikah tarihi gelmişse vakti geldi evlilik yapılır.